У цьому впевнена Тетяна Володимирівна Чернігівська, всесвітньо відомий вчений і професор кафедри мовознавства філологічного факультету Санкт-Петербурзького державного університету.

1461572205-celeb_img_NoneІ саме з неї розпочинається нова рубрика в блозі під назвою “мозок”. В якій хочеться розповідати про цікаві дослідження, експерименти та все те, що варто знати, щоб враховувати у роботі над собою та ставати ефективнішими. Сподіваюсь, ця рубрика грунтовно і простими словами роз’яснить як працює мозок, щоб краще вивчати і розуміти себе.

Ось кілька її цитат, що підкреслюють важливість появи рубрики на цьому сайті:

*Люди повинні працювати головою, це рятує мозок. Чим більше він включений, тим довше збережений. Наталія Бехтерєва написала незадовго до відходу в кращий світ наукову роботу “Розумні живуть довго”.

*Щоб тебе не роздирали зсередини, потрібно виговоритися. Для цього існують сповідники, подруги і психотерапевти. Заноза, якщо її вчасно не вийняти, влаштує зараження крові. Люди, які мовчать і тримають все в собі, знаходяться не тільки під серйозним психологічним або навіть психіатричним ризиком, але і під ризиком соматики. Будь-який професіонал зі мною погодиться: все почнеться з виразки шлунка. Організм єдиний – і психіка, і тіло.

*У людей неправильні установки, вони вважають, що, наприклад, кухар гірший, ніж диригент. Це не так: геніальний кухар перекриє всіх диригентів, я Вам як гурман говорю. Порівнювати їх все одно що кисле і квадратне – неправильно поставлене питання. Кожен хороший, якщо на своєму місці.

* Здатність отримати висококласну освіту може стати елітарною привілегією, доступною тільки «присвяченим». Згадаймо Умберто Еко, який пропонував в романі «Ім’я троянди» пускати в Бібліотеку тільки тих, хто вміє, хто готовий сприймати складні знання. Відбудеться поділ на тих, хто буде вміти читати складну літературу, і тих, хто читає вивіски, хто таким кліповим чином вистачає інформації з інтернету. Це буде розгортатися все більше і більше.

*Ми народжуємося з найпотужнішим комп’ютером в голові. Але в нього треба встановити програми. Якісь програми в ньому вже стоять, а якісь туди потрібно закачати, і Ви качаєте все життя, поки не помрете. Він качає весь час, Ви весь час змінюєтеся, перебудовуєтеся.

Предмет вивчення професора Чернігівської – людський мозок, а якщо трохи ширше, то це психо- і нейролінгвістика. Тетяна Володимирівна впевнена, що її предмет неможливо якісно і глибоко вивчити без взаємозбагачення різних областей науки.

Як на мене, то саме при взаємодії кількох областей науки може бути справжній прорив, адже так ми можемо побачити процеси з кількох сторін. Напевне, в недалекому майбутньому стане модно отримувати кандидата з двох областей, а не підтверджувати свій рівень знань та відкритів, захистивши два окремих кандидата наук.

Професор Тетяна Чернігівська вивчає походження мови, розвиток і патологію мозку, теорія еволюції і штучний інтелект. На цю цікаву тему нею написано більше 250 наукових праць. Найцікавіші міркування Тетяни Володимирівни можна переглянути в програмі Володимира Познера. Предмет розмови – пристрій нашого мозку. Як він функціонує? Чи зможе це коли-небудь пояснити наука? Як взаємодію мозок і особистість? У чому полягає перевага мозку над комп’ютером?

Але дослідження мозку зовсім не обов’язково несе негативний результат. Перш за все вони принесуть величезний позитивний ефект в медицині. Мозкові захворювання виходять в світі на перше місце, вже переграють серцево-судинні та онкологію. Американська статистика говорить про те, що половина населення в депресії. Інсульти молодіють. Альцгеймер, Паркінсон … Аутистів скільки! Це все пов’язано з мозком.

«Як навчити мозок вчитися»

Дуже варті уваги деякі тези з конспекту лекції, занотованим Максимом Черепиця і переведений мною нижче:

– Мозок навчається завжди, навіть коли ми не звертаємо на це увагу.

– Важливими відмінностями людини від інших тварин є мова і свідомість. Ми постійно маємо справу не тільки з самими об’єктами, але і з символами. Ось, припустимо, на столі стоїть стакан. Навіщо його називати «стаканом»? Навіщо його малювати? Здається, у людини є те, що можна назвати «пристрасть до дублювання світу».

– Лотман, з яким вона спілкувалася, говорив, що поки Тургенєв не описав «зайвих людей» їх і не було. Панянки не непритомніли, поки це не було описано в літературі і т. П. Це до питання про те, як мистецтво впливає на світ.

– Людині може повезти з генами, але все одно потрібно постійно вчитися і прокачуватися. Везіння з генами – це як рояль Steinway, який дістався у спадок. Добре, звичайно, але грати щось на ньому все одно потрібно вчитися.

– Важливо зрозуміти, що ми залежимо від нашого мозку на всі 100%. Так, ми дивимося на світ «своїми очима», щось чуємо, щось відчуваємо, але те, як ми розуміємо це все, залежить тільки від мозку. Він сам вирішує, що нам показувати і як. По суті, ми взагалі не знаємо, що таке реальність насправді. Або як бачить і відчуває світ інша людина? А миша?

– Мозок знає як вчитися і розуміє, як він це робить, але не пояснює цього нам. Якби зрозуміти – ми б по-іншому вчилися.

– Можливо, в школах і ВУЗах варто вчити більше не наборам фактів, а тому, як добувати інформацію. Важливі питання: як навчитися вчитися? Як навчитися контролювати увагу або пам’ять? Як навчитися правильно класифікувати і упаковувати інформацію?

– Мозок – не решето. Ми, грубо кажучи, нічого не забуваємо, просто велика частина даних лежить в «папці” інше “».

Якщо хочете щось пам’ятати вранці – потрібно вивчити і заснути. Якийсь час назад це було здогадкою, зараз це науковий факт. Отримані дані повинні переміститися в довгострокову пам’ять, і відбувається це тільки під час сну.

– На лекціях її часто запитують «Ви так говорите про мозок, як про щось окреме, Ви  себе з мозком не ототожнюєте?» Відповідає: «Ні». Є дослідження, які показали, що  є чітко два різних моменти: один, коли рішення прийнято мозком, і другий, коли ми щось з цим зробили. Мозок сам все вирішує і по шляху створює ілюзію, що ми щось контролюємо.

– У мозку є сховище на 2,5 петабайт. Це приблизно 3 мільйони годин серіалу.

Маленькі діти не вміють брехати тому, що думають, що всі інші знають точно те ж саме, що знають вони, і брехати марно. Коли дитина починає брехати – це свого роду левелап.

– Корисно вчити мозок дивитися на світ очима інших людей. Здатність будувати модель «іншого» дає поведінкову перевагу.

– У ворон, а точніше навіть у сімейства воронових в цілому, мозок досить схожий на мозок приматів за рівнем розвитку. Ворони дізнаються своє відображення.

– Мавпи встигають помітити порядок чисел і швидко в правильному порядку натискати квадратики, під якими числа ховаються. Ось відео:

Мозок дельфінів теж потужно розвинений. Пожартувала, що ще невідомо у кого краще – у нас чи у них. Каже, що часто у відповідь лунає «Але вони ж не побудували цивілізацію!». Але яка різниця, коли вони можуть спати відключаючи тільки одну півкулю і продовжуючи спати. Мають іронію, свою мовою, живуть щасливим життям, завжди ситі, не мають зовсім небезпечних ворогів і далі за списком.

– І ще був знаменитий папуга Алекс. Він знав близько 150 слів, відповідав на питання, відрізняв кольору і розміри об’єктів, слова і букви:

– На картах мозку, зокрема, видно швидко чи повільно буде навчатися дитина.

– Сучасна тенденція, що діти відразу грають в Айпад – небезпечна. Прокачувати дрібну моторику дуже важливо, в тому числі для того, щоб дитина почала говорити. Тому пластилін і все таке, як і раніше актуальні.

– В  Древньому Китаї на керівні посади було всього два іспити: каліграфія і віршування.

– Досі не дуже зрозуміло, яким чином в мозку зберігаються мови, слова, їх значення. При цьому є патології, коли люди не пам’ятають іменники, але пам’ятають дієслова. І навпаки.

– Мозок людей, які знають більше однієї мови, має перевагу над мозком тих, хто знає тільки одну. Вчити мови корисно для розвитку мозку, і це теж один із способів «відсунути Альцгеймер».

– Хороший мозок постійно вчиться. Привчіть себе постійно виконувати важку мозкову роботу. Це дозволить довше залишатися в свідомості. В прямому сенсі.

– Один з її знайомих дослідників мозку розповідав, що коли його мама стала в 89 років скаржитися на пам’ять, він порадив їй зайнятися вивченням давньогрецької історії. Вона зайнялася, і проблеми з пам’яттю зникли.

– Розповіла, як її вразила історія про те, як діти в Японії вчаться грати в гру го: дорослі просто сидять за дошкою і грають в го, а діти бігають навколо і іноді, буває, дивляться на дошку. Через деякий час, коли доростають до того, щоб захотіти пограти – сідають за дошку і відразу непогано грають.

– Мозок «дозріває» по частинах. Лобові частки, наприклад, до 21-23. Особливо це має значення в дитинстві, там розкид до 2 років, і якщо дитина ще не готова «сидіти прямо і дивитися на дошку», то, ймовірно, вона дійсно ще не готова. Важливий момент: прискорювати розвиток дітей не можна, це згубно.

– Про всяк випадок: переучувати лівш на правшів ні в якому разі не можна. Ви переучуєте в такий спосіб не руку, а мозок, і випливає це все в тики, заїкання, неврози і т. д.

– Мозок жінок і чоловіків відрізняється. Жіночий ефективніше через більшу кількісті сірої речовини. Я так зрозумів, що пов’язано це з еволюцією – в той час, поки чоловіки бігали за мамонтами, жінкам доводилося прокручувати в голові більш складні схеми, плюс переживати за дітей, за табір і багато іншого.

Дітей варто навчати, враховуючи ці особливості мозку. З хлопчиками говорити короткими реченнями, залучати до процесу, давати менше письмових завдань, хвалити за них і давати більше рухатися, щоб вони скидали агресію. Плюс, кажуть, що хлопчики в прохолодному приміщенні швидше міркують, а в теплому починають засинати. Дівчаткам більше подобається працювати в групах, їм важливо дивитися в очі і говорити про емоції, не варто підвищувати тон, корисно залучати допомагати вчителям. Важливо навчити справлятися з небезпеками, які їм готує наш світ.

– Заняття музикою позитивно впливають на мозок. Ускладнюють його, покращують якість нейронних мереж, забезпечують кращу пластичність і краще зберігають його до старості.

– «Не кожен доживе до Альцгеймера» (с).

– Забування, відволікання, перерви і сон – не перешкода для навчання. Скоріше навпаки. У всіх свій стиль навчання, важливіше його знайти.

– Бувають поганий стан для розумової роботи. У цей момент важливо це зрозуміти і переключитися на іншу роботу, а до цієї повернутися пізніше.

– Технічне тренування навичок, як прийнято в музиці і спорті, не підходить для розумової роботи. Є ризик загнати себе в регулярні переживання, і настає момент, коли мозок буде відкидати нові завдання.

– Важливо розуміти і чесно відповідати собі на питання «Навіщо я вчуся?». Вибудовування реальної картинки з цього приводу врятувало б від зайвих мук.

Ділити проект на дрібні здійсненні частини дійсно корисно. Як і міняти обстановку, оточення, позу в якій сидиш і т. п. Корисно робити регулярні 15-хвилинні перерви для стабілізації вчиненого.

– Рухи можуть допомагати запам’ятовуванню. «Тіло допомагає». Усне відтворення вивченого теж важливо.

– Корисно тренувати концентрацію, пам’ять, швидкість думки, когнітивну гнучкість.

– З приводу тренування пам’яті корисно звертатися до досвіду древніх греків. Наприклад, лягаючи спати згадувати весь день докладно – з моменту пробудження і до моменту, коли ліг спати.

– Безцільні роздуми, всякі пусті питання або так званий ‘wandering mind’ теж корисні.

– Гігантський відсоток того, що ми робимо, ми робимо несвідомо.

– Питання з залу про різницю між півкулями, і чи варто розвивати менш прокачати. Відповідь: за останніми дослідженнями різниця не настільки жорстка, як здавалося раніше, мозок завжди все одно працює цілком, стінок, що відокремлюють півкулі, всередині немає, тому можна просто зосередитися на прокачуванні мозку.

– Питання з залу: «Що думаєте про методику автописьма (free writing), коли вранці прокинувся і відразу пишеш, що приходить в голову?». Відповідь: так, хороша справа. І приклад наведений був про геніїв, які підхоплюються посеред ночі і щось пишуть на листку, а вранці цього не пам’ятають і з подивом виявляють вірш.

– Питання з залу про мультилінгвальну освіту для дітей. Відповідь: чим раніше дитина занурюється в обидві мови (або більше) – тим краще. По суті, навіть коли дитина вчить рідну мову, вона розшифровує зовсім незнайомий їй набір сутностей з нуля, тому від того, що додасться ще один набір слів, нічого страшного не станеться. На думку однієї з її колег, важливо, щоб мовне середовище вже до 3 років було мультилінгвальне, якщо є така необхідність.

– Питання з залу: «Як відрізнити важкі завдання від нездійсненних?». Відповідь: самі зрозумієте, коли буде важко, а коли неможливо.

– Навчання істотно змінює мозок. Поки ви читали цю статтю – ваш мозок змінився.

– В кінці лекції запитав про книги про мозок, які варто почитати. Порадила свою книгу «Чеширська посмішка кота Шредінгера». Ще прозвучала назва книги «The mind’s best trick». Здається, йшлося про книгу Даніеля Вегнера.

Кілька цікавих її тез із різних інтерв’ю

Те, що Достоєвський називав «хворобою усвідомлювати», – це найбільша потреба людини або, може, прокляття?

– З якого боку дивитися. Можна це назвати випробуванням або даром. Якщо ви людина духовна – одна відповідь. Якщо ні – прямо протилежна.

– Чи є в мозку щось, що відрізняє добро і зло? Пристрій, який сканує чорне і біле?

– Наукової відповіді на це немає. Можу відповісти напівфілософки, напівнауково і почати з іншого кінця. Важливо зрозуміти, наскільки ми запрограмовані. Останнім часом на цю тему багато йде розмов. Ну ось я такий удався, урод. Але я ж не винен, що такий удався ?! За базар відповім, а за генетику – ні. Так, недооцінювати роль генів безглуздо. Генетика – найпотужніша наука, і ціна досліджень дешевшає: раніше, скажімо, розшифровка генома індивідуума коштувала мільйон доларів, зараз – тисячу. І це майже всі можуть собі дозволити. Гени – багаж, з яким Ви народжуєтеся, але для того, щоб він зіграв, його потрібно включити …

– І що виконує роль кнопки?

– Все, що з Вами відбувається! Де Ви вчилися, хто Ваші батьки, друзі, вчителі – досвід, зовнішній світ. Так що якщо ми говоримо: «А я-то тут при чому ?!» – ця позиція не тільки аморальна, а й науково не вірна. Тому що ми переносимо відповідальність за наші вчинки на мозкову тканину. Якщо ми почнемо таким чином на життя дивитися, треба лавку взагалі закривати.

– Класики вважали, що  людина через 200 років стане значно краще, але два століття пройшли, і ми бачимо, що складне стає більш елементарним, тонке – грубим, інтелектуальне – масовим …

– Так це так. Хоча деякі дослідження показують, що IQ зростає. Я ж вважаю, що IQ – повна мура, він враховує тільки здатність до обчислення в широкому сенсі, а видів інтелекту багато. Все одно найвищий IQ буде у суперкомп’ютера.

– У нашому мозку мільйони нейронів. Чи може бути, що кожний такий крихітний шматочок  створений для якогось вищого завдання?

– Хотілося б так думати! Але складність сама по собі, складність як така, ще не гарантує самосвідомість, рефлексію, можливість себе оцінити. Сучасні комп’ютери, носії штучного інтелекту, слава тобі Господи, поки ніякою свідомістю не володіють. Але особисто я дуже боюся, що якраз стрімко зростаюча складність штучних інтелектів в якийсь момент може перейти певний поріг, і тоді у цих, ризикну сказати, істот, з’явиться усвідомлення своєї сили.

Є серйозний наукове питання, яке я задаю багатьом колегам. Ось воно: чи є свідомість наслідком складності? Чи можна сказати, що мозок, почавши від примітивних істот на планеті, нескінченно ускладнюючи, приходить до деякого порогу, коли виникає свідомість? Якщо це так, немає перешкод для того, щоб стрімко зростаючі технології в області штучного інтелекту не досягнули цього результату.  Але якщо це інтелект, за типом нагадує людський, тоді у цієї «істоти» має бути щось подібне до тіла. Не обов’язково тіло, як наше, але хоча б сенсори, які дають варіант тілесності. Ми такі, які є, тому що у нас таке тіло. Зараз в світі ця проблема називається «ембодімент», тілесність. Вона всерйоз обговорюється. Адже є купа наших сусідів по планеті, які чують і бачать інші діапазони, і світи, в яких вони живуть, для них інші.

Ви могли б задати страшне питання: а взагалі світ який? Так ось: на це питання, я думаю, немає відповіді ні у кого. Крім дурнів. Єдиної картини світу в принципі немає. Ми бачимо лише те, що нам дозволено Творцем.

– Ви завжди жадібно займалися пізнанням в різних областях і дисциплінах. Які таємниці цього світу сьогодні Вам здаються найсуттєвішими?

– Мозок – номер один. А ще я не розумію, що таке музика. Чи не в банальному сенсі, а взагалі, що це, – точно з інших сфер, щось чудове. І наближеним до цього – математика. Я часто пристаю до математиків і фізиків, задаючи питання: якщо люди зникнуть з планети, математика залишиться? Це ставить людей в глухий кут. Але я не заради тупика, я відповідь хочу отримати! Тому що математика – це «властивість світу», як говорив Галілей. Він вважав, що «Творець побудував світ мовою математики». Що взагалі все підпорядковується математиці …

– Ви вважаєте треба все життя реформувати?

– Технократична дорога – в глухий кут. Моя попередня кавоварка, яка зламалася, була набагато простіше, ніж та, яка у мене зараз. Навіщо я повинна ці кнопки вивчати, сили свої витрачати? Можна ж взяти джезву, налити туди води, покласти кави, поставити на розпечений пісок і посидіти спокійно, подивитися в зоряне небо над головою. Нам Кант все сказав …

Я думаю, ми розплатимося за нехтування такими речами. Якщо дітям в школі дають дайджест – короткий зміст романів Достоєвського, це що? Романи Достоєвського – не детективи. Їх не можна скоротити, в них не можна прибрати жодної букви. Душу виховує що? Складна література. Складне мистецтво. Але якщо людина дивиться на картину Леонардо і не розуміє, що саме в ній абсолютне, тому що його відеокамера ловить світ ще більш точно, – значить, відбувається розпад свідомості …

Незабаром продовження рубрики…

***

Facebook Comments