Взаємовідносини, як і комунікація – це тема, яка цікавить будь-яку персону. Адже людина – істота соціальна і як налагодити стосунки, особливо особисті – це вічне питання. Пропоную вам метод, техніку “я-повідомлень” та “ти-повідомлень”, авторство яких належить генію сучасної педагогіки Гіппенрейтер Юлії Борисівній. Я раніше писала про її основні постулати.

101302_900Щоб навчитись спілкуватись без оцінок та осуджень, без претензій та розвивати саме екологічне відношення одне до одного. Можна висловлювати невдоволення окремим діям партнера (постійному спізненню), але не партнером вцілому (неуважний /неуважна). Саме тут на допомогу приходять такі техніки в спілкуванні.

  “ Я – повідомлення ”

Ці повідомлення незамінні, коли ви незадоволені, роздратовані чи ображені на співрозмовника. Якщо ви виражатимите свої почуття через “я – повідомлення”, то це співбесідника не задіне (якщо задіне, то значно менше) – ви ж скажете про себе, а не про нього.

“Я – повідомлення” вносить вклад у вирішення проблеми не прямо, а тим, що створює атмосферу довіри, при якій легше домовитись. Тобто, “я не звинувачувала його, а просто сказала, що мені гірко / сумно / складно..»

Відностесь до таких фраз, як до формули, підставляючи свої варіанти слів, почуттів, більш зичні вам у повсякденному житті.

Я+відчуття, коли ти + дія

Підставте до цієї формули свій словниковий запас та життєві ситуації.

“Ти – повідомлення”

На будь – яке “ти – повідомлення” співрозмовник або ображається, або реагує зустрічним звинуваченням.

Також варто остерігатись «кентаврів», речень, які розпочинаються із займенників (местоимения) першої особи, а закінчуються докорем чи звинуваченням. Це все одно що “ти – повідомлення”.

Наприклад: Мені не подобається, коли ти так невиховано себе поводиш!

прыйняти концепцию дзеркала

Позитивні  “ я – повідомлення ” і “ти – повідомлення” 

Тобто висловлювання в користь партнера, дуже бажані:

Ти мені дуже допоміг, дякую!

Вчора Ти сам виніс сміття і я була дуже задоволена.

Мені подобається, як Ти бережливо складаєш свій одяг.

Мене хвилює це твоє нове захоплення, із-за якого у тебе лишається мало часу на мене. В той же час, я надіюсь, що Ти сам зможеш розібратись зі своїми справами.

Я не хочу ставити тобі ультиматуми.

Менше всього я хочу, щоб ти не міг робити в своїй справі те, що тобі хочеться.

Я можу вирішити це тільки з твоєю допомогою.

Отже, говоріть про свої почуття, тобто посилайте “ я – повідомлення ”. Пам’ятайте, що гармонійні відносини між людьми можуть бути тільки при повазі до інтересів і прав обох сторін. Не варто просто копіювати фрази у свій повсякденний словник. Перефразуйте так, як говорите ви, щоб мова не звучала дуже штучно!

.

Facebook Comments