Цей метод вартий вашої уваги. Але не для прочитання статті, а використання. реальної практики. Є кілька способів, можете навіть свій вигадати, головне – суть, результати, які він приносить.

IMG_0727

Ясна річ, що це рекомендація не лише письменникам або тим, хто хоче ним стати. Розповім Вам про застосування цього методу у повсякденному житті.

Фрірайтинг (free writing) — це  техніка, яка застосовується в широкому спектрі: від розвитку письменності до психологічної роботи над собою. Допомагає увійти в творчий стан, вільний потік слів та думок. Його основна мета — подолати внутрішнього критика, цензора і достукатись до своїх істинних ідей, бажань, прихованих знань душі. Також допомагає розвивати креативність і “прислухатись” до свого внутрішнього голосу. Чудовий спосіб зняти стрес або зробити сон глибшим, навіть краще засинати, оскільки думки заспокоюються, уповільнюються і вже не хочеться обдумати весь той потік подій, що трапився за день.

Справа в тім, що наш мозок записує абсолютно все, що “бачить”. Він не фільтрує, а сканує: що відчули, побачили, понюхали, доторкнулись і так далі. А вже доки ми спимо – переробляє інформацію і “відкладає ” у підсвідомість чи різні види пам’яті. Доволі часто ми можемо самостійно знайти рішення на всі питання, що нас хвилюють. Достатньо лиш навчитись слухати себе і “витягувати” ці кращі ідеї. В такі моменти здається, що вони “лежать на поверхні”.

Ще один важливий ефект фрірайтингу – він допомагає вивільнити місце для нових ідей. тобто, виписуючи на папір  свої думки – Ви проводите свого, роду чистку, як фільтрацію – що важливо викинути, а що запам’ятати і використовувати, навіть реалізовувати (ідеї).

В мене був клієнт, який розповідав про свій чарівний метод “ритуали”, що обов’язково виділяє на нього окремий  час, перед сном, виключає всі гаджети (що в його темпі життя – це щось дуже екстримально і вкрай рідко дозволяє собі) і береться підводити підсумок дня. Я вже тоді здогадалась, що мова йде про фрірайтинг. Він навіть не знав, що так називається, бо той, хто йому порекомендував і кого він дуже поважає, зазначив, що це у нього вечірній ритуал, в значені – обов’язкове для виконання  щовечора. Назва – це не суттєво, головне – виконувати регулярно! 🙂

Інструкція проста:

1. Ставите будильник на 30 хв.

Ясна річ, перед цим Ви вже оприділились: сидите за столом чи на підвиконнику , чи в будь-якому улюбленому місці. І у Вас на поготові папір і ручка. Краще завести під це добре діло окремий зошит. І дуже важливо писати від руки.

2. Пишите все, що спадає на думку. Кожне слово, речення.

Тут вимикаємо осудження, яка дурниця. Ніхто перечитувати не буде і перевіряти помилки. Пишіть швидко і те, що у Вас в голові. Ваш внутрішній цензор має в цей час відпочивати!

3. Осмислення.

А іноді переосмислення. Саме це – найважливіша частина. Спочатку 1-2 хв відпочиньте, відволічіться. Потім уважно перечитайте текст (краще вголос) і підкресліть або ж окремо випишіть те, що заслуговує уваги. Можливо ідея, настанова собі, а можливо і рішення для питання, над яким зараз працюєте.

Ради цього кроку і робиться ця вправа. Адже, по одній із версій роз’яснення техніки, Ви задіюєте свою підсвідомість (якщо так можна висловитись). Адже в повсякденному житті ми часто “думаємо думку” обривками, не додумуючи її до кінця. І серед сотні таких думок можемо пропустити хороші ідеї чи навіть рішення. Але ж через швидкий темп життя, зміну подій або концентрацію на речах, що відбуваються “тут і зараз”, ми не заглядаємо в середину, не прислухаємось до свого внутрішнього голосу. За допомогою техніки фрірайтингу – у Вас це вийде!

Що варто врахувати перед стартом:

  • важливо відключити свого “внутрішнього критика” ще до початку. Просто дайте йому вихідний на 30 хвилин і дозвольте собі бути собою, не думати “що я пишу”, “що за…, а не речення”. Ви виписуєте думки, а вони зазвичай ще обірваніші в голові, кусками слів, а не цілими реченнями.
  • таймер важливо поставити, оскільки Ви тренуєте мозок концентруватись. Якщо перші рази Ви просто будете витріщатись на чистий аркуш паперу, то через кілька днів “по сигналу” випишите все.
  • навіть якщо Вам незвично  і в голові прокручується лиш думка “я не знаю що писати…”, – запишіть її і, швидше за все, процес піде.
  • важливо закінчити думку. Якщо Вам здається, що про таке раніше не думали, а коли почали писати, звідкись “вилізло”, все одно логічно завершуйте думку. Побачите, вона може привести до чогось цікавого. Це відбувається за рахунок того, що  пишите Ви повільніше, ніж думаєте. Тому можете пропустити ту ідею, яку швидко подумали, а здалось, наче це був обривок речення. У фрірайтингу – цей обривок виводиться в речення і може вийти щось дуже корисне для Вас.

Якщо Ви не знаєте що писати, але відчувайєте, що ця техніка Вам відгукується, то просто приготуйте папір і таймер. Сядьте зручно і запитайте себе: “Що я відчуваю? Про що зараз думаю?” Виведіть в зошит всі свої переживання. Потім опишіть те, над чим працюєте (проект чи життєва ситуація, яка Вас турбує) і всі думки (які, можливо, ніхто не чує!) стосовно цього. Спробуйте розвивати їх далі і подивіться до чого гіпотетично це може привести. Можливо, так Ви зможете підібрати влучніші слова для наступної комунікації.

Ще одна особливість Фрірайтинг, яка ріднить його з іншим техніками особистого розвитку, полягає в тому, що цей метод не тільки допомагає у вирішенні конкретних професійних і особистих завдань, а й вносить свій вклад в наш розвиток в цілому – з кожним його використанням ми стаємо гнучкішими, вільнішими, а думки усвідомленішими, з кожним використанням більше розкриваємо творчість.

Фрірайтинг – це мова інтуіції.

Особисто я використовую цей метод перед сном. В першу чергу, тому що дотримуюсь правила “година перед сном – без монітору” і відразу після прогулянки, вже в ліжку беру блокнот і олівець, виписую думки за день. Це не щоденник. Дещо краще. Мені метод допомагає струкутурувати думки, проводити аналіз дня і вцілому жити усвідомленішим життям.

Якщо Ви використовуєте цю техіку, поділіться своїми підказками чи рекомендаціями, можливо, іншим відвідувачам сайту Ваші коментарі стануть у нагоді!

***

 

Facebook Comments