Суть завдання полягає в тому, щоб навчитись ставити і перевіряти свої цілі за найпопулярнішою та найефективнішою методикою. В якості тренування пропоную взяти цілі, які можна досягнути за один місяць або ж середньострокові цілі (на рік). 

       1. SMARTer

Ви напевне чули словосполучення «відсмартована ціль»? Техніка SMART на стільки популярна і універсальна, що стала частиною словникового запасу ділових людей. Для своїх клієнтів і сама залюбки користуюсь її удосконаленою версією SMARTer. Суть якої полягає в розшифруванні критерію перевірки цілі у кожній із букв самої назви. Є кілька версій букв M,A та R. Але саме ця варсія оптимальна для планування особистих цілей.

SMARTER_

Давайте, розберемо або, як кажуть, «відсмартуємо» на конкретному прикладі.

У вас є бажання: повністю перейти на здоровий спосіб життя

S – конкретизуйте що саме маєте на увазі під “здоровим способом життя”. Або на скільки “повністю”, в порівнянні з тим, як Ви живете зараз.

раціон, фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, випивати 2 л. чистої води в день …

Тобто, перефразовуємо своє бажання: Я хочу змінити раціон, виконувати фізичні вправи і прогулянки на свіжому повітрі, впродовж дня випивати 2 літри води – перейти на здоровий спосіб життя.

M – який кінцевий результат Вас мотивує?

самопочуття, зовнішній вигляд, нові інтереси, інший стиль життя, більше тем для спілкування з друзями (бо вони всі перейшли).

Я хочу перейти на здоровий спосіб життя (змінити раціон, виконувати фізичні вправи і прогулянки на свіжому повітрі, впродовж дня випивати 2 літри води), щоб гарно виглядати і змінити нинішній стиль життя, щоб мати більше спільних тем з друзями.

A – що із всього переліченого реально досягнути?

впорядкований режим, нові корисні звички (для початку, бо не все й відразу – буде складно! Дивіться відео за яких умов можна розвинути звичку за 30 днів)

Я хочу привити звичку випивати 2 літри води і регулярні фізичні навантаження.

R – чому Вам так важливо досягнути цю ціль? На скільки вона вписується у Ваше повсякденне життя? Чому це потрібно саме зараз?

всі друзі перейшли / фінансова складова дозволяє/ батьки одобрять /є час розібратись, тренуватись /достатньо багато інформації про це/ хочу “бути в темі” серед колег

 хочу краще себе почувати/лікар поставив перед фактом/хочу гардероб на 1-2 розміри менший/готуюсь до марафону комплексно/побачив фільм “Самсара” і зрозумів, що далі так не можна.

Я хочу привити звичку випивати 2 літри води і регулярні фізичні навантаження, щоб краще виглядати і почувати себе.

T – до якого дня ця ціль має бути досягнута? Дедлайн. тут важливо пам’ятати про реалістичність! Наприклад, до цієї дати Ви можете розвинути лише звичку пити 2л. в день, а потім звичку тренуватись, або одночасно працюєте над 1 і 2, але не більше. Тому слово повністю (перейти) – не підходить!

Я хочу привити звичку випивати 2 літри води в день і регулярні фізичні навантаження до 1 травня.

E – чи не буде досягнення цієї цілі ціною якості інших сфер життя? Скажімо, здоровий раціон – це економічно затратно, а кошти Вам потрібно на інші важливі речі.  Або Ви вирішили закінчити проект, над яким працюєте до 1 травня, але терміни на стільки зжаті і Ви вимагає від себе не реалістичного дедлайну, що можна забути про час на рідних, повноцінний сон і нормальне харчування. Варта Ваша ціль такого терміну? Чи важливо саме зараз її реалізовувати?

Я хочу привити звичку випивати 2 літри води в день і регулярні фізичні навантаження до 1 травня, щоб перейти на новий стиль життя, без шкоди іншим людям та моїм сферам життя.

R –записана конкретно ( перефразоване і відсмартоване бажання). Виписано окремо.

Я розвину звичку випивати 2 літри води та регулярні фізичні навантаження до 1 травня 2017 року – це і є наша ціль.

Погодьтесь, формулювання цілі відрізняється від бажання (як мінімум є дедлайн і закладаний “план” у самій перевірці).

До речі, саме наявність чіткого плану і дедлайну відрізняє ціль від бажання.

смартер

Наступний приклад:

Бажання: хочу нову роботу в сфері ІT

S: хочу стати QA engineer і багато заробляти

M:хочу отримати посаду  QA engineer зі стартовим доходом  $1200

A: знайти нову роботу, отримати посаду  QA engineer зі стартовим доходом  $1200

R:щоб професійно реалізуватись і багато заробляти

T: до 1 червня 2017 року

E: це бажання реалізує купу нових бажань. зараз нічим не займаюсь

R: Знайти нову роботу на посаді QA engineer з доходом щонайменше $1200 до 1 червня

Можуть бути цілі-процеси, особливо, де йде мова про удосконалення взаємовідносин з близькими, рідними людьми. В такому випадку дедлайн Ви обираєте для відмітки конкретного суттєвого результату, після якого будете продовжувати рухатись, але саме до цієї дати буде інтенсивна щоденна робота.

На цих цілях ми будемо далі тренуватись розписувати план, вивчати свою мотивацію для їх досягнення. Рекомендую обирати цілі або частину цілі (під цілі) з терміном (дедлайном) місяць – два або рік.

Якщо Ви раніше користувались технікою SMART, то на виконання вправи Вам потрібно 30 хв. Якщо досвіду такого не маєте, то можете запланувати від 50 хвилин до  години часу.

2.   Вправа «Навіщо?»

Ця простенька вправа допоможе Вам розібратись чи правильно Ви поставили собі цілі і чи точно це Ваша ціль (можливо нав’язана рекламою, друзями, оточенням тощо), що відразу знімає питання мотивації її досягнення. Якщо ціль Вас не заряджає, не додає сил прокидатись рано вранці, щоб бігти її реалізовувати – тоді це не Ваша ціль, повертайтесь на крок назад і розбирайтесь спочатку чого Ви хочете, насправді!

       навіщо приклад    

Як виконувати:

Виписуєте свою першу ціль на окремому аркуші. Нижче пишете слово Навіщо? Наче самі себе запитуєте.

Нижче відповідаєте на нього. Тоді запитуєте “навіщо?” уже на цю відповідь і так мінімум 10 запитань під кожною ціллю. Ці “навіщо?” приведуть до Вашої істинної мотивації.

Нагадую, що в таких вправах варто чесно відповідати собі. Ніхто не підглядатиме у Ваші конспекти. Пишіть, як є. Якщо істинна причина занять спортом не в здоров’ї, а бажанні подобатись собі в дзеркалі – так і записуйте. Прописані відповіді на одному аркуші допоможуть розібратись більше, ніж порада близької людини. Бо думка зі строни – це суб’єктивна думка. Ніхто не знає Вашої ситуації і потреби краще, ніж Ви самі!

Коли закінчувати запитувати ? Від 5 до 10 запитань зазвичай достатньо. Але я часто бачила по 2 аркуші А4 на одну ціль. Тому запитуйте себе до тих пір, поки:

  • відчуєте, що це справжнє сильне бажання, яке не потребує пояснення (сильні емоції виклиикає речення),
  • відповідь базується на Ваших цінностях/переконаннях (і для Вас все зрозуміло, пояснення не потребує, адже це для Вас цінно),
  • Ви перелічуєте синоніми, схожі відповіді, але не просуваєтесь далі.

Часто виходить так, що всі відповіді “Навіщо” є теж елементами/кроками мотивації, зверніть увагу, перечитайте всі відповіді.

Ви можете бути дуже здивовані результатом цієї вправи і почати використовувати “навіщо?” по відношенні до решти речей: перш, ніж з кимось зустрітись, з’їсти шкідливий продукт, погодитись на нову вакансію, тощо. Це чудова перевірка своїх істинних бажань, навчитись відрізняти те, з чим ми жили і не помічали, що нам нав’язали і те, чого ми реально хочемо!

Час на виконання абсолютно різний: від 10 хвилин до 40. Так як перший блок ми багато працювали по реальних мотивах, бажаннях, більшості із Вас буде достатньо 20 хвилин.

Шаблон перевірочних запитань для перефразування бажання у ціль.

В якості д/з  Вам необхідно:

       1. Зафіксувати 2-3 відсмартовані цілі. Бажано з різних сфер життя, не всі з професійної чи пов’язані лише зі спортом. Це Ваші цілі, над якими Ви будете реально працювати! Якщо це дуже особиста інформація, нагадаю, що Ви можете скористатись одним із правил і замість окремих слів зазначати символи. Будьте сміливими, ставте амбітні цілі!

          2. Перевірте всі цілі вправою “навіщо?”.

 Для  звіту: відсмартованих цілей (разом із процесом смартування). Далі ми працюватимемо саме з ними. По вправі “навіщо” звітувати не обов’язково, розумію, що це дуже особистий процес.

В коментарях під завданням: поділіться своїми враженнями/досвідом/скільки часу пішло на виконання вправи. 

Facebook Comments