Обрати сторінку

Self Management (саморозвиток / особиста ефективність) –

включає в себе методи, які розкривають та розвивають особистісний потенціал.  Цей розділ про розвиток людського капіталу та полегшення працевлаштування, підвищення якості життя та реалізацію мрій, прагнень.

Саморозвиток включає в себе наступне: підвищення ступеня самосвідомості та самоконтролю, розвиток нових (необхідних) навиків, самостійний розвиток лідерського потенціалу, оновлення ідентичності / самооцінки, розвиток талантів, зміна способу та якості життя,  визначення та виконання особистих планів розвитку, поліпшення соціальних здібностей, тощо.

Можна зі сміливістю сказати, що попередні два розділи входять в цей глобальний розділ розвитку особистої ефективності.

#Selfchallenge марафон: технологія формування самодисципліни

Вітаю. На зв’язку  Ірина Оксенюк – психолог, експерт емоційного інтелекту. Тема самодисципліни і організації себе – це перша тема, з якою я починала працювати, як тренер ще в 2006 році. На мою думку – це фундамент для будь-якої теми, професії, цілей. Людина, що прагне постійно розвиватись, жити своїм усвідомленим життям починає саме зі звичок саморганізації. В цій статті хочу поділитись своєю технологією формування самодисципліни.

Знання мені не належать. Я не відкрию вам нового. Скільки існує людство, стільки і психологія взаємодії, принципи поведінки. Мені належить апробована методика: спочатку на мені з 2005 року і потім в груповій онлайн роботі з учасниками курсів та марафонів з 2015 року. Ця технологія змінювалась, доповнювалась. Постійно знаходились нові нюанси. Чим більше людей з різними вихідними даними тестить на собі і дає фідбек – тим більш продуманою стає методика.

Спочатку розповім про основи формування самодисципліни.

Самодисципліна – це навичка, яка розвивається і підтримується. Самодисципліна – це коли ми робимо те, чого не хочемо ради того, щоб отримати що хочемо. Тобто на якийсь період влаштовуємо собі стислий режим “затянутого ременя”, щоб по закінчені цього дедлайну отримати бажані результати, наприклад – режим дня, як звичку.

Іншими словами, самодисципліна – це м’яз, який завжди можна підкачати або «привести в тонус». Як заміряти, перевірити стан цього м’язу? Наприклад, домляєтесь з собою, що ви будете щось робити щодня впродовж місяця, скажімо, прокидатись о 6 ранку, навіть у вихідний день. А зараз ви прокидаєтесь о 8 ранку.  І тоді на який день «ввімкнеться лінь та відмазки», захочеться вимкнути будильник і відмовляєтесь від ідеї зовсім, – така й ситуація.

 • На 20-30 день: ви – дисципліновані, потрібно лиш регулярно підтримувати тонус, наприклад раз в сезон влаштовувати собі місяць за методом “картонка”.
 • 10-20 день: прокачані, варто тренуватись на відмовах: місяць без цукру / кави. Тобто обмежувати дії.
 • 0-10 день: розслаблені / ситуація запущена – варто для початку тренуватись тримати перед собою слово.

Більшість учасників марафону приходять з нульовим рівнем самодисципліни. Якщо це ваш перший марафон або в попередньому було кілька штрафів (про це ще розповім) – поставте собі за ціль витримати перед собою слово: домовитись на 14 днів (самі встановлюєте дедлайн) виконувати 3 прості дії  за будь-яких умов.

читати більше…

Як припинити відкладати “на потім” і зайнятись справою

Ми всі прагнемо відчувати себе в безпеці, закрити всі свої базові потреби а вже тоді думати про розвиток. Але дуже часто це “закривання” прикривається лінню чи страхом. Людині властиво прагнути до стабільності, і навіть той, хто на словах виступає за постійні нововведення, на ділі не занадто поспішає залишати звичну і затишну зону комфорту. Однак завзятий опір змінам може стати джерелом професійних чи особистих труднощів. Намагаючись зберегти статус-кво, ми нерідко вдаємося до тактики виправдань власної бездіяльності і не замислюємося про наслідки.

IMG_8933

«Треба було розпочинати раніше …»

Або ще можна перефразувати: “Не тим я займався в університеті”. Не страждайте за втраченими можливостями, починайте без зволікання і досягайте поставленої мети. Тяжкі зітхання за втраченим часом не допоможуть повернутися на десять років назад і реалізувати ідею, яка відвідала тільки сьогодні. Раніше Ви не могли цього зробити, і єдино можливий момент для початку дій – поточний. Іронія полягає в тому, що на життєвому шляху з певною періодичністю будуть зустрічатися ситуації, з якими треба було розібратися ще вчора чи п,ять років тому. Не страждайте за втраченими можливостями, починайте без зволікання і досягайте поставленої мети. Тоді через десять років у вас не буде приводу шкодувати про те, що Ви вчасно не приступили до чергового важливого проекту.

«Чекаю натхнення»

Початок роботи в один і той же час приносить більше користі, ніж пасивне очікування творчого прозріння. Це досить поширена помилка початківців фрілансерів і співробітників, що перебувають на віддаленій роботі. Насправді скарги на відсутність натхнення є не що інше, як банальна прокрастинація. Можна місяцями чекати, коли творча муза відвідає саме ваше робоче місце і в результаті чи не написати ні рядка, залишитися без замовлень, грошей і репутації. Однак, якщо Ви проаналізуєте звички багатьох відомих письменників і художників, то з,ясується, що вони мають мало спільного з цим стереотипом. Початок роботи в один і той же час приносить набагато більше користі, ніж пасивне очікування творчого прозріння. Або Ви можете виділити окремі 4 год в день в найбільш продуктивний час (скажімо, середина дня) і попрацювати за системою Помодоро

читати більше…

Що таке Soft Skills? В чому різниця Soft і Hard Skills?

Доволі часто їх переводять, як “м’які навички” або “гнучкі навички”. В сфері ІТ чимало англійських слів, не залежно якою мовою спілкуються вцілому, тому перекладу не потребує. А от пояснення “що входить” і “як розвивати” – шукає чимало фахівців різних сфер.

Soft Skills – це збірний термін, який посилається на безліч варіантів поведінки, що допомагають людям в роботі, зокрема командній, а також успішно соціалізуватися.

Stocksy_txp751d5152bq2000_Large_85247-700x517

Соціалізація – це коли людина взаємодіє з іншими людьми, навіть якщо ця взаємодія відбувається через інтернет, телефон.

Soft Skills дозволяють бути успішним незалежно від специфіки діяльності та напрямку, в якому працює людина. Традиційно в психології їх відносять до числа соціальних навичок: вміння переконувати, знаходити підхід до людей, лідирувати, міжособистісне спілкування, ведення переговорних процесів, робота в команді, особистісний розвиток, управління часом, ерудованість, креативність і т.п.

Soft Skills важливі як в роботі, так і в житті. Велика частина навичок, які використовуються для досягнення цілей, – це вони. При цьому чим вище ви піднімаєтеся по кар’єрних сходах, тим більшу роль відіграють соціальні навички у вашому житті, в той час як професійні відходять на другий план. Адже чим вище займаний пост, тим більша кількість підлеглих і співробітників можуть проконсультуватись у вас по всіляких питаннях.

Спілкуючись з HR великих компаній та Head Hanter-ами, вони розповідають, що на ринку великий вибір фахівців по Hard Skills, навіть в IT. І зазвичай вони обирають з-поміж тих, хто володіє більшою кількістю та якісно Soft Skills. Компанії вірять, що співробітники, які володіють даними навичками, можуть не тільки давати кращі результати, але ще і допомагають створювати комфортну робочу атмосферу. Саме тому 85% тренінгових програм і курсів онлайн та офлайн сьогодні орієнтовані на освоєння саме Soft Skills.

читати більше…

Дослідження: як правильно говорити “ні”, відмовляти

IMG_1093

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Consumer Research, 120 студентів були розділені на 2 групи. Різниця цих груп була в наступному: учасники першої групи повинні говорити “Я не можу”, а учасники другої “Я не хочу”. Приміром, коли учасників 2 груп спокушали морозивом, перші мали сказати “Я не можу їсти морозиво”, а другі “Я не хочу їсти морозиво”.

Після багаторазового повторення цих фраз, студенти відповіли на перелік питань, заповнили бланки і пішли, вирішивши, що на цьому експеримент закінчений. Насправді, він тільки почався. Коли студенти по черзі входили в кімнату і здавали бланки з відповідями, їм пропонували на вибір шоколадний і цільнозерновий батончик. І ось, що сталося:

Студенти з групи “Я не можу” вибирали шоколадний батончик в 61% випадків, в той час як студенти з групи “Я не хочу” вибирали його в 36% випадків. Ця проста зміна формулювання сильно покращила шанси того, що людина вибере більш здорову їжу.

Найчастіше звичка з усім погоджуватися – просто погана звичка. Зовсім не важливо, з чого Ви колись почали це робити: важливо те, що Ви до цього звикли. Що робити? Відвикати. Переучуватися. Вчити себе говорити “Ні” обдумано. А як це читати більше…

Техніка “Картонка” для формування самодисципліни

Ця техніка з’явилась само по собі, напевне, із-за моєї любові до списків і записування самого важливого на окремому папері (З початку 2017 року повністю перейшла на електронне ведення справ, читання книг і так далі). Я часто повторюю всім, кого навчаю: випишіть свої цілі в одному місці і завжди тримайте їх при собі, як нагадування та мотивацію займатися лише важливими справами, не дозволяти себе збивати зі свого шляху. Якщо потрібно, навчіться для початку відмовляти. Адже коли комусь кажете “так”, можливо в чомусь ви кажете собі “ні”. А кожна дія, рішення має витікати зі своїх істинних бажань, цілей. Тому вивчайте себе, щоб жити усвідомленим життям, ставити свої амбітні цілі, а ця техніка – інструмент як організовувати себе так, щоб щодня наближатись на крок ближче до своїх мрій.

IMG_9840Траплялось таке, що мені стали дарувати красивий папір, картон саме для того, щоб виписати свої цілі на них. Потім стала задавати собі 1 просте питання перед сном: що я зробила сьогодні, щоб на крок ставати ближче до своїх цілей? Воно мене мотивувало, адже сама собі я дуже строгий коуч і “відмазки”просто не проходили, треба було хоча б щось мінімальне, але зробити.

В моменти ліні хочеться виправдатись (сама перед собою), що немає часу, втома. Але чим тоді займатись, як не самим важливим? А якщо цілі не такі важливі, то навіщо вам такі цілі? Словом сам процес появи цієї техніка розкрив її  ключовий ефект..

Коментарі тих, хто вже спробував цю техніку:

“Що я зрозумів з практики ведення “Картонки”: я спокійний за поставлені перед собою цілі (критерії). Я точно знаю, що я їх виконаю, бо я постановив щодня робити кроки, які наближатимуть мене до їх реалізації. Зникло переживання, що вони можуть залишитись невиконаними, як чимало їх попередників.”

“Картонка – заставляє триматись в тонусі увесь день. Щось встигаєш щось ні. Але враження таке що майже 99% виконуєш і це супер. Думаю, якщо тримати темп і впевнено крокувати щоденно, то і гори перевертати можна. Що і власне планую:-).”

“Картонка – це крута штука, треба працювати над тим, щоб вона стала, як рідна.”

Що дає ця техніка

Щоб побороти свою лінь і відмазки, я почала продумувати варіанти “кроків” у досягненні цілей наперед для кожного дня і на цілий місяць. В першу чергу це стосувалось нових звичок, вмінь. Ідея робити одну і ту ж дію щодня виходить із мого авторського алгоритму розвитку нової звички. Але як тоді бути, якщо ціль – підтянути форму і щоденні фізичні навантаження? До речі, це реальне питання з’явилось в момент інтенсивного захоплення (я би сказала мейнстріму) тренажерним залом. Адже щоденні тренування – шкідливі, а щоб сформувати звичку, треба кожного дня робити конкретну дію. Тоді я обирала критерієм в картонку формулювання  “Мінімум 40 хвbkby фізичних навантажень щодня”, а потім додаю варіанти:

 • силове тренування
 • кардіо тренування/йога
 • басейн
 • піша прогулянка мінімум 50 хв.

І тоді виходить, що в мене завжди є варіація. Якщо не вдалось сходити на тренування, то додому  добираюсь пішки або замінюю зустріч з друзями в кафе на прогулянку в парку. Так як вони знають про мою любов до експериментів, то не дивуються вже, що я можу запропонувати і самі часто переймають такі пропозиції по відношенню до інших людей.

Як зробити картонку?

ніна ГаєвськаВізьміть листок паперу, бажано картонку, тому що вона в першу чергу служить вам закладкою. Я якось навіть другу сторону візитки використовувала, але краще більший клаптик брати. І випишіть 3 або 5 основних критеріїв успішності свого дня на шляху до досягнення своїх цілей. Для початку більше брати не варто. Особливо, якщо до цього Ви особливо ніякими техніками самоорганізації не займалися, а над самодисципліною треба добре попрацювати саме на початку. Кожен день має значення. Жодних пропусків! Понад п’ять критеріїв – буде складно виходити так сильно із зони комфорту і доброго нічого не буде, – вся “картонка” пропаде. Продумайте для себе підстраховки.

Також варто завести зошит на 48 аркушів або взяти інший блокнот, який носити з собою не будете, а записувати туди лиш ввечері, коли робите сам аналіз дня. І на першій сторінці перепишіть свою закладку – картонку, ці 3-5 критеріїв (на віпадок, якщо загубите закладку).

Які критерії краще обрати?

Найкраще брати ті критерії, які зараз найбільш важливі для вас (!!!!) При чому, критерієм може бути і конкретна ваша відсмартована ціль. Скажімо середньострокова ціль (на рік) звучить так: освоїти французьку мову до рівня Elementary до 20 грудня 2016 року. Для картонки ви можете взяти такий критерій:

 • щодня вивчати мінімум 4 нових французьких слова
 • щодня приділяти мінімум 30 хв вивченню французької мови:
 • + 4 нових слова
 • відео / фільми / стаття французькою мовою
 • заняття з репетитором / відеоурок
 • розмовний клуб

Ці плюсики це якраз ваші підказки у випадку “нападу ліні”, щоб вже на папері були варіанти конкретних дій / кроків в день. Ви лише обираєте один із.

Як це працює і що дає картонка?

По суті, “картонку” з критеріями ви носите з собою всюди, як нагадування. Або просто зробіть фото в телефон, щоб весь час тримати в фокусі і вже впродовж дня нагадувати використовувати свій час ефективніше. Інакше ввечері згадаєте, що збиралися випивати 2 літри води в день, але перед сном залпом – це не вихід.

Наприклад, я особисто часто використовувала її як закладку в книгу чи клала в записник, до документів, в клатч для ноутбука – щоб постійно бачити перед очима критерії і нагадувати собі вчасно їх виконувати. Ввечері відкриваю зошит на 48 аркушів / блокнот і ставлю лише дату та плюсики навпроти кожного критерію. Одного разу о 23:30 побачила, що 1 критерій “не закритий” довелось приділити 30 хвилин саме йому. Добре, що це було саме вивчення іноземної мови – я спокійно вивчила 5 нових слів і з чистою совістю пішла спати. Зате мені було хорошим уроком: продумувати звечора, наперед, коли планую наступний день, який критерій коли впродовж дня буду виконувати. І вписую це в свій графік.

Картонка – це місяць інтенсивної роботи над собою, формування самодисципліни. Через 30 днів ви бачите конкретні кроки, які ви зробили для досягнення своєї цілі щодня.

Як вести електронну картонку?

Любителі вести записи в електронному варіанті явно вже задались цим запитанням. По суті, такий варіант запропонував сам учасник одного з онлайн курсів. Він зробив картонку в google doc, використовуючи онлайн таблицю excel. А інший – нотатки в iphone (замість картонки – закладки).

Хочу звернути увагу, що в обох варіантах критерії не дуже чіткі. Це основний ризик який варто враховувати. Прописуйте в хвилинах чи в іншій кількості що і коли збираєтесь робити. Дуже важливо прописувати конкретним реченням (відсмартованим), бо через кілька днів забувається той сенс, який ви вкладали спочатку у свій критерій.

Снимок экрана 2015-11-13 в 21.55.44

 Зверніть увагу як учасниця онлайн курсу додала своїх змін в “картонку”, модифікувала варіант. Мені цей варіант дуже сподобався. Він якраз вирішує попередньо згадуваний ризик. Вона сформулювала свої критерії у вигляді запитань до самої себе. Тобто, поглядаючи на свою закладку – нагадування, перш, ніж відповісти на критерій, ви не просто речення зачитуєте, а ведете свідомий діалог зі своєю совістю /лінню. :)) Продуманий момент з мотивацією. про який я згадувала в алгоритмі розвитку звичок.

Варіанти інших критеріїв

Увімкніть свою фантазію та погляньте на себе, своє життя зі сторони. Над чим би хотілося б попрацювати наступні 30 днів?

1) Мінімум година на саморозвиток, якісне наповнення інформації

 • читала книгу 50 хвилин
 • робив вправи для розвитку пам’яті
 • дивилась відео TEDx

2). Замінити каву чаєм

    Бажано, щоб формулювання не містили  приставки “НЕ”. Але, якщо мається на увазі відмова від чогось, то перефразуйте на картонці, а у відповідях просто ставте +, що весь день протримались і не робили цього / робили це.

3). Відмовитись від солі (замість НЕ вживати солі)

4) Їсти солодощі лише до 15 дня (прекрасна половина людства оцінить цей критерій).

5) Вашим критерієм може стати формування звички “бути вдячним за те, що маєте зараз”. Або просто критерій “Дякую”.

Тобто, вам необхідно знайти  в прожитому дні щось хороше: Дякую Дню за гарну погоду.  Дякую Другу за теплу зустріч. Дякую начальнику за коротку нараду. Дякую Києву за вільні дороги по дорозі з роботи. Дякую мамі за мудру пораду. Дякую партнеру /коханій за підтримку і віру в мене. Дякую, що в мене є руки, ноги і такі здібності….

В цьому критерії відповідей має бути мінімум 5 плюсиків щодня. Хороший вибір, якщо хочете розвивати вдячність за те, що маєте. Якщо друзі часто натякають вам, що ви – “нитик”, то цей критерій підкаже як навчитись цінувати те, що вже є!

6) Знаходити в людях лише хороше (схоже із критерієм “Дякую”). Чудовий критерій для тих, хто на проведення аналізу оточення хоче приділити значно більше часу

7) Інсайт / фраза дня – записуєте те, що вас осянило (прозрел). Або, скажімо, фраза, яку ви часто чули, сьогодні для вас набула іншого змісту, зрозуміли її сенс на ділі. В ті дня, коли таких фраз вам не траплятиметься, використайте цей критерій, щоб сформулювати свої спостереження, короткі думки-висновки дня, спостереження за собою, своїм розвитком.

Приклади реальних картонок 

В основному це картонки учасників онлайн курсу, основні теми якого ввійшли в діючий курс #Життя360 та клієнтів на індивідуальному навчанні.

№1
1. Прокидатись до 8 ранку.
2. Приділяти більше уваги моїй родині (подяка, обійми, розмови).
3. Вживати свіжі овочі та фрукти з кожним прийомом їжі.
4. Вдосконалювати свій блог, профілі у соцмережах: щоденний пост, моніторити новинки SMM = мінімум 1 годіна на цю системну роботу.
5. Інсайт дня / спостереження / висновок дня / настанова собі.

картонка_ приклад дз

Виставив критерії у порядку важливості та по силі виходу із зони комфорту.

№2

 1. Професійний розвиток: курси, відео мого профілю = мінімум 20 хвилин. 
 2. Відмова від усього солодкого: тістечка, десерти. Їсти лише сухофрукти та мед.
 3. Вправи на концентрацію уваги (мін 10 хв в день).
 4. Щоденні фізичні навантаження: басейн / тренажерний зал / йога. = мінімум 1 година.
 5. Щодня читаю мінімум одну сторінку книжки.
 6. Практика touch-typing до 20 хв
 7. Висновок дня.

№3

 1. Мій вдалий ранок: спіральна гімнастика
 2. Корисний сніданок для родини.
 3. Їсти солодощі до 12.00
 4. Щоденне фізичне навантаження (йога, тренажерний зал, прогулянка з собакою 1 год.)
 5. Щоденне просування ремонту (1 крок щодня, в команді з чоловіком або сама: забрати меблі, посіяти траву, поклеїти шпалери і т.д.)
 6. 1 година на день з дітьми, «тут тепер і зараз» (гуляти з дітьми, читати разом, гратися).
 7. Зона росту (що вдалося зробити краще, ніж вчора, в чому просунулась, що зробила нове або вперше).
 8. Інсайт дня. Фраза дня.

№4

 1. Засинати до 00:00.
 2. Щоденне фізичне навантаження: ранкова зарядка 15-20 хв.
 3. Здорове харчування: після 19:00 тільки овочі.
 4. Кожен день щонайменше один крок в реалізації власного проекту.
 5. Моє оточення: більше часу з друзями, нові знайомства.
 6. 30 хвилин для саморозвитку.

№5

 1. Self-Awareness: 1.1. 1 Instagram post 1.2. 1 success diary post 1.3. 2×15 min of meditations
 2. Studying: 2.2.15 min of touch typing 2.3. 45 min of programming 2.4. 20 min of playing piano
 3. 3.Health: 1 gym / cardio / home workout
 4. 40% of food – vegetables & fruits
 5. Insight

№6

1. Режим дня: подъем до 6:30
2. Вместо кофе пить чай
3. Физическая активность более 1 часа в день  (фитнес, йога, бег)
4. Работать для достижения целей более 8 часов в день
5. Подготовка к IELTS  (слова, статьи, грамматика, speaking club) мин 1 час
6. Планирование дня с вечера

№7

 1. Двіччі перевіряти кожен макет або лист, який я відправляю в друк чи на погодження.
 2. 30 хвилин ввечері активної прогулянки з собакою
 3. Відмовитись від білого хліба, їсти натомість чорний хліб без дріжджів
 4. Щодня питати, як минув день чоловіка та рідних
 5. Читати щодня не менше 30 хвилин книгу
 6. Вбити “нитика” в собі: припинити себе жаліти і говорити про це всім підряд натомість дякувати за те, що я маю і як я живу.
 7. Приділяти 20 хвилин щодня тому, щоб розкладати речі по своїх місцях.
 8.  Інсайт дня чи фраза дня

№8

 1. Питний режим (мін 2 літри в день)
 2. Сфера іміджу. Стилі одягу та смислові наповнення: вивчати мін 1 год в день
 3. Щоденне письмо: 1 сторінка в день
 4. English: мін 30 хв.

Більше конкретних прикладів я навела в статті про корисні звички, які варто розвивати.

***

Це моя улюблена і авторська техніка. Всім, хто лише починає займатись саморозвитку, я рекомендую починати саме з неї. Тут основна задача – правильно підібрати свої критерії, суттєвий штраф за не виконаний критерій і мотивація – подарунок за реалізацію всієї картонки. Один день пропуску – має значення. На самому початку домовтесь з собою про такий експеримент і спробуйте всі 30 днів самодисципліни.

Ще одне важливе зауваження. Коли ви прописали всі критерії і поставили мінімум 20 хвилин, мінімум 1 годину, – порахуйте всі разом. Є у вас зараз вже в графіку час на все це? Можливо варто зменшити кількість, деякі менш пріоритетні критерії викреслити, щоб знизити ризик не виконання і перенести їх в картонку на другий місяць.

Між картонками робіть парочку днів – тиждень вихідного від самодисципліни, де дозволяєте собі те, що “забороняли” в режимі картонки. Так у Вас буде мотивація триматися 30 днів, щоб потім насолодитися моментом дозволу собі по-справжньому. Цей пункт дозволяє мені тримати себе в суворій дисципліні наприклад в харчуванні. Я сама собі кажу: “Потерпи, Іруся, скоро вихідний від картонки, тоді і побалуєш себе, а зараз важливий результат, щоб пишатися собою, що ти можеш!”

Дуже прошу, закликаю ділитись своїми результатами, критеріями. Можливо, саме ваші приклади картонок, історії стануть підказкою, чудовою ідеєю для інших читачів:

.

Сила звички. Найцікавіше з книги

Тема звичок завижди буде актуальною і експерименти в лабораторіях все більше і більше надають інформації, знімаючи покров загадковості. Ми детально розглядаємо тему в онлайн програмах і частково розкрито у виступі на IT-конференції. Пропоную Вам основні експерименти, в тому числі, описані в книзі Чарльза Дахіга, розбиті в серію послідовних статей.

15146687_1314595818582097_1467836574_o

Щоб зрозуміти, як формується звичка потрібно знати як функціонує наша психіка.

Для цього звернемося до фізіології і будови мозку. Як відомо, все живе на нашій планеті складається з клітин. У мозку людини таких клітин (нейронів) налічується близько ста мільярдів. Кожен нейрон пов’язаний відростками з величезною кількістю інших нейронів, які, в свою чергу, пов’язані з наступними групами і т.д. Таким чином формуються наявність розгалуженої мережі зв’язків або нейронних шляхів, по яких передаються хімічні та електричні сигнали. Ці шляхи формуються протягом усього життя.

Чим досвідченіша людина, чим активніше її фізичне, інтелектуальне, ментальне і духовне життя, тим більше таких зв’язків формується і тим більше розвинений її мозок. Коли ми стикаємося з новою для нас ситуацією, ми відчуваємо труднощі з її вирішенням, так як наш мозок потребує додаткового часу на те, щоб сформувати нові нейронні шляхи.

читати більше…

Авторська методика аналізу оточення

“Скажи мені хто твій друг і я скажу хто ти”, –  давня, відома всім приказка. Але я скажу більше: На вас впливають і всі ті, кого ви не готові назвати своїм другом та в силу різних обставин, змушені спілкуватись / співпрацювати чи жити поряд. Хіба не так?
IMG_0523

Давайте розберемось  як проходить типовий день такого собі українця.

Наприклад 25 річного Дмитра, який давно вже не студент, ще не працює на роботі своєї мрії, але може собі дозволити знімати житло (разом з друзями) у хорошому районі великого міста, жити окремо від батьків, «так, як всі» відпочивати у вихідні  та, якщо пощастить з бонусами на роботі, то ще й відпустка взимку і влітку.

Якими людьми наповнений звичайний день такої людини?  Ранок (1 – 2 години рутинних процедур) в компанії друзів, з якими орендує квартиру. Можливо, навіть, і не пересічеться з сусідами, що за дверима навпроти.

Скажімо, по дорозі до офісу, читає чи слухає аудіокнигу, наприклад «Біографія Бенджаміна Франкліна». На роботі колеги – плюс – мінус такі ж перспективні працівники, як він. В перервах на каву – розмови по телефону з друзями (ще з університету), теж з такими ж інтересами і мріями, як у Дмитра.  Ввечері – зустріч з дівчиною (допустимо, студенткою молодших курсів). Потім знову сусіди по квартирі, можливо дзвінок батькам. Розбавимо цю картинку іще кількома зустрічами (по роботі) з потенційними клієнтами фірми (власники малого бізнесу) і ще парочку «цікавих персоналій» з якими познайомився на вечірньому заході (де бував з дівчиною). Уявили? Добре. Хочу запропонувати вам просту методику аналізу оточення. Приклад проведу на уявному Дмитру, якщо він не проти.

читати більше…

10 простих експериментів, які перевірила на собі

Спрощуйте! В такий інтенсивний темп сьогоднішнього стилю життя все на багато простіше, ніж нам іноді здається. Я вже згадувала в своїй історії про любов до експериментів. В роботі з клієнтами я віддаю перевагу лише простим методикам, але дуже ефективним, які дійсно спрощують нам життя. Саме по цій причині перш, ніж рекомендувати щось комусь, я перевірю її ефективність!

IMG_84231. Тиждень ходити і сидіти з прямою спиною – покращується пам,ять, швидше починаю міркувати. суттєво змінюється самопочуття, оскільки їжа перетравлюється мінімум 30 хвилин – 2 години, а за ноутбук сідаю іноді відразу після обіду, то це колосально відобразилось на загальному самопочутті.

2. Вітання і прощання не зводьте до автоматизму! Прощаючись з друзями / колегами перестати говорити “ну .. давай!”. Результат: “послевкусие”. Коли люди кладуть слухавку або розвертаються і йдуть, то в них залишається коротко тривалий спогад з посмішкою про Вас. зазвичай в цей момент люди вже переключаються на інші справи, бо всі проговорюють ” ну давай” як формальна “на цьому закінчуємо нашу зустріч!”.  Те ж саме замість “до побачення” замінити на “на все добре!”. Особливо, по телефону. Іноді, спілкуючись з оператором чи представником служби підтримки якоїсь компанії, я перепитую: “а ми хіба з Вами бачились?” Так, вони збиті з пантелику! Але навіщо говорити мені стандартні фрази із скрипта, не задумуючись? Я розумію скільки у них таких дзвінків на день, але мінімум кілька хвилин на день, можливо, навіть в розмові з наступним клієнтом – вони змінять свою тактику. До речі, моя служба доставки води, внесла це в свою базу. Кожного разу. мені телефонують різні представники цієї компанії, але тепер всі на прощання бажають гарного дня або кажуть “На все добре!”.

3. Замінити каву на чай (я пила чорний, без цукру) впродовж двох тижня і результат мене здивував: немає різких перепадів у настрої, спокійно засинається і сон глибший. Відповідно це дуже відображається на обличчі, легка нервозність (у стресовий період) пішла (або зменшилася мінімум вдвічі).

читати більше…

Чистка. Всі етапи тотального звільнення місця під нове
У повну склянку води не наллєш. Це один з основних принципів будь-яких змін. Неможливо кардинально змінити життя і переписати всю історію з початку з нерозібраним багажем досвідуУчасники онлайн програм, на старті онлайн курсу думають, що можуть кардинально змінити життя, розібрати хаос в голові і що насправді важливо лише зробивши практичні техніки, а  ті, що до вподоби взяти на системне використання. Але я наполягаю на генеральній чистці перед тим, як приступити до будь-якого курсу.

header11

Формула проста:

 1. Ви позбавляєтесь того, що більше не приносить користі.
 2. Потім аналізуєте ситуацію без оцінок, а по фактам, наче дивлячись на себе зі сторони.
 3. А вже потім ставимо амбітні цілі і прописуємо детальний план їх втілення.
 4. Щоб реалізація була успішною –  формуваємо нові необхідні звички, саме ті, що потрібні вам.

Як на мене ці кроки дадуть свій колосальний результат тільки якщо будете виконувати саме в такій  послідовності. І цьому підтвердження дивовижні результати тих, хто хоч раз сам спробував.

В цій статі  хочу детально зупинитись на важливості “генерального прибирання” у всіх видах. Яку взяла за правило робити 1 раз в 3 місяці. Що і вам рекомендую.

Ваш життєвий пазл буде завжди збиратися в одну і ту ж картину, якщо будете використовувати ті ж самі елементи, скільки разів їх не перемішуйте на старті. Починати усвідомлене створення себе і свого нового досвіду треба з повної перезагрузки. Не з пошуку нових цілей, не з розписування стратегічного плану, своєї удосконаленої копії через п’ять років. Весь цей процес через зовсім короткий проміжок часу знову дасть збій.

(більше…)

Как общаться с трудными людьми

Автор: Светлана Ройз, детский и семейный психолог, автор книг «Волшебная палочка для родителей», «Где живет ангел». Автор проекта «Ребенковедение» – обучающей программы для родителей, педагогов и психологов по детской психологии. Руководитель Психологической Студии (Киев, Украина)

101302_900Окружающие имеют право нам не верить, нас не любить, не понимать и не соглашаться с нами – это придется пережить. Тем не менее возможность договориться есть всегда. Семейный терапевт Светлана Ройз перечисляет 11 правил диалога, которые помогут вернуть контакт в общении с близкими, друзьями и незнакомыми людьми,придерживающимися противоположных вам взглядов.

Мы все сейчас проживаем время, когда сложно удержаться в равновесии: контур безопасности нарушен, каждый, кто смотрит или читает новости, – травмирован. Мы постоянно ныряем из эмоции в эмоцию и не можем удержать в фокусе внимания самое важное. На этом фоне трудно сохранить одно из самых ценных приобретений человека – возможность быть в контакте, в отношениях с другими людьми. Очень важно сейчас не обесценить отношения. Первое, что помогает выйти из эмоционального штопора, – рационализация, упорядочивание. Для людей, которые привыкли жить чувствами, это дополнительное качество, из которого можно черпать ресурсы.

1. Перед любым контактом необходимо настраиваться, как настраивают инструмент перед концертом. Займите устойчивое положение – сядьте или встаньте так, чтобы чувствовать опору, равновесие. Говорите с взрослой позиции – только то, в чем уверены и что для вас важно, держите в голове, ради чего вы вступили в диалог. Если есть вероятность, что вас будут провоцировать на эмоции, – найдите точку перед глазами или деталь одежды (или придумайте прикосновение), которые будут символизировать для вас устойчивость и равновесие.

читати більше…