Прямо зараз ваш мозок і нервова система зайняті осмисленням цього речення – і це лише один із прикладів того, наскільки мозок важливий для вашого життя, як наяву, так і уві сні. Коли ви це читаєте, нервові клітини у ваших очах реагують на границі букв і передають інформацію від очей до мозку. (Для читачів шрифту Брайля нервові закінчення в пальцях відправляють подібну інформацію від шкіри через спинний мозок до головного мозку). Близько чверті вашого мозку приймає участь в обробці зорової інформації. Це більше, ніж будь-яке інше чуття. Як відбувається процес читання, так і багато інших функцій мозку – тема інтенсивного дослідження нейронауковців.
Фундаментальні принципи, які слід знати про мозок і нервову систему, найскладнішу живу структуру, відому у Всесвіті.
⚫️ Мозок – найскладніший орган тіла.
- У людському мозку близько сто мільярдів нейронів (100 000 000 000), і всі використовуються.
- Кожен нейрон спілкується з багатьма іншими нейронами, утворюючи зв’язки і обмінюючись інформацією.
- Правильне функціонування нервової системи включає скоординовану дію нейронів у багатьох частинах мозку.
- Нервова система впливає на і зазнає впливу від усіх інших систем організму (наприклад, серцево-судинної, ендокринної, травної й імунної системи).
- Складна людська нервова система еволюціонувала з простішої.
- У різних випадках цей складний орган може не правильно працювати, і це призводить до хвороб, які мають величезний соціальний та економічний вплив.
⚫️ Нейрони спілкуються за допомогою як електричних так і хімічних сигналів.
- Сенсорні стимули перетворюються в електричні сигнали.
- Потенціал дії – це електричний сигнал, що переносяться по нейронах.
- Синапси – це хімічні або електричні з’єднання, через які проходить електричний сигнал від нейронів до інших клітин.
- Електричні сигнали викликають скорочення м’язів і рухливість.
- Зміна активності синапса може підсилити або послабити його функцію.
- Зв’язки між нейронами посилюються або послаблюються в залежності від того, що робить людина, чи це фізичні вправи, чи вживання наркотиків, чи під дією стресу.
- Всі відчуття, думки і поведінка виникають в результаті поєднання сигналів між нейронами.
⚫️ Генетично визначені зв’язки є основою нервової системи.
- Нейронні зв’язки утворюються генетичними програмами під час ембріонального розвитку і змінюються в результаті взаємодії з внутрішнім та зовнішнім світом.
- Сенсорні зв’язки (зір, дотик, слух, нюх, смак) подають інформацію в нервову систему, в той час як моторні зв’язки передають інформацію м’язам і залозам.
- Найпростіші зв’язки в рефлексі, де сенсорний стимул безпосередньо викликає миттєву моторну реакцію.
- Складні реакції виникають тоді, коли мозок поєднує інформацію від багатьох нейронних зв’язків.
- Прості й складні взаємодії між нейронами відбуваються у часових масштабах від мілісекунд до декількох місяців.
- Мозок організований так, щоб розпізнавати чуття, викликати поведінку, зберігати й мати доступ до спогадів, які можуть тривати все життя.
⚫️ Життєвий досвід змінює нервову систему.
- Відмінності в генах і середовищі роблять мозок кожної тварини унікальним.
- Більшість нейронів формуються в ранньому розвитку і живуть впродовж усього життя.
- Деякі травми пошкоджують нервові клітини, але мозок часто відновлюється після таких пошкоджень, або стресу чи хвороби.
- Постійне тренування мозку фізичними та розумовими вправами допомагає підтримувати його структуру і функції — «зроби або згуби»
- Периферійні нейрони мають більшу здатність відрости після травми, ніж нейрони в головному чи спинному мозку.
- Загибель нейронів є природною частиною розвитку і старіння.
- Впродовж усього життя можуть народжуватись нові нейрони і це регулюється гормонами та досвідом.
⚫️ Інтелект виникає завдяки мисленню, плануванню і розв’язуванню проблем мозком.
- Мозок намагається зрозуміти світ через всю доступну інформацію, у тому числі чуття, емоції, інстинкти та накопичений досвід.
- Емоції виникають з ціннісних суджень, які робить наш мозок і проявляються у вигляді почуттів – базових, таких як любов і гнів, і більш складних, таких як співчуття та ненависть.
- Мозок вчиться з досвіду і прогнозує найкращих варіант як діяти у відповідь на теперішні чи майбутні виклики.
- Свідомість залежить від нормальної діяльності мозку.
⚫️ Мозок забезпечує можливість поширення знань завдяки мові.
- Мова набувається в ранньому розвитку та сприяє обміну інформацією і творчому мисленню.
- Комунікація можна створити та вирішити багато з найбільш актуальних проблем з якими стикається людство.
⚫️Мозок наділяє нас природною цікавістю зрозуміти як влаштований цей світ.
- Нервова система може досліджуватися на багатьох рівнях, починаючи від складної поведінки, такої як мова або навчання, до взаємодій між окремими молекулами.
- Дослідження можуть в кінцевому рахунку дати нам знання про розум, інтелект, уяву і свідомість.
- Цікавість приводить нас до несподіваних і дивовижних відкриттів, які можуть принести користь людству.
⚫️ Фундаментальні відкриття сприяють здоровому способу життя та лікуванню хвороб.
- Експерименти на тваринах відіграють центральну роль у розумінні людського мозку і допомагають запобігти захворюванням, знайти нові методи лікування та сприяють здоровому способу життя.
- Дослідження на людях – важливий останній крок перед тим, як нові методи лікування вводяться для запобігання або лікування захворювань.
- Дослідження в області нейронауки лягли в основу значного прогресу в лікуванні великої кількості захворювань.
- Пошук ліків від захворювань нервової системи – соціально необхідний.
Оригінал: http://www.brainfacts.org/about-neuroscience/core-concepts/
Що важливо знати про мозок для навчання та розвиток нових звичок?
Людський мозок налічує близько 90 мільярдів нейронів. Щоб порахувати нейронні зв’язки — синапси, ці мільярди треба множити ще на сотні тисяч, бо один нейрон утворює контакти з безліччю інших нейронів. Нова інформація записується у нових контактах, і це означає, що навчання фізично змінює наш мозок.
Як передається інформація від нейрона А до нейрона Б? Уявіть собі дядька, який перестрибує прірву між скелями. Синапс – це місце, де один нейрон контактує з іншим, і вони передають одне одному інформацію, яка нібито перестрибує через щілинку; відростки нейронів проростають одне до одного й утворюють нові контакти. Здатність нейронів створювати нові зв’язки називається нейропластичність.
Нейромедіатор — хімічна речовина, задача якої — перестрибувати з одного нейрона на інший і передавати інформацію далі нейронною мережею. Для нейронів, які лише час від часу між собою взаємодіють, електрична активність буде досить посередньою. Але якщо ті ж самі нейрони взаємодіятимуть регулярно, що й відбувається під час навчання (коли ми вивчаємо матеріал, ми повторюємо його не один, а кілька разів, звертаємось до нього, використовуємо), цей контакт між ними теж розвиватиметься. Що більше ви залучаєте одні й ті самі нейрони, то сильніші стають між ними контакти, ефективніше передавання інформації між ними.
Наш мозок дуже прожерливий. Підтримувати існування всіх набутих контактів – неефективно, особливо якщо ці контакти не використовуються. Ми залишаємо тільки ті гілки, які будуть давати плоди; неефективні або шкідливі для дерева – зрізаємо; так само чинить і мозок. Утім під час навчання процес втрачання старих синапсів можна компенсувати утворенням нових.
Мозок хоче вчитися і має певні потреби, задовольнивши які, ми зробимо навчання ефективнішим, можна впливати на процес нейрогенезу — формування нових нейронів.
Що впливає на нейрогенез?
- Зниження калорійності раціону.
- Навчання – створення нових синапсів.
- Фізичні вправи.
- Секс.
- Режим згідно з хронотипом — правильне комбінування навчання й відпочинку.
- Деякі продукти: лосось (будь-яка жирна риба), волоські горіхи та броколі.
- Сон (це для лінивих).
Рівень активації мозку
Це стан кори головного мозку, до якої надходять імпульси-збудники з сітчастого утвору (структури в стовбурі мозку). Що більше чуттєвих сигналів — то вищий рівень активації. Наше життя балансує між фазами глибокого сну і гіперзбудження, а для ефективного навчання потрібен помірний рівень активації. Щоб його збільшити, можна:
- увімкнути ритмічну музику. Мозок засвоює ритм і збільшує частоту генерації імпульсів = створіть собі плейлисти із різною частотою музики.
- використовувати кольори. Тепліші, яскравіші (червоний, жовтий, помаранчевий) — підвищують рівень активації, холодніші й темніші (зелений, синій) його знижують.
- зробити зарядку.
- обрати винагороду. Та сама морква, яка діє на всіх людей. Коли ми обіцяємо собі, наприклад, «ще трохи почитаю, і вип’ю кави» — це працює.
- зробити дихальні вправи. Щоб збільшити рівень активації, ми маємо дихати часто і глибоко; щоб зменшити — рідко і глибоко.
- пити зелений чай. Кофеїн активує увагу, теїн знижує рівень тривожності й збалансовує потужну дію кофеїну.
Джерело: http://archive.chytomo.com/master-class/yak-aktivuvati-mozok-i-posiliti-uvagu
.
На фото – нейронні зв’язки і процес їх з’єднання між собою (під час навчання).
Тільки замисліться: наш характер, наші звички, наша особистість є всього лише набором стійких нейромереж, які ми в будь-яку мить можемо ослабити або зміцнити завдяки усвідомленому сприйняттю дійсності! Концентруючи увагу усвідомлено і вибірково на тому, чого ми хочемо досягти, ми створюємо нові нейронні мережі.
У своїй книзі «Еволюція нашого мозку, наука змінювати нашу свідомість» Джо Діспенза задає логічне запитання: якщо ми станемо за допомогою нашого мислення викликати в організмі певні негативні стани, то чи не стане в підсумку цей аномальний стан нормою? Діспенза провів спеціальний експеримент для підтвердження можливостей нашої свідомості.
Люди з однієї групи протягом години щодня натискали на пружинний механізм одним і тим же пальцем. Люди з іншої групи повинні були тільки уявляти, що натискають. В результаті пальці людей з першої групи зміцніли
на 30%, а з другої — на 22%. Такий вплив чисто уявної практики на фізичні параметри є результатом роботи нейронних мереж. Таким чином, Джо Діспенза довів, що для мозку і нейронів немає ніякої різниці між реальним і уявним досвідом. А отже, якщо ми приділяємо увагу негативним думкам, наш мозок сприймає їх як реальність і викликає відповідні зміни в тілі. Наприклад, хворобу, страх, депресію, сплеск агресії тощо.
Мозок та емоційний інтелект
Ще один висновок з досліджень Діспензи стосується наших емоцій. Стійкі нейронні мережі формують неусвідомлені патерни емоційної поведінки, тобто, схильність до тих чи інших форм емоційного реагування. У свою чергу, це призводить до повторюваного досвіду в житті.
Ми наступаємо на одні й ті самі граблі тільки тому, що не усвідомлюємо причини їхньої появи! А причина є простою — кожна емоція «відчувається» внаслідок викиду в тіло певного набору хімічних речовин (конкретної реакції)і наш організм просто стає в деякому роді «залежним» від цих хімічних сполук. Причина (тригер) – реакція (емоція). Усвідомивши цю залежність, як фізіологічну залежність від хімічних речовин, ми можемо позбутися її.
За великим рахунком, ви добровільно обираєте своє самопочуття. Найкраща порада для таких ситуацій — навчіться перемикати свою увагу на щось інше: природа, спорт, перегляд комедії… та що завгодно, здатне відвернути і перемкнути вас. Різке перефокусування уваги дозволить послабити і «згасити» дію гормонів, що відповідають за негативний стан. Ця здатність називається нейропластичністю, про яку згадували на самому початку статті.
І чим краще ви розвинете в собі цю якість, тим легше вам буде керувати своїми реакціями, що, в ланцюжку, спричинить величезну безліч змін у вашому сприйнятті зовнішнього світу і внутрішнього стану. Цей процес і називається еволюцією.
Отже, нові думки призводять до нового вибору, новий вибір веде до нової поведінки, нова поведінка веде до нового досвіду, новий досвід веде до нових емоцій, які, разом з новою інформацією з навколишнього світу, починають змінювати ваші гени епігенетично (тобто, вдруге). А потім ці нові емоції, в свою чергу, починають викликати нові думки і так ви розвиваєте самоповагу, впевненість в собі тощо. Таким чином, ми можемо вдосконалити себе і, відповідно, своє життя.
Ще раз:
нові думки ➡️ новий вибір ➡️ нова поведінка ➡️ новий досвід ➡️ нові емоції + нова інформація з навколишнього світу ➡️ змінюють гени.
!!!
Ще кілька важливих тез про мозок, які надихнуть вас задуматись про свій сьогоднішній день:
📌Мозок реагує на кожну думку і не розуміє, де факт, а де фантазія. Саме тому люди, які надягають «рожеві окуляри», відчувають себе більш щасливими, а організм сприймає плацебо, як справжній фармацевтичний препарат.
📌Більше половини наших сьогоднішніх думок – це ті думки, які були вчора. Ось тому песимістам так складно змінити своє сприйняття світу. Потрібно буквально «прочистити» мозок і змусити його частіше реагувати на позитив.
📌Будь-які думки перетворюються в життєвий досвід. Скажімо, якщо ви мрієте про поїздку в Лондон, то всюди будете зустрічати нагадування про це місто. Це називається ратикулярною формацією. Тут і значимість планування – ради того, щоб ви зізнались собі в своїх мріях. Мозок заточить свій фокус, щоб вчасно розпізнавати для вас можливості досягнення своїх цілей.
📌Мозок нічим не відрізняється від м’язів, його теж необхідно тренувати. Для мозку корисно навчання, фізкультура на свіжому повітрі, правильне харчування, міцний сон, подорожі в нові місця, заняття незнайомою новою діяльністю, ведення записів, танці .
📌Навіть, коли ми спимо, мозок продовжує старанно працювати. Він обробляє все те, що ми сприймали впродовж дня всіма органами чуттів. Уві сні його активність ще вища, ніж вдень.
📌Для введення в пам’ять нових спогадів мозку необхідно позбутися від старих. Добре, що ми самі можемо вирішити, що забувати, а що ні. Для цього потрібно просто частіше використовувати інформацію, яку ми хочемо зберегти: практикувати іноземну мову, проглядати фото і проживати моменти…
📌Будь-яка діяльність змушує мозок генерувати нові нейронні зв’язки. Якщо ми думаємо, що не в змозі добитися підвищення, то з часом ця думка тільки зміцниться в свідомості. А ось якщо замінити настанову на фразу «У мене все вийде», то мозок сам почне підкидати можливості для реалізації цієї мети.
думка не моєе змінити матервю науці не відомо ще ні одного прикладу займаймесь самі своїм самонавіюванням
Ви з неба впали, чи живете в середньовіччі? Матерію не можливо змінити? Яким чином ви взагалі змогли написати це повідомлення? Бігали б собі з паленякою за мамонтами та й горя не знали? Як діти, чесне слово: в голові Господь всемогутній, і лише він може змінювати матерію силою думки, а на словах радянські гасла: “Материя первична, а сознание вторично”