Спочатку ознайомтесь з матеріалом-інструкцією. Вам потрібно намалювати власну схему і заповнити табличку. Виконувати можна як “від руки”. так і в електронному варіанті.

Для допуску до наступного завдання, тобто д/з на [email protected] або у фейсбук в приватні повідомлення коучу (в залежності який спосіб комунікації обрали) надішліть: фото записів, Ваших висновків чи інсайтів, як підтвердження виконання вправи. Або лінк (доступ перегляду) на електронні докуементи.

В коментарях внизу  (через фейсбук профіль або коментарі сайту)свої відчуття і враження (інсайти) після того, як вправу виконали, на що вона Вас наштовхнула, висновки.. 

***

Вправа “Ролі”

Людина – істота соціальна. Ми з Вами живемо кожен в своєму оточенні, виконуючи відповідні ролі. Ця вправа легка у виконанні і має колосальне значення для подальших результатів. Дуже часто ми проговорюємо собі стільки речей в голові. А іноді й не проговорюємо, бо і так все зрозуміло. Але намалювавши свою схему на одному папері, чимало речей займають свої місця і перетворюють хаос на дивовижний порядок. Давайте спробуємо.

Приклад 1: Семен, 34 роки, оджружений. Працює у великій фірмі менеджером з продажу. Заробітня плата хороша, але хочеться відкрити власну справу, щоб бути сам собі хазяїном. З дружиною чекають на другу дитину. Часу на власне хобі практично немає, у вільний час любить помріяти про власн справу і шукає різні відео-лекції на ютубі, щоб безкоштовно отримати всі необхіні знання і згодом відкрити свою справу.

Ролі Семен

Отже, які ролі можна перелічити у Семена? Погляньте на картинку, можливо, щось опущено. Звичайно ж, якби було більше деталей, то деякі ролі можна було б чітко домалювати. Але кожен бездоганно бачить лише власну картинку.

Приклад 2: Марися, 28 років, не одружена, заручена. Весь вільний час Марися присвячує собі, коханій людині та навчанні. Марися мріє стати юристом, тому вирішили здобувати 2-гу освіту в престижному університеті. Також дівчина чимало уваги приділяє рідним, особливо батькам і меншій сестрі з різницею у віці 18 років.

Марися ролі

Отже, які відмінні від Семена ролі у Марисі, щоб не просто змінювати рід закінчення у словах? Дивлячись на картинку, відразу зрозуміло, що ми знаємо далеко не всі деталі історії Марисі. Як, по суті, історії тих, хто трапляється нам на життєвому шляху. Ми можемо і не здогадуватись в якій ролі на даний момент перебуває саме ця людина.

Д/З: Вам необхідно намалювати свою схему ролей на даному етапі життя.

Про ролі за Берном

Дуже відомий авторитетний психолог і психіатр Ерік Берн, пояснив світу, що окрім звичних людям ролей, кожен із нас може перебувати у трьох основних ролях. Це він пояснив у своїй праці “Люди, які грають в ігри та ігри, в які грають люди”. Там детально описано чому саме кожну із ролей обирає людина, відповідно до відомого сценарію (модель) поведінки (наприклад, закладену в дитинстві або ту, що найчастіше спостерігалася в соціумі/оточенні). Якщо коротко розповісти Вам суть того, що студенти-психологи вивчають семестрами в університетах, то це 3 основні ролі: “Дорослий”, “Дитина”, “Батько”. Російською більш зрозуміла суть: “Взрослый”, “Ребенок”, “Родитель”. При взаємодії  2 людей, оптимальна ситуація для конструктивного діалогу це позиція “Дорослий” – “Дорослий” (“Взрослый”-“Взрослый”). Але дуже часто один із учасників займає позицію, наприклад  “Ребенок”, цим же провокуючи співрозмовника зайняти позицію “Дорослого”(“Взрослого”). І такі провокації трапляються дуже часто.

1307511482_2Наприклад,  Вас погано обслужили в ресторані (Ви опинились в позиції “Дитина”, яку образили) і на наступній зустрічі, що слідувала через 5 хвилин після цього випадку, Ви відразу ввійшли в позицію “Батька” (щоб поквитатись) , а не “Дорослого”. Тобто, не відпустили по передню ситуацію, не вийшли з ролі. Варіацій сценаріїв, як  і їх причини –  дуже багато. Не дарма ж студенти-психологи вивчають цей матеріал дуже довго:) Єдине що Вам варто взяти для себе з цього “екскурсу в психологію”, що кожна людина перед Вами на даний момент в розмові може бути не лише в ролі  чоловіка, батька, колеги, патріота, тощо, але й в позиції “Дорослого” чи “Дитини”або “Батька”, розповідаючи Вам свою історію і очікуючи від Вас відповідної реакції.

Подумайте, яка роль (за Е. Берном) найчастіша була всластива Вам сьогодні? А на цьому тижні? Погодьтесь, до цього завдання Ви могли і не знати про існування цих ролей, але ж підсвідомо чи свідомо вели себе відповідно до характерніх певній ролі поведінці.

Д/З: інсайти і висновки з цих роздумів занотуйте.

Наступний крок. Випишіть всі свої ролі в таблицю, як на малюнку:

ролі

Навпроти кожної ролі занотуйте кілька самих важливих своїх бажання або мрії. Формуллюйте реченням, ще не цілі. І відразу відмітьте до якої Вашої сфери життя це відноситься. Ось, наприклад:

ролі_заповн

Ці записи не лише для звіту, вони Вам згодяться для наступних вправ.

Отже, домашнє завдання наступне:

1. Намалювати свої ролі

2. Проаналізувати в яких ролях ( за Берном) Ви бували сьогодні найчастіше

3. Завпонити таблицю ролей-бажань.

Бажаю успіхів!

Facebook Comments