З каналом Трансформатор про життя і бізнес Дмитра Портнягина мене познайомив близький друг. У моєму ближньому колі існує правило: рекомендаціями не розкидатися, поки не попросять або тебе особисто дуже зачепило. Це саме той випадок. Тоді вже вийшов 16-й випуск (раз в тиждень, по середаv) і він сказав мені: “наполегливо рекомендую розпочати перегляд з першого випуску, щоб ти зробила свої власні висновки хто він такий”. Я дивилася поступово, бачила як проект росте, як Дмитро розкривається. Дуже надихаюся його особистим прикладом одкровеннями, прямотою, щирістю. Але саме завдяки цій книзі я начебто познайомилася з ним особисто.

Вона для підприємців-початківців або скоріше для “хлопців з регіонів”, які не наважуюься почати свою справу. А значить ця книга про подолання страху на особистому прикладі Дмитра. Також вона про цінності сучасного чоловіка. Деякі цитати на стільки близькі, що ніби-то зняті з язика. Я залишила їх, все ж виділяла. Не тому що це нове для мене, а тому що це цінно! Для мене особисто, його опис як зібрав речі і поїхав в незнайому країну, спалюючи мости, щоб не було надії “А раптом не вийти і я зможу повернутися …” дуже сильно зацепили мене. У цей момент зрозуміла інше значення “сила прийнятого рішення”. У цьому мужність, яка може бути притаманне будь-якій людині, Особистості, якщо вирішите такими стати!

? Страх вийти за рамки заважає рухатися, нашіптує, що перший крок неодмінно повинен бути правильним, краще – ідеальним. Але ж це неможливо! Запам’ятай: твій страх майбутніх невдач безпідставний. Загрози немає – це ілюзія. Майбутнього не існує.

? Не важливо, в якому ти віці, – люди постійно впливають на тебе. Вони або тягнуть вниз, або вгору.

? Знайди тридцять матеріальних об’єктів, якими ти хочеш володіти. Склади список. А далі поруч з кожним із пунктів напиши ціну. Пошукай в інтернеті, якщо не знаєш. Ти повинен чітко розуміти вартість того, що хочеш мати. І ось тепер я пропоную тобі скласти всі ціни в твоєму списку, а далі розділити отриману суму на двадцять чотири. На двадцять чотири, тому що я хочу, щоб ти не відкладав свої мрії далі, ніж на два роки, а два роки – це двадцять чотири місяці. Так ось, коли ти поділиш отриману суму на двадцять чотири місяці, то отримаєш той щомісячний дохід, на який тобі потрібно вийти. Він буде твоєю метою. Зрозумівши, скільки грошей тобі потрібно, ти зможеш правильно вибрати нішу, в якій будеш працювати. Не всі ніші зможуть дати стільки, скільки тобі потрібно.

? Якщо не забезпечена фінансова база, треба уникати шляхів, які не дозволяють її створити.

? У нашому оточенні є люди, які всіляко намагаються тягнути нас назад, і часом ними можуть бути не тільки наші друзі і знайомі, а й родичі. Неважливо, в яких ти відносинах з цими людьми, такі зв’язки треба рвати.

? Діти нерідко, виростаючи, стають схожими на своїх батьків. І особисто я буду жити так, щоб стати для них хорошим прикладом. Щоб вони бачили, як я працюю, бачили мої заслуги, мій спосіб життя, мої заняття спортом, моє оточення – і брали з мене приклад. Будь другом, давай свободу, навчи своїх дітей заробляти, залишайся в їхніх очах чесним, відкритим і порядним – і вони підуть за твоїм прикладом.

? Ти – такий розумний і сильний, виниш когось стороннього в своїх промахах ?!

? Діма, послухай мене уважно. Ти керівник в цій групі? Ось ти і керуй! Перестань дзвонити мені кожні п’ять хвилин і розбирайся сам. І повісив слухавку. В той момент я зрозумів, що дійсно треба самому все вирішувати.

? Мені було всього сімнадцять, але в будь-якому віці я міг чітко дати собі об’єктивну оцінку

Ключ 8: Збовтати картину світу

? Постав собі за мету: кожні два місяці впускати в своє життя десять нових людей. Це позитивно вплине на твою швидкість руху до цілей і мислення.

? Поради людей, які змогли досягнути того, чого ти бажаєш, і їх досвід допоможуть тобі і, головне, надихнуть. Ти відчуєш свої мрії реальними і досяжними. І в цьому – величезна користь для твого росту.

? Ніколи не слухай, що «говорять люди, які живуть не так, як тобі хочеться. Дуже часто саме невдахи намагаються обдарувати нас «цінними порадами». Тому що у них багато часу, і їм нікуди його дівати. Будь обережний і вибірковий в спілкуванні. Цінні поради від потрібних тобі людей – ось твоя мета. Іди до неї.

Глава 4: Чорний пояс по мріянню

? Мрії – це передпоказ твого майбутнього, якщо ти людина дії. Ти можеш не знати точно, чого саме зможеш досягти і який шлях приведе тебе до мети, але вже зараз посміхаєшся, відчуваючи радість майбутньої перемоги, і це дає тобі мотивацію рухатися вперед.

? Про що я мрію зараз? Наприклад, про те, як буду керувати яхтою і виходити на ній в океан, як буду добувати їжу в прямому сенсі цього слова – займаючись риболовлею. Але я не просто мрію – я маю намір. Я вже дізнався, як отримати ліцензію шкіпера, щоб самому керувати яхтою. Треба діяти!

? Своє майбутнє життя я завжди продумував комплексно, не зациклюючись лише на матеріальному. Адже можна бути багатим і хворим. Або мати багато грошей, але в особистому житті постійно терпіти крах. Щасливим ​​таке життя не назвеш. Розумні підприємці розуміють це і вибудовують своє життя гармонійно, мріючи про краще в різних сферах свого життя.

? Мені було страшно звільняти її, здавалося, що я просто не знайду іншу людину. З цим страхом рано чи пізно стикається майже кожен починаючий підприємець: ти боїшся звільнити когось і не знайти нікого натомість. Це почуття нас обманює: у Всесвіті всього вдосталь, вистачить на всіх.

? Найпростіше і геніальне правило підбору персоналу звучить приблизно так: наймайте тільки тих, хто розбирається в роботі, яку йому належить робити, краще вас. Неважливо, хто це – прибиральниця, логіст або маркетолог – вони повинні дати вам сто очок вперед в знанні предмета.

? Просто чудово, якщо цій людині можуть дати рекомендації люди, яким ти довіряєш, – це знизить ризик нарватися на неякісного співробітника на 30%.

? Обов’язково перевір людину на «самостійність». Адже тобі не потрібен той, хто буде постійно знімати з себе відповідальність і чекати чітких вказівок навіть по найдрібніших питаннях?

? Є дуже простий тест. Постав кандидату таке питання: «Як ти уявляєш собі свій перший день роботи в нашій компанії? Що, по-твоєму, буде відбуватися? »І якщо він відповість:« Ну, мені все покажуть і розкажуть. З усіма познайомлять і скажуть, що робити », – жени його в шию. Такий співробітник тобі не потрібен – це безвідповідальна людина, з яким буде багато метушні, вічний «ждун», не готовий до інтенсивної роботи. Тобі потрібен кандидат, у відповідях якого буде багато «Я». Наприклад: «Я з усіма познайомлюся, спершу у керівника про свої завдання. З’ясую, чим зайнятися в першу чергу … »Так тобі відповість в більшості випадків проактивний співробітник, якому можна дати завдання і забути – воно або буде грамотно і вчасно зроблено, або ти завчасно дізнаєшся про проблеми, причому на тебе ці проблеми не вивалять просто так, а відразу запропонують кілька варіантів рішень. Круто? Користуйся.

? … хто володіє клієнтом, той володіє ринком. Клієнти «лікують все». … «На початковому етапі мета не прибуток, а клієнти.

Ключ 9: Посилення

? Хочеш залучити в свій бізнес партнера або нового співробітника? Так чи інакше він повинен тебе посилювати: грошима, зв’язками, досвідом або своїми компетенціями. Якщо зараз у тебе немає ні бізнесу, ні грошей, ні навіть ідей – то таким партнером для когось можеш стати ти.

? … все ж зібрався відкрити компанію в зоні високої конкуренції, – заздалегідь продумай свою відмінність від всіх аналогічних компаній. Чим ти краще? Це «краще» має бути очевидно для потенційних клієнтів і, що найважливіше, дуже цінно для них. Настільки цінно, що вони готові будуть кинути компанію, до якої довгий час були лояльні, і піти до тебе. Причому такою мотивацією для клієнтів повинна бути не низька ціна твого товару. Маніпуляції з ціною твої конкуренти швидко осилять і щось придумають, ти не втримаєшся. Знайди щось інше.

Ключ 10: Супермен

? Візьми листок паперу і напиши, що ти вмієш робити краще за інших, в чому розбираєшся краще за всіх. Не менше п’яти пунктів.

? А далі напиши п’ять своїх найслабших сторін. Попроси кількох друзів зробити те ж саме: скласти про тебе такі списки. Ти, до речі, можеш піти далі і влаштувати опитування в своєму Instagram – нехай підписники опишуть твої сильні і слабкі сторони.

? Як визначити, чи є попит? Банально: вбивай слова про те, чим збираєшся зайнятися в wordstat.yandex.ru і дивись кількість запитів.

? Спробуй багато, просто роби те, що ти реально вмієш робити, навіть якщо ти це не любиш. Головне завдання підприємця – навчитися заробляти гроші. А вже потім все інше.

Глава 5: Перші результати і початок публічності

Ключ 11: Ракета

? Якщо ти хочеш, але не знаєш, з чого почати – спробуй уявити один день зі свого життя через 10 років.

? Проробивши все це і побачивши своє таке розкішне майбутнє життя, хіба можеш ти бути щасливий, якщо прямо зараз не зробиш перший крок на шляху підприємництва? Мені здається, в такі моменти люди не можуть не усвідомити, що їм потрібно до чогось прагнути.

? Скажи собі: «Він красень! Я зроблю так само! »Мені це дуже допомагало, допоможе і тобі. Просто похвали людину і пообіцяй собі досягнути таких же результатів. Високе становище інших людей треба просто приймати – не важливо, що стало йому причиною. Визнай заслуги, визнай своє відставання і подумай про те, що ти можеш зробити прямо зараз, щоб наблизитися до їхнього рівня.

? Плюси публічності. По-перше, це потужний networking: з часом ти зможеш дотягнутися до будь-якої людини, яка тобі потрібна, а також створити потужне оточення. По-друге, тобі легше зібрати сильну команду – люди будуть самі хотіти з тобою працювати, їх тягне до сильних лідерів. По-третє, публічність забезпечує високу лояльність з боку клієнтів. Вони знають, з ким мають справу, і відчувають до тебе довіру. Ти можеш продавати багато і швидко. Люди швидко приймають рішення про покупку у тебе і готові платити більше. По-четверте, тобі простіше залучити інвестиції в свій бізнес. Люди впевнені в твоїй компетенції і готові довіряти тобі великі гроші. По-п’яте, у будь-якого твого нового бізнесу забезпечений швидкий старт і швидкий результат. По-шосте, публічність можна монетизувати. Стати амбассадором якогось бренду, розміщувати рекламу в соціальних мережах, виступати на заходах. І, нарешті, просто приємно, коли люди впізнають тебе на вулиці, говорять спасибі за твої слова, дії, за працю, виникає почуття, що ти не дарма живеш і все-таки щось міняєш в цьому світі.

Ключ 13: Проявляйся

? Погоджуйся виступати всюди, де тебе запрошують. А якщо не запрошують – домовляйся сам. Конференції, виставки, бізнес-сніданки, форуми, подкасти, блоги, інтерв’ю – тепер це твої улюблені слова. Транслюй людям свої компетенції, покажи, чому саме ти можеш бути їм корисний.

Глава 6: Знання і перший заробіток

? Бути гнучким для підприємця дуже важливо, змінювати свої переконання і принципи згодом – нормально, ти сам повинен змінюватися, цього вимагатимуть від тебе обставини і твій бізнес. Зростанню завжди притаманні зміни, без них зростання неможливе. Переконання допомагають нам пробиватися крізь складності, труднощі і вимушені зупинки формують наше мислення. Трансформуй свої переконання, якщо відчуваєш, що вони заважають тобі рости.

? Думки якого взагалі немає доходом, а тим, що «відповідає рівню ідеального життя. І нехай тобі буде не вистачати грошей – з часом їх кількість підтягнеться під твій новий стиль життя і образ думок.

Ключ 14: Фокус

? Відкинь все, що не веде тебе до виконання твоєї мети. Наприклад, ти хочеш подвоїти прибуток за два місяці. Розбий мету на підцілі – невеликі дії, які ведуть до наміченого результату. І день у день, не відволікаючись ні на що інше, виконуй ці дії. Контролюй сам себе, виконуй план, а все інше делегуй або відкладай. Згодом ти навчишся робити тільки те, що безпосередньо впливає на результат, а все інше буде робити твоя команда. Процес розщеплення великої мети на маленькі і легко здійснимі – декомпозиція – буде твоїм надійним інструментом в роботі.

? Я переконаний в тому, що більшість підприємців в Росії заробляє сьогодні стільки, скільки їм необхідно на даний момент. Вони закрили свої потреби, не створили нові – і зависають на одному рівні. Саме тому потрібно вміти створювати нові потреби.

? Свій засновницький дохід я забираю щомісяця. І я раджу тобі робити так само. Запам’ятай: у свою компанію ти повинен реінвестувати кошти протягом першого року – далі ти зобов’язаний забирати свій дохід. Сьогодні відкладаю близько п’ятдесяти відсотків доходу, який забираю з компанії. Решту коштів я інвестую в додаткові проекти або просто користуюся ними. Як бути, якщо бізнесу дуже потрібні гроші, а в мене вони є? Я даю їх під 25% річних. Гроші бізнесу і мої гроші – це різні гроші, вони не повинні сублімуватися.

Ключ 15: Не час для ігор

? В перші десять років розвитку свого бізнесу забудь про те, що тобі подобається, до чого лежить твоя душа – роби те, що приносить гроші.

? Знаходь свої прибуткові проекти і присвячуй їм час – і коли ти вирішиш всі свої фінансові питання, то зможеш зайнятися справами іншого роду, не пов’язаними із “зароблянням грошей”, – проектами, які будуть робити світ кращим і щось в ньому змінювати.

Ключ 16: Хранитель інтересів

? Я переконаний, що будь-які важливі рішення, які приймаються підприємцем, повинні бути в інтересах компанії і ніяк інакше.

Глава 7: Екосистема

? Так, я не відразу усвідомив, що розлучатися з людьми, які тягнуть тебе назад, необхідно. Мені здавалося, що інших людей просто не існує, – і в цьому криється поширена помилка майже кожного підприємця.

? Якщо хочеш, щоб люди побудували корабель, не проси їх про це. Зарази їх любов’ю до моря, і тоді вони самі його побудують. Самі придумають, як і з чого.

? … заробітня платня повинна бути мінімальним окладом, а більшу частину свого доходу співробітники повинні отримувати відповідно до обсягу і «якістю реально виконаної роботи” або відповідно до принесеного ними прибутку. Зараз більшу частину винагороди у нас складають премії і бонуси.

? Постійно розповідай своїм співробітникам, куди рухається компанія, малюй перед ними далеку мету, закохуй їх в неї. Будучи закоханими в стратегічну мету, вони самі зроблять багато того, про що ти не здогадаєшся і навіть не подумаєш. Просто тому, що хочуть її досягти, а не тому, що їх до неї направили.

? Ніякої бізнес-романтики, чистий хардкор!

Ключ 18: Не змивайся!

? Наступний крок – завмри і визнач результати, через який канал ти отримав більше клієнтів. Як ти будеш міряти результат, продумай ще до того, як розмістиш десь своє рекламне повідомлення. Використовуй спеціальні промокодом, кодові слова, афілійовані посилання або щось ще, але про будь-якого свого клієнта ти повинен мати інформацію – звідки він про тебе дізнався. Це твої гроші.

? Виявивши неефективні канали, ти краще визначиш ефективні. Я поділяю короткі інвестиції в маркетинг і довгі. Приклад коротких – таргетована реклама, реклама в блогах або на «Яндекс. Маркеті». А довгі – це участь у виставках, написання книги, створення галузевого журналу або інші перфоманси, які допомагають привернути клієнтів не відразу, а, припустимо, протягом року.

Ключ 19: Дороговато

? Який би продукт ти не запускав на ринок, його потрібно наповнити цінністю.

? Довелося йому відмовити, а він запитав: «Як же наші дружні відносини?» Я відповів, що є домовленості і кожен повинен їх дотримуватися. А домовленість говорить: «спочатку гроші, потім вантаж.

Ключ 21: Чемодан

? У моєму розумінні екосистема – це сукупність зовнішніх чинників навколо мене: вони впливають на мій спосіб життя, можливості, розвиток.

Глава 8: Лідерство і освіта 

? Я вважаю, що жорсткість в бізнесі має бути присутня обов’язково. Особливо коли мова йде про постановку цілей: якщо ти власник, який бере важливі рішення, в першу чергу ти сам зобов’язаний жорстко дотримуватися їх і не відступати.

Ключ 22: Підходящий момент

? Я переконаний, що не буває підходящого моменту для кардинальних змін – або ти приймаєш такі рішення, чи ні (і тоді залишаєшся на місці).

? Будь-яке важливе рішення завжди відкриває нові можливості. Коли ти знаходишся в зоні комфорту, а твій бізнес – в зоні спокою, тебе відкидає назад. Адже ти стоїш, а є ті, хто в цей час біжать. Щоб не бути позаду – потрібно бігти, а щоб бути в лідерах – треба бігти швидше за всіх. Тому – починай свій біг.

? Поясни, чому так – погано, а так – добре, яка у вас є спільна мета і чому твоєму співробітнику важливо її досягти. Визнач його мотивацію і піднеси йому проблему в контексті того, що для нього важливо. Потім проговори своє ставлення до неприємної ситуації.

? Людина – істота біосоціальна, він не може жити поза суспільством. Підприємець – істота фінансово орієнтована, він не може існувати поза якісного інформаційного поля. Проаналізуй свої питання і виріши, які люди можуть допомогти тобі з відповідями на них.

Ключ 23: Запитай у тих, хто знає

? Кожен чоловік повинен це розуміти. Ти не просто частина своєї сім’ї – ти повинен нести відповідальність за всю свою сім’ю! Навіть за весь свій рід. Як після такого не стати підприємцем?

? Немає сенсу спілкуватися з тими, хто живе не так, як хочеш жити ти. Їх поради та досвід тобі не підійдуть.

? Мені також часто повідомляли про те, що у мене є дар переконання, здатність позитивно впливати на людину, давати йому енергію. Мабуть, все це я робив несвідомо і тільки з роками зрозумів, як виокремлювати суть проблеми і вчити інших, повністю розібрався в непростих питаннях бізнесу, уклав свої знання в систему.

? Кожен рівень буде вимагати від тебе все більше і більше змін

? Я вважаю, що страх плагіату-це підприємницька незрілість і низький рівень мислення. З цим важко працювати, як з будь-яким іншим стереотипом.

Ключ 24: Замовкни і слухай

? Якщо перед тобою стоїть людина, яка заробляє в рази більше, ніж ти, – закрийся і мовчки слухай, що він говорить.

? Поки ти не навчишся аналізувати інформацію і застосовувати її на практиці, нічого не вийде. Запит – навчання – аналіз – застосування – аналіз. Все має відбуватися саме в такій послідовності!

Ключ 25: Навчатись у різних і у найкращих

? Постав собі запит на знання і почни шукати. Без різниці – онлайн або офлайн, зустрічі або книги, або, можливо, бізнес-школи тобі в цьому допоможуть.

Глава 9: Команда і конкуренти

? Урок був хорошим: інформаційна війна може початися в будь-який момент, і ти повинен бути психологічно до неї готовим. Ти повинен будеш заспокоювати клієнтів, пояснювати, що відбувається, співробітників і продовжувати розвивати свою компанію.

Ключ 26:  Колісниці ламаються, коні гинуть

? Якщо ти вибрав шлях підприємця, май на увазі, що навколо тебе не всі гратимуть за загальноприйнятими правилами моралі. Не йди на поводу у недостойних і не відповідай негативом на негатив – в цьому немає ніякого сенсу, і сам ти від цього швидше їхати не станеш. Краще витрачати енергію на те, щоб заробляти очки в очах вдячних клієнтів, ніж на виправдання і відповідні нападки.

? Для досягнення великих цілей доводиться міняти своє життя – без цього ніяк. Усвідом свій реальний рівень і постав собі велику мету – в тобі просто не може не зародитися потреба в змінах. Міняй спосіб життя: місце проживання, оточення, мислення і світогляд. Неможливо перебувати в зоні комфорту, рухаючись до масштабних цілей.

Ключ 27: Тормоз всередині

? Перш, ніж запускати що-небудь, шукай відповідь на питання: наскільки великий ринок у твого продукту? І відразу на друге питання: що потрібно зробити з цим продуктом, щоб вийти на більший ринок?

? Люди бувають різні, і тобі як підприємцю доведеться враховувати це в роботі. Але не забувай також враховувати і інтереси своєї команди! Покажи свій характер і високі стандарти в роботі, і навіть найнеприємніші клієнти повернуться до тебе через деякий час, але вже з зовсім іншим ставленням і на інших умовах.

Ключ 28: Співробітники, як діти

? Ти – хранитель інтересів своїх співробітників. Поки вони працюють в твоїй компанії, ти несеш за них відповідальність.

Глава 10: Цілі і конфликти

? Коли мені задають питання, як я ставлю собі цілі і досягаю їх, – я відповідаю, що у мене всього лише одна мета: стати номером один.

? Мета повинна бути несподіваною – вибери те, на що ти ще не замахувався. Область, в який ти збираєшся здійснити прорив, може бути незвіданою – це тебе ще більше мотивує. Не бійся йти в невідомість – це нормально! Навіть якщо спочатку здається, що ти зовсім нічого не знаєш не уявляєш, як досягти обраних висот, не бійся – просто рухайся!

? Я переконаний в тому, що успішність людини багато в чому залежить від того, наскільки далеко вона готова зайти в зону невідомості. Чим далі ти пройдеш, тим глибше її осягнеш.

? Візуалізуй свою мету. Мрій як уже досягнув всього, до чого прагнеш, малюй в голові детальні картини з життя, де все вже відбулося

? Визнач етапи на шляху до глобальної мети, відведи час на подолання кожного з них – тепер у тебе є дорожня карта, яка веде до успіху.

? … кожен співробітник, ким би він не був, схильний до крадіжок. Зараз я вважаю, що злодійство, якщо воно є, має бути контрольованим.

? Мені знадобилася одна з найважливіших навичок будь-якого підприємця: вміння вести дипломатичні переговори. Коли трапляються конфлікти, наприклад з контрагентами, я можу провести переговори в суто дипломатичному ключі

Ключ 29: Дипломат

? Не піддавайся емоціям, не переможеш в конфлікт з опонентом, особливо коли ситуація явно програшна.

Глава 12: Упаковка

? Рішення переїхати в Москву було викликано однією простою причиною: я перестав розвиватися як особистість і як підприємець.

? Найбільша помилка вважати, що інші все розуміють так само, як ти, і думають так само. Я виявився не правий, мої люди не були готові до змін.

? Справжній талант – це вміння зробити правильний вибір

? Я готовий був платити їм в два рази більше, ніж тим, кого взяв в результаті в Москві. Але страх змін в людях виявився сильніше за здоровий глузд.

? Топ-менеджери – це твої партнери, соратники. І вони перевіряються в такі періоди. Сильні тебе підтримають і допоможуть, слабкі – зіскочуть на найближчій зупинці.

Ключ 32: Курс лідера

? Компаніям, як і людям, властива стагнація. І періодично приходить час приймати швидкі рішення і різко виходити на новий рівень.

? Підприємець проходить за своє життя чотири глобальних рівня:

  1. Закриття базових потреб.
  2. Бажання і мрії – вони реалізуються і досягаються.
  3. З’являється потреба віддавати, ділитися з іншими: знаннями, можливостями, засобами.
  4. Хочеться змінити світ на краще.

Тобі не можна зупинятися.

? Перше правило – не тримай всі яйця в одному кошику. Хеджируй ризики. Нехай у тебе буде депозит на чорний день, частина коштів у валюті або навіть криптовалюта, єврооблігації. Твій золотий запас. Друге правило – не стій на місці, не зівай, дивись в обидва, щоб не пропустити загрози. І не завжди вона є ззовні. Застій всередині – ще гірше.

Ключ 33: Шахи замість шашок

? Будь стратегом, думай не тільки про те, що може твій бізнес розвинути, але і про те, що може його вбити. Склади список з десяти пунктів (репутаційні ризики, недобросовісна конкуренція, поправки в законодавстві, нові технології і т. д.) І придумай, як хеджувати все це.

? Принцип «Шахи замість шашок» говорить ще про одне. У шашках у всіх фігур одні й ті ж здібності, вони ходять однаково. У шахах фігури мають різні можливості: ходять по-різному. І гравці враховують це під час гри, переміщаючи фігури в ті місця, де їх можливості будуть максимально ефективні. Якщо перенести цей принцип на бізнес, то він говорить про те, що треба враховувати сильні сторони своїх співробітників і давати їм завдання (ставити в положення на дошці), з якими вони впораються краще за інших. Не треба всіх гребти під одну гребінку. Намагайся управляти компанією так, наче б ти грав у шахи. Прораховувати ризики і враховувати силу і можливості фігур.

? Для мене життя – це я сам. Так, як мінімум, сім’я мене хвилює завжди, але я повинен думати і про себе.

? Ну а якщо тобі, мій читач, 35-40 років, то в цей момент ти повинен прокинутися. Як правило, 90% людей в твоєму віці сплять – але я хочу, щоб ти прожив нарешті свої 15 годин! Не важливо, скільки тобі зараз років – важливо, що ти зробиш сьогодні! Ти можеш змінити своє життя в будь-який момент, перевернувши все буквально в один день.

? Москва ніби створена для бізнесу: грошей багато, клієнтів багато, а з москвичами найлегше розмовляти мовою цифр і взаємної вигоди. Мені відразу стало ясно, що потрібно обростати зв’язками саме в бізнес-тусовці, бо люди тут звикли допомагати один одному.

? … мій страх – це області темряви мого мозку. Він несправжній, і успіх, а також всі мої цілі перебувають за цією ущелиною. І якщо я зараз не зможу впоратися зі своїм страхом, він залишиться зі мною назавжди

Ключ 34: Області тьми

? Страх сковує і забирає багато енергії. Якщо ти продовжуєш його підживлювати, то розвитку не буде – це треба пам’ятати.

? Страхи – це гра твого розуму, області темряви, в якій знаходиться величезна кількість згустків енергії. І в той момент, коли ти будеш йти прямо на свій страх, не відводячи очей, ти зможеш розкрити в собі дуже великий потенціал і зробити по-справжньому серйозний прорив. Тобто це реальна точка росту і шанс вийти на новий рівень.

? … стреси і напругу вивертають приховані сторони характеру назовні …

? Клієнт приймає рішення про покупку саме в той тонкий момент, на переході від цінності до ціни, і якщо раніше маркетинг та продаж представляли собою дві ланки, які переходили одне в інше, то зараз між ними з’явилася упаковка. «Також вона дає можливість вичавлювати максимум з рекламного бюджету. Від неї залежить конверсія в лід – в обіг або продаж.

? Щоб вибрати ідеальну упаковку для свого продукту, треба мати в голові чіткий портрет свого клієнта. Хто він? … якщо придивитися, то ти зрозумієш, що ядро, тобто більшість, має все-таки схожі риси. На цю більшість тобі і треба орієнтувати свою упаковку. Зроби все під них, настройся дуже тонко на їх потреби і характер … Є люди, які роблять покупки, в основному щоб задовольнити свої потреби, наприклад, вирішити якусь проблему. Їм потрібно максимально доводити «корисність» твого продукту і максимальну його ефективність у вирішенні їх проблеми.

Ключ 36: Точка дотику

? Вогонь-упаковка – це коли ти відповів на всі питання свого клієнта. Коли ти чудово виглядаєш і послідовно подаєш інформацію.

? Вогонь-упаковка – це коли модно і технологічно.

? Беручись за продаж, випиши тридцять найчастіших питань клієнтів, на які тобі в майбутньому потрібно буде відповісти своєю упаковкою. Якщо у тебе є сайт, нехай він відповідає на ці тридцять питань.

? Але не перевантажуй клієнта! Зроби не більше восьми слайдів, і нехай твої відповіді будуть зашиті в них. Навчися думати як клієнт.

? Потрібно вміти або продавати, або добре упаковувати свою послугу, або будувати особистий бренд. Важливо все, але щоб домогтися успіху, досить бути професіоналом хоча б в двох напрямках

Глава 13: Персональний бренд і свобода

? Персональний бренд – це те, що про тебе говорять інші. Те, що говорять про тебе, коли тебе немає поруч. Коли ти виходиш із залу, все те, що залишається за спиною, – це і є твій особистий бренд. А частота згадки твого імені – це капіталізація. А ще те, скільки ти вартуєш в грошах. Не плутай персональний бренд з брендом твоєї компанії. Суть в тому, що поза зв’язком з твоєю фірмою персональний бренд може приносити тобі прибуток.

? У наш час люди довіряють людям.

? Серйозно своїм брендом я почав займатися, коли прилетів до Москви. Я найняв коуча, розібрався в позиціонуванні самого себе і визначив, що і де про мене повинні говорити. Ще раз: особистий бренд людини – це те, що залишається в кімнаті, коли ти з неї виходиш. Причому важливо, щоб цей шлейф був позитивним і до тебе завжди ставилися з повагою. Будеш ти прикладом і якщо так, то яким? Завжди відповідай собі на це питання максимально чесно.

? … під час навчання в Сколково, мені пояснили, що талант підприємця полягає в тому, щоб створити бізнес і вийти з нього якомога раніше.

? Якщо ти звернеш увагу на всі дрібні труднощі і вирішуватимеш кожну з них особисто, то завжди будеш змушений цим займатися. Твої люди повинні навчитися брати на себе відповідальність!

? Звіти в реальному часі дають можливість зрозуміти рівень залученості команди і її емоційний стан. Раніше я кожен день чекав звіти і перечитував їх, іноді підбадьорюючи своїх співробітників, а іноді уточнював щось або ставив питання. Зараз я можу тижнями не перевіряти ці звіти, а потім зайти і швидко по ним пробігтися. Звіт відсутній – штраф 30 тисяч рублів для топ-менеджерів, для рядових співробітників – 3 тисячі. У нас не відписується про виконану роботу тільки одна людина – прибиральниця. Формат звіту – дата, ПІБ, що зробив сьогодні, план на завтра, висновок дня, персональна мета (план). Ці звіти допомагають людям також замислюватися над своїми результатами і коригувати курс при необхідності.

Ключ 38: Ассистент

? Я вважаю, що незалежно від того, на якому рівні розвитку перебуває бізнес і наскільки він успішний, у керівника повинен бути особистий помічник. На 80% обсяг його роботи повинен бути пов’язаний з бізнес-завданнями і на 20% – з особистими. Привезти костюм, скопіювати презентацію і передати тобі на флешці, відправити квіти мамі – не соромся вантажити всім цим помічника, розвантажуй себе для більш важливих завдань. Лайфхак для суперзанятого керівника: май кілька помічників, керівників графіком зустрічей, і нехай вони обговорюють між собою і вирішують, яка зустріч важливіша, перш ніж поставити її в графік. Тоді ти будеш працювати максимально ефективно. А якщо у тебе є дружина – відкрий для неї доступ до цього графіку. Вона буде бачити твою завантаженість, знати, де ти і що робиш – це зніме всі непотрібні запитання і не буде виносу мізків і сварок через те, що тебе вічно немає вдома.

? І все це я хочу підносити з куражем, або, як я люблю говорити, через рок-н-рол. Без драйву в бізнесі ніяк, кураж не дає луснути у важкі моменти.

? Я вважаю, що моє життя прекрасне. Протягом останніх двох років я навіть затягую процеси в моєму житті, прагну насолоджуватися кожним моментом – мені набридло поспішати. В мені немає того голоду, який був раніше, і я насолоджуюся цим.

? Щоб досягати, треба грамотно ставити цілі, знаходити і застосовувати знання. Часто мене запитують, звідки я черпаю потрібні мені знання. відповідаю:

1. Люди.

Кожен підприємець є унікальним носієм знань і досвіду. Найякісніші знання я отримую від людей, задаючи правильні питання. Необхідні мені людям. Моя записна книжка дозволяє знаходити таких людей. Раніше я шукав їх і призначав зустрічі.

2. Особистий коучинг.

Якщо люди відмовляються зустрічатися безкоштовно, але при цьому вони є носіями дуже важливої для тебе інформації – заплати їм гроші. Будь то погодинна оплата або якийсь курс. Так, ти заплатиш гроші, але робота один на один – безцінна. Я знаю, як ставляться в Росії до бізнес-тренерів. Але точно можу сказати, що робота з ними – ефективна.

3. Конференції, тренінги, будь-які бізнес-заходи.

Як правило, це концентрація практичних знань з певної теми, плюс можливість познайомитися з людьми, що представляють відповідну індустрію. Наприклад, конференція з маркетингу навчила мене задавати тренди, та й в цілому розширила кругозір.

4. Книги.

Я не дуже люблю читати і тому частина книг не дочитую до кінця. Але читаю я їх регулярно і в разі потреби. Наприклад, зараз я щільно вивчаю журналістику, мені необхідно навчитися правильно брати інтерв’ю і виступати перед публікою. Книга – це унікальна можливість за дві години перейняти чийсь безцінний досвід, накопичений за життя.

Глава 14: Маштабування

? Найголовніша точка для масштабування – екосистема, де люди, освіту, контакти, зв’язки і рок-н-рол. Це місце, де ти можеш знайти все, що потрібно для зльоту.

Ключ 40: Автоплатіж мамі

? Встанови щомісячний автоплатіж своїм батькам зі своєї банківської картки. Будь-яку суму, хоч п’ятсот рублів. А ще я плачу постійну зарплату Катиной мамі. Я ж не можу обділити свою тещу!

? Жінка повинна розвиватися разом з чоловіком, а не просто сидіти вдома і чекати його, особливо підприємця. Вона не повинна його смикати і говорити, що він занадто захоплений своєю роботою. Мудра жінка розуміє твої цілі і знає, що ти все повинен доводити до логічного кінця; вона допомагає визначити правильний напрямок руху. Віра, підтримка і розуміння – це важливо для будь-якого чоловіка. Їй необхідно зупиняти його в певний момент і давати йому можливість відпочивати: чоловіки часто не відчувають своєї землі, вони можуть працювати без відпочинку. Жінка так чи інакше повинна розвиватися в якійсь своїй темі, мати хобі, захоплення, гідне оточення, у якого можна вчитися. Нехай вона вчиться, як і ти, прагне піднімати рівень своїх знань і не відставати. Підприємництво – це постійний розвиток, і якщо жінка не розвивається разом з близькою людиною, то може дуже сильно відстати, і в кінцевому підсумку відносини можуть постраждати. Різні рівні розвитку можуть привести до того, що вам стане не цікаво разом, ви перестанете розуміти один одного і розвивати. Але може трапитися і так, що жінка сама обжене чоловіка в розвитку.

? Жінці слід зробити все, щоб чоловік хотів повертатися додому.

? Будь-який чоловік, не отримуючи вдома підзарядки, рано чи пізно піде. Нехай вдома буде приємна атмосфера, вечеря, розуміння і тепло – найпростіші речі. Підприємцю після роботи не потрібно багато, тільки затишний будинок і мудра жінка, яка розвивається разом з ним. Дівчата! Не конкуруйте зі своїми чоловіками.

? Жінки, немов амортизатори, вміють розряджати обстановку, купірувати небезпеку конфліктних ситуацій, знижувати їх напруження, особливо це важливо, якщо справа стосується такої амбітної людини, як я. А якщо людина не амбітна, завжди в печалі, не знає, як досягнути свого, – то навіщо він потрібен? Я б на місці жінок не обирав таких чоловіків.

? Я поставив собі за мету – і я її досягну. Став собі цілі в спорті, в науці, в бізнесі, в стосунках, в чому завгодно – міняй себе і цей світ

На завершення / ЗаКЛЮЧение

? У тебе є один проект – твоє життя. І намалюй його так, як ти сам хочеш!

.

Facebook Comments