Self Management (саморозвиток / особиста ефективність) –

включає в себе методи, які розкривають та розвивають особистісний потенціал.  Цей розділ про розвиток людського капіталу та полегшення працевлаштування, підвищення якості життя та реалізацію мрій, прагнень.

Саморозвиток включає в себе наступне: підвищення ступеня самосвідомості та самоконтролю, розвиток нових (необхідних) навиків, самостійний розвиток лідерського потенціалу, оновлення ідентичності / самооцінки, розвиток талантів, зміна способу та якості життя,  визначення та виконання особистих планів розвитку, поліпшення соціальних здібностей, тощо.

Можна зі сміливістю сказати, що попередні два розділи входять в цей глобальний розділ розвитку особистої ефективності.

iChallenge – я кидаю собі виклик

Іноді життя просить такий же update, як і будь-яка програма…

Я розкажу Вам історію того, як роблю це я.

         Люди живуть, насолоджуються життям … постійно мріють: про п.ятницю, про відпустку, про нове життя. І я така ж. Більше живу в майбутньому, ніж в моменті зараз і оправдую себе, що це нормально. Та кого я обманюю? Стоп! Я жила так, поки вирішила не спробувати найважливіший експеримент в моєму житті.

Stocksy_txp0a9a820bHFA000_Large_193837-2-700x466  В мені завжди дрімав дослідник. Коли друзі чи колеги ділились новинками, черговими відкриттями, мені завжди кортіло спробувати це на собі. Лише ті, що западали в душу, не все підряд, звісно ж! Те, що дійсно працювало – розповідала всім навколо. Спочатку навіть нав.язливо. Я ж то знаю панацею, яка вирішить всі проблеми подруги, що сидить над своїми проблемами і ниє. Мене тільки дивувало, чому вона ніколи не користається моїми підказками, бачить же як у мене все змінилось на краще, я ж свої вирішила. З часом я зрозуміла просту істину: “можна привести коня до водопою, але не заставиш його пити”. Поки подруга не прибіжить і не скаже, що мені потрібно плацебо, я не лізла зі своїми рекомендаціями. А сама продовжувала з експериментами.

         З часом в мене випрацювалась власна система організації себе. І кожні нові труднощі я зустрічала дещо з радістю, бо знала, що ці обставини для мене аби знайти нове рішення, вивести нову техніку.

        Коли валиться у всіх сферах життя, дивишся на потолок і тобі більше нічого не хочеться, про техніки якось не думається. Але на щастя є друзі, рідні, які нагадують, що сила в нас самих. До речі, лише нагадують! Якби вони Вас не втішали, а проблем Ваших не вирішать. Не тому, що погані друзі, а тому, що це Ваші проблеми, а не їх! Словом, в такі моменти приходить час для “нове життя з понеділка”, навіть якщо цей понеділок виявився у п.ятницю.

        Крок перший

Спочатку я берусь за генеральне прибирання в прямому значені цього слова.

читати більше…

Що таке Soft Skills? В чому різниця Soft і Hard Skills?

Доволі часто їх переводять, як “м’які навички” або “гнучкі навички”. В сфері ІТ чимало англійських слів, не залежно якою мовою спілкуються вцілому, тому перекладу не потребує. А от пояснення “що входить” і як розвивати – шукає чимало фахівців різних сфер.

Stocksy_txp751d5152bq2000_Large_85247-700x517

Soft Skills – це збірний термін, який посилається на безліч варіантів поведінки, що допомагають людям в роботі, зокрема командній, а також успішно соціалізуватися.

Соціалізація – це коли людина взаємодіє з іншими людьми, навіть якщо ця взаємодія відбувається через інтернет, телефон.

Soft Skills дозволяють бути успішним незалежно від специфіки діяльності та напрямку, в якому працює людина. Традиційно в психології їх відносять до числа соціальних навичок: вміння переконувати, знаходити підхід до людей, лідирувати, міжособистісне спілкування, ведення переговорних процесів, робота в команді, особистісний розвиток, управління часом, ерудованість, креативність і т.п.

Soft Skills важливі як в роботі, так і в житті. Велика частина навичок, які використовуються для досягнення цілей, – це вони. При цьому чим вище Ви піднімаєтеся по кар’єрних сходах, тим більшу роль відіграють соціальні навички у Вашому житті, в той час як професійні відходять на другий план. Адже чим вище займаний пост, тим більша кількість підлеглих і співробітників можуть проконсультувати Вас по всіляких питаннях.

Спілкуючись з HR великих компаній та Head Hanter -ами, вони розповідають, що на ринку великий вибір фахівців по Hard Skills, навіть в IT. І зазвичай вони обирають з-поміж тих, хто володіє більшою кількістю та якісно Soft Skills. Компанії вірять, що співробітники, які володіють даними навичками, можуть не тільки давати кращі результати, але ще і допомагають створювати комфортну робочу атмосферу. Саме тому 85% тренінгових програм і курсів онлайн та офлайн сьогодні орієнтовані на освоєння саме Soft Skills.

читати більше…

Дослідження: як правильно говорити “ні”

IMG_1093

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Consumer Research, 120 студентів були розділені на 2 групи. Різниця цих груп була в наступному: учасники першої групи повинні говорити “Я не можу”, а учасники другої “Я не хочу”. Приміром, коли учасників 2 груп спокушали морозивом, перші мали сказати “Я не можу їсти морозиво”, а другі “Я не хочу їсти морозиво”.

Після багаторазового повторення цих фраз, студенти відповіли на перелік питань, заповнили бланки і пішли, вирішивши, що на цьому експеримент закінчений. Насправді, він тільки почався. Коли студенти по черзі входили в кімнату і здавали бланки з відповідями, їм пропонували на вибір шоколадний і цільнозерновий батончик. І ось, що сталося:

Студенти з групи “Я не можу” вибирали шоколадний батончик в 61% випадків, в той час як студенти з групи “Я не хочу” вибирали його в 36% випадків. Ця проста зміна формулювання сильно покращила шанси того, що людина вибере більш здорову їжу.

Найчастіше звичка з усім погоджуватися – просто погана звичка. Зовсім не важливо, з чого Ви колись почали це робити: важливо те, що Ви до цього звикли. Що робити? Відвикати. Переучуватися. Вчити себе говорити “Ні” обдумано. А як це читати більше…

“Картонка” або “аналіз дня за критеріями”

Ця техніка з’явилась само по собі, напевне, із-за моєї любові до списків і записування самого важливого на окремому папері. Я часто повторюю всім, кого навчаю: випишіть свої цілі на одному папері і завжди тримайте їх при собі, як нагадування та мотивацію займатися лише важливими справами, не дозволяти себе збивати зі свого шляху.

IMG_9840Траплялось таке, що мені стали дарувати красивий папір, картон саме для того, щоб виписати свої цілі на них. Потім стала задавати собі 1 просте питання перед сном: що я зробила сьогодні, щоб на крок ставати ближче до своїх цілей? Воно мене мотивувало, адже сама собі я дуже строгий коуч і “відмазки”просто не проходили, треба було хоча б щось мінімальне, але зробити.

В моменти ліні хочеться виправдатись (сама перед собою),що немає часу, втома. Але чим тоді займатись, як не самим важливим? А якщо цілі не такі важливі, то навіщо Вам такі цілі?

Словом сам процес появи цієї техніка розкрив її  ключовий ефект..

Коментарі тих, хто вже спробував цю техніку:

“Що я зрозумів з практики ведення “Картонки”: я спокійний за поставлені перед собою цілі (критерії). Я точно знаю, що я їх виконаю, бо я постановив щодня робити кроки, які наближатимуть мене до їх реалізації. Зникло переживання, що вони можуть залишитись невиконаними, як чимало їх попередників.”

“Картонка – заставляє триматись в тонусі увесь день.щось встигаєш щось ні .але враження таке що майже 99% виконуєш і це супер. Думаю, якщо тримати темп і впевнено крокувати щоденно, то і гори перевертати можна. Що і власне планую:-).”

“Картонка – це крута штука, треба працювати над тим, щоб вона стала, як рідна.”

Що дає ця техніка

Щоб побороти свою лінь і відмазки, я почала продумувати варіанти “кроків” у досягненні цілей наперед для кожного дня і на цілий місяць. В першу чергу це стосувалось нових звичок, вмінь. Ідея робити одну і ту ж дію щодня виходить із мого авторського алгоритму розвитку нової звички. Але як тоді бути, якщо ціль – підтянути форму і щоденні фізичні навантаження? До речі, це реальне питання з,явилось в момент інтенсивного захоплення (я би сказала мейнстріму) тренажерним залом. Адже щоденні тренування – шкідливі, а щоб сформувати звичку, треба кожного дня робити конкретну дію. Тоді я обирала критерієм в картонку формулювання  “Мінімум 40 хв фізичних навантажень щодня”, а потім додаю варіанти:

читати більше…

Сила звички. Найцікавіше

Тема звичок звижди буде актуальною і експерименти в лабораторіях все більше і більше надають інформації, знімаючи покров загадковості. Ми детально розглядаємо тему в онлайн самотренінгу iChallenge і частково розкрито у виступі на IT-конференції. Пропоную Вам основні експерименти, в тому числі, описані в книзі Чарльза Дахіга, розбиті в серію послідовних статей.

15146687_1314595818582097_1467836574_o

Щоб зрозуміти, як формується звичка потрібно знати як функціонує наша психіка.

Для цього звернемося до фізіології і будови мозку. Як відомо, все живе на нашій планеті складається з клітин. У мозку людини таких клітин (нейронів) налічується близько ста мільярдів. Кожен нейрон пов’язаний відростками з величезною кількістю інших нейронів, які, в свою чергу, пов’язані з наступними групами і т.д. Таким чином формуються наявність розгалуженої мережі зв’язків або нейронних шляхів, по яких передаються хімічні та електричні сигнали. Ці шляхи формуються протягом усього життя.

Чим досвідченіша людина, чим активніше її фізичне, інтелектуальне, ментальне і духовне життя, тим більше таких зв’язків формується і тим більше розвинений її мозок. Коли ми стикаємося з новою для нас ситуацією, ми відчуваємо труднощі з її вирішенням, так як наш мозок потребує додаткового часу на те, щоб сформувати нові нейронні шляхи.

читати більше…

Авторська методика аналізу оточення

“Скажи мені хто твій друг і я скажу хто ти”, –  Давня, відома всім приказка.

Але я скажу більше: На Вас впливають і всі ті, кого Ви не готові назвати своїм другом та в силу різних обставин, змушені спілкуватись / співпрацювати чи жити поряд. Чи не так?


IMG_0523

Давайте розберемось  як проходить типовий день такого собі українця.

Наприклад 25 річного Дмитра, який давно вже не студент, ще не працює на роботі своєї мрії, але може собі дозволити знімати житло (разом з друзями) у хорошому районі великого міста, жити окремо від батьків, «так, як всі» відпочивати на вихідних  і, якщо пощастить з бонусами на роботі, то ще й відпустка взимку і влітку.

Якими людьми наповнений звичайний день такої людини?  Ранок (1-2 години рутинних процедур) в компанії друзів, з якими орендує квартиру. Можливо, навіть, і не пересічеться з сусідами, що за дверима навпроти.

Скажімо, по дорозі до офісу, читає чи слухає аудіо книгу, наприклад «Біографія Бенджаміна Франкліна». На роботі колеги – плюс – мінус такі ж перспективні працівники, як він. В перервах на каву – розмови по телефону з друзями ( ще з університету), теж з такими ж інтересами і мріями, як у Дмитра.  Ввечері – зустріч з дівчиною (допустимо, студенткою молодших курсів). Потім знову сусіди по квартирі, можливо дзвінок батькам. Розбавимо цю картинку іще кількома зустрічами (по роботі) з потенційними клієнтами фірми (власники малого бізнесу) і ще парочку «цікавих персоналій» з якими познайомився на вечірньому заході (де бував з дівчиною). Уявили? Добре.Хочу запропонувати Вам просту методику аналізу оточення. Приклад проведу на уявному Дмитру, якщо він не проти.

читати більше…

10 простих експериментів, які перевірила на собі

Спрощуйте! В такий інтенсивний темп сьогоднішнього стилю життя все на багато простіше, ніж нам іноді здається. Я вже згадувала в своїй історії про любов до експериментів. В роботі з клієнтами я віддаю перевагу лише простим методикам, але дуже ефективним, які дійсно спрощують нам життя. Саме по цій причині перш, ніж рекомендувати щось комусь, я перевірю її ефективність!

IMG_84231. Тиждень ходити і сидіти з прямою спиною – покращується пам,ять, швидше починаю міркувати. суттєво змінюється самопочуття, оскільки їжа перетравлюється мінімум 30 хвилин – 2 години, а за ноутбук сідаю іноді відразу після обіду, то це колосально відобразилось на загальному самопочутті.

2.Вітання і прощання не зводьте до автоматизму! Прощаючись з друзями/колегами перестати говорити “ну .. давай!”. Результат: “послевкусие”. Коли люди кладуть слухавку або розвертаються і йдуть, то в них залишається коротко тривалий спогад з посмішкою про Вас. зазвичай в цей момент люди вже переключаються на інші справи, бо всі проговорюють ” ну давай” як формальна “на цьому закінчуємо нашу зустріч!”.  Те ж саме замість “до побачення” замінити на “на все добре!”. Особливо, по телефону. Іноді, спілкуючись з оператором чи представником служби підтримки якоїсь компанії, я перепитую: “а ми хіба з Вами бачились?” Так, вони збиті з пантелику! Але навіщо говорити мені стандартні фрази із скрипта, не задумуючись? Я розумію скільки у них таких дзвінків на день, але мінімум кілька хвилин на день, можливо, навіть в розмові з наступним клієнтом – вони змінять свою тактику. До речі, моя служба доставки води, внесла це в свою базу. Кожного разу. мені телефонують різні представники цієї компанії, але тепер всі на прощання бажають гарного дня або кажуть “На все добре!”.

3. Замінити каву на чай (я пила чорний, без цукру) впродовж двох тижня і результат мене здивував: немає різких перепадів у настрої, спокійно засинається і сон глибший. Відповідно це дуже відображається на обличчі, легка нервозність (у стресовий період) пішла (або зменшилася мінімум вдвічі).

читати більше…

Перезапускаємо життя. Всі етапи генеральної зачистки

У повну склянку води не наллєш. Це один з основних принципів будь-яких змін. Неможливо кардинально змінити життя і переписати всю історію з початку з нерозібраним багажем досвіду.

Учасники одного із моїх проектів iChallenge, на старті онлайн курсу думають, що можуть кардинально змінити життя, розібрати хаос в голові і що насправді важливо лише зробивши практичні техніки, а  ті, що до вподоби взяти на системне використання. Але я наполягаю на генеральній чистці перед тим, як приступити до курсу.

header11

Формула проста:

1. Ви позбавляєтесь того, що більше не приносить користі.

2. Потім аналізуєте ситуацію без оцінок, а по фактам, наче дивлячись на себе зі сторони.

3. А вже потім ставимо амбітні цілі і прописуємо детальний план їх втілення.

4. Щоб реалізація була успішною –  формуваємо нові необхідні звички, саме ті, що потрібні Вам.

Як на мене ці кроки дадуть свій колосальний результат тільки якщо будете виконувати саме в такій  послідовності. І цьому підтвердження дивовижні результати тих, хто хоч раз сам спробував.

Але в цій статі  хочу детально зупинитись на важливості “генерального прибирання” у всіх видах. Яку взяла за правило робити 1 раз в 3 місяці. Що і Вам рекомендую.

Ваш життєвий пазл буде завжди збиратися в одну і ту ж картину, якщо Ви будете використовувати ті ж самі елементи, скільки разів їх не перемішуйте на старті. Починати усвідомлене створення себе і свого нового досвіду треба з повної перезагрузки. Не з пошуку нових цілей, не з розписування стратегічного плану, своєї удосконаленої копії через п’ять років. Весь цей процес через зовсім короткий проміжок часу знову дасть збій.

читати більше…

Как общаться с трудными людьми

Автор: Светлана Ройз, детский и семейный психолог, автор книг «Волшебная палочка для родителей», «Где живет ангел». Автор проекта «Ребенковедение» – обучающей программы для родителей, педагогов и психологов по детской психологии. Руководитель Психологической Студии (Киев, Украина)

101302_900Окружающие имеют право нам не верить, нас не любить, не понимать и не соглашаться с нами – это придется пережить. Тем не менее возможность договориться есть всегда. Семейный терапевт Светлана Ройз перечисляет 11 правил диалога, которые помогут вернуть контакт в общении с близкими, друзьями и незнакомыми людьми,придерживающимися противоположных вам взглядов.

Мы все сейчас проживаем время, когда сложно удержаться в равновесии: контур безопасности нарушен, каждый, кто смотрит или читает новости, – травмирован. Мы постоянно ныряем из эмоции в эмоцию и не можем удержать в фокусе внимания самое важное. На этом фоне трудно сохранить одно из самых ценных приобретений человека – возможность быть в контакте, в отношениях с другими людьми. Очень важно сейчас не обесценить отношения. Первое, что помогает выйти из эмоционального штопора, – рационализация, упорядочивание. Для людей, которые привыкли жить чувствами, это дополнительное качество, из которого можно черпать ресурсы.

1. Перед любым контактом необходимо настраиваться, как настраивают инструмент перед концертом. Займите устойчивое положение – сядьте или встаньте так, чтобы чувствовать опору, равновесие. Говорите с взрослой позиции – только то, в чем уверены и что для вас важно, держите в голове, ради чего вы вступили в диалог. Если есть вероятность, что вас будут провоцировать на эмоции, – найдите точку перед глазами или деталь одежды (или придумайте прикосновение), которые будут символизировать для вас устойчивость и равновесие.

читати більше…

Робота зі страхами (+відео)

Запит на цю статтю з’явився після тренінгу з планування, де одна із учасниць зізналась, що має стільки планів всього перепробувати, але ніяк не набереться сміливості приступити… Так же весь розвиток зупиняється! Тому вирішила коротко описати роботу зі страхами. Той мінімум, який Ви можете освоїти самі. У випадку більш серйозної проблеми (Ви самі зможете визначити степінь серйозності питання), наполегливо рекомендую звернутись до професіонала, щоб разом подолати свій страх.

man_close_eyesЄ три основних страхи, що тримають людей: страх змін (невідомого), страх невдачі, страх  осуджень (чужої думки).  Саме вони часто не дають наважитись і зробити перший крок.

Страх змін – найпідступніший із страхів.

Така необхідність страху змін підтверджена науково. Вчені виявили, що в нашому мозку є окрема область, яка чинить опір будь-яким змінам в житті.У певні періоди життя він грає позитивну роль.  Так, маленькій дитині марно пояснювати деякі речі. У неї ще не прокинулася усвідомленість, тому простіше заборонити йому щось робити або викликати у неї почуття страху, який стане природною перешкодою для дитини. Коли людина діє в рамках відомого, у неї більше шансів на виживання. Це закладено в нас природою.

Але якщо на початку життя страх змін відіграє позитивну роль охоронця, то з часом він перетворюється в ті кайдани, що не дають людині розвиватися. Тому в міру свого зростання людина повинна навчитися долати вплив страху змін. Треба свідомо вносити зміни в своє життя. Коли людина починає отримувати позитивні результати від малих змін, вона привчає свою свідомість до думки, що зміни – це благо.

Витоки страху невдач лежать в ранньому дитинстві, коли маленька дитина йде в школу і починає отримувати оцінки. День у день батьки вбивають в голову, що його завдання – вчитися тільки на відмінно. Погані оцінки не приймають, більш того – за них осуджують та сварять. Оскільки в цьому віці батьки мають найвищий авторитет у дитини, вона намагається догодити їм. А коли не виходить, у неї народжується страх. Звідси і спроби підтерти оцінки чи забути щоденник та купа інших схожих прийомів. Виростаючи, дитина може не пам,ятати свого дитинства, але страх помилки вже міцно засів у свідомості. Людина перетворюється на сірого безініціативного працівника.

читати більше…