Багато тексту! Це детальна інструкція. Виділіть 30-45 хв часу, щоб повільно вчитатись!

 Розглядаючи різні ситуації, даю Вам приклади по всій статті.

family-health-dandilion-girl-istock-700x465

Прагнення всім догодити часто призводить до марної розтрати енергії. Гірше того, з часом така поведінка може розвинути в Вас почуття образи й озлобленості. Запам’ятайте: коли вчитель Вашої дитини просить спекти печива на весь клас або коли Ваш бос просить вийти на роботу в неділю, Ви зовсім не зобов’язані погоджуватися. Можливо перша реакція буде не дуже втішна, але Ви заявите цим людям, що потрібно поважати Ваш час! Вчіться говорити «ні».

Просто сказати “Ні” – може кожен. Коли хтось запитує Вас, чи йде зараз дощ, Ви визираєте у вікно і з легкістю говорите “ні”. Це – інформаційне НІ. Така відповідь найлегша, адже вона не змушує Вас відмовити людині, вона не зобов’язує Вас ні до чого позитивного або негативного. Немає ні напруження, ні негативних емоцій, Ви просто відповідаєте на питання про факт. Відмовляти важче тоді, коли людина від Вас щось хоче, коли в питанні співрозмовника є прохання або пропозиція. І тоді відмовити – як образити. А образити – не хочеться, це  неприємно, а для когось і страшно.

           Якщо Ви не вмієте відмовляти обдумано, спокійно і твердо, поставте собі завдання цього навчитися.

Рекомендую в якості тренування попрактикувати такий психологічний прийом: «Спробуйте сказати “ні” вголос, коли Ви знаходитесь одні у своїй машині, кімнаті, ванній. Якщо Ви почуєте, як вимовляєте це слово, Вам буде набагато легше його сказати, коли в цьому виникне необхідність». Особливо відтренуйте “твердість звучання”.

Важливо: розберіться зі своїми переконаннями. Багатьом людям стає не по собі від однієї лише думки, що доведеться комусь відмовити. Ну і даремно. Цілком нормально, що Ваші плани і чиїсь бажання будуть не стиковуватися, і колись відмовити, сказати “ні” – абсолютно нормально і природно. Не можна відповідати ствердно на будь-яке прохання. Намагаючись задовольнити всі побажання,  Ви закінчите тим, що не буде жодної людини, задоволеного Вашими діями, до того ж Ви втратите контроль над своїм часом і простором.

Привчайте себе до чесності. Чесність дійсно не завжди зручна, але не дарма кажуть: “Чесність – найкраща політика”. Дійсно, почути ясне “Ні” не так прикро, як зрозуміти, що тебе обманюють. Якщо Ви зараз будете ухилятися, а потім, пообіцявши, не виконаєте своїх обіцянок, це засмутить і Вас, і Вашого співрозмовника. Або будете виконувати цю обіцянку ціною часу для себе!!

Люди, які поважають себе, свої цілі, цінності і свій час, вміють говорити “Ні”

Вміють відмовляти, відхиляють те, що їм не потрібно. Той же, хто не знаходить зараз в собі сил відмовитися від непотрібної пропозиції, витрачає потім свій час на абсолютно не потрібні йому справи, поїздки або набуває речі, які йому зовсім не потрібні.

Це стосується і роботи/справ, які Ви щоденно робити, а не хотіли б; людей, з якими спілкуєтесь, а вони отруюють Ваш інформаційний та емоційний простір. Лише від Вас залежить вся ця ситуація. Ви робите вибір на користь цих людей та їх комфорту чи на користь себе? Чиє життя Ви проживаєте?

Depositphotos_3390168_m

Чому важливо навчитися говорити «ні»

Безвідмовна людина споконвічно залишається в невигідному для себе становищі. Такою особистістю будуть всі постійно користуватися у своїх інтересах, а сама людина буде нехтувати своїми власними. Не можна заперечувати важливість взаємовиручки, оскільки це важлива складова нормальних відносин між людьми. Але, виконуючи постійно чиїсь прохання, при цьому ігноруючи свої особисті інтереси, людина здобуває репутацію безхарактерної, безхребетної особистості, яку можна використовувати без докорів сумління.

Прагнення навчитися говорити «ні» миттєво отримає свою винагороду: припиняться будь-які маніпулювання з боку оточуючих. У випадку, коли Ви не в змозі впоратися з якоюсь проблемою, найкраще відразу відмовити, ніж змушувати людину покладати на Вас певні надії. Пам’ятайте, що, постійно відповідаючи позитивно на будь-які прохання, Ви ризикуєте повністю втратити зв’язок з власним «Я», не усвідомлюючи, чого насправді хочете Ви самі.

Коли Ви говорите «ні», це зовсім не означає, що ви стаєте непотрібним для людей. Є безліч різних варіантів, як підтвердити свою незамінність і унікальність. Успішні люди знають простий рецепт досягнення успіху. Для цього необхідно робити виключно те, що викликає захоплення і ентузіазм. Для того щоб відсіювати нецікаві й марні завдання просто необхідно навчитися говорити «ні». Щоб досягти небаченого кар’єрного зросту і навчитися керувати своїм життям треба вміти твердо і неупереджено відмовляти тоді, коли підказує серце, і погоджуватися там, де інтуїція говорить «ось це дійсно те, що треба!”

Дослідження: як правильно говорити “ні”

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Consumer Research, 120 студентів були розділені на 2 групи. Різниця цих груп була в наступному: учасники першої групи повинні говорити “Я не можу”, а учасники другої “Я не хочу”. Приміром, коли учасників 2 груп спокушали морозивом, перші мали сказати “Я не можу їсти морозиво”, а другі “Я не хочу їсти морозиво”.

Після багаторазового повторення цих фраз, студенти відповіли на перелік питань, заповнили бланки і пішли, вирішивши, що на цьому експеримент закінчений. Насправді, він тільки почався. Коли студенти по черзі входили в кімнату і здавали бланки з відповідями, їм пропонували на вибір шоколадний і цільнозерновий батончик. І ось, що сталося:

 Студенти з групи “Я не можу” вибирали шоколадний батончик в 61% випадків, в той час як студенти з групи “Я не хочу” вибирали його в 36% випадків. Ця проста зміна формулювання сильно покращила шанси того, що людина вибере більш здорову їжу.

Найчастіше звичка з усім погоджуватися – просто погана звичка. Зовсім не важливо, з чого Ви колись почали це робити: важливо те, що Ви до цього звикли. Що робити? Відвикати. Переучуватися. Вчити себе говорити “Ні” обдумано. А як це?

Найефективніша рекомендація звучить парадоксально: “Вчіться говорити Так, і ви навчитеся говорити Ні”. Тобто ціна Вашого “Так” має бути така ж важлива, як і ціна Вашого “Ні”. Звичка – це імпульсивне реагування, а ваше завдання – навчити говорити обдумано. Коли Ви будете себе вчити говорити “Так”, Вам доведеться думати, це не дасть Вам діяти імпульсивно. Спробуйте, потренуйте “тотальне Так”, і результати Вас точно потішать: Ви станете набагато спокійніше, обдумано говорити “Ні” тоді, коли це необхідно.

Друге – до типових ситуацій готуйтеся заздалегідь. Якщо Ви припускаєте, що тут будуть, наприклад, продавати щось Вам не потрібне, підготуйте свої відповіді заздалегідь. Із задоволенням скажіть: “Ні, дякую!” Завжди простіше говорити “Так” або “Ні”, якщо ситуація у Вас вже обдумана заздалегідь. Цілком можливо, в якійсь ситуації Ви не встигли врахувати всі обставини і погодилися там, де треба було все-таки відмовити. Що робити? Не звинувачуйте себе, скажіть собі “Помилочка вийшла!” і запишіть у своїй пам’яті: “На майбутнє, в аналогічній ситуації я відповім так, такими словами і з такими інтонаціями”. Проговоріть свою відмову вголос, випрацюйте потрібну інтонацію – і порадійте, який же Ви розумний/розумна. Поступово кількість ситуацій, до яких Ви цілком готові – збільшиться.

Багатьом заважає те, що вони в принципі не вміють приймати рішення. Ось як сказати Так, якщо сам не впевнений у своїй відповіді і боїшся свого ж бажання? А як сказати Ні, якщо все-таки хочеться? Тільки коли Ви визначитеся всередині себе, зі своїм внутрішнім Так або Ні, Ви можете впевнено сформулювати це вголос. Тренуйте визначеність у прийнятті рішень.

Якщо Ви вирішили сказати НІ, Ваша відмова має звучати природно, без зайвої напруги. Якщо у Вас поки це не завжди виходить, вчіться відмовляти жартівливо. “Підемо сьогодні погуляємо?” – “З тобою – ніколи!” Якщо Ви знаєте, що людина Вам приємна, що гуляти Ви з ним/ нею обов’язково підете, і те ж саме знає ця чудова людина поруч – то на душі весело і радісно, ​​а тренування спокійної відмови відбувається.

Чому “Я не хочу” працює краще ніж “Я не можу”

        Наші слова – це формулювання наших почуттів. Крім того, слова, які ми використовуємо, створюють зворотний зв’язок в нашому мозку, що впливає на нашу майбутну поведінку. Наприклад, кожен раз коли ми говоримо “Я не можу”, створюється зворотний зв’язок, що нагадує нам про наші обмеження. У цьому випадку “Я не хочу” говорить про контроль над ситуацією і усвідомленим вибором. Ця фраза може допомогти позбутися шкідливих звичок і набути хороші.

         Хайді Халворсон, директор Центру наукової мотивації в колумбійському університеті, пояснює різницю між цими виразами:  “Слова “Я не хочу” висловлюють собою вибір і тому відчуваються як правильне рішення. Це твердження нашої рішучості і сили волі. “Я не можу” – це не вибір. Це обмеження, яке ми нав’язуємо самі собі. “Я не можу” підриває нашу віру в себе і відчуття контролю  над ситуацією.

Як використовувати це в житті

         Кожен день відбуваються ситуації, коли нам потрібно сказати “ні”. І дуже часто ми боїмося цього слова. Приміром, офіціант, який пропонує десерт в добавок до замовлення, або бажання пропустити тренування і залишитися вдома, або відволікаючі сповіщення у месенджерах, дзвінки, листи, які заважають сконцентруватися на чомусь дійсно важливому. Ми не помічаємо різницю між відповідями на ці маленькі життєві ситуації. Але, уявіть собі ефект від правильно сказаного “ні”.

“Я не можу” і “Я не хочу” – це слова, які дуже схожі за змістом, але психологічно створюють абсолютно протилежний ефект. Це не просто фрази. Це підтвердження того, у що Ви вірите і того, що Ви робите. Здатність перебороти спокуси і вчасно сказати “ні” дуже важливо не тільки для фізичного здоров’я, а й для щоденної продуктивності. Інакше кажучи: Ви можете бути жертвою своїх слів, а можете бути творцем. Чому Ви віддаєте перевагу?

Співрозмовнику буде зрозуміліша Ваша відмова, якщо Ви дасте йому якесь просте обгрунтування. “Пробач, я зайнята” = “Пробач, я вже спланувала вечір”. “Ні, на цей час у мене інші плани” = “вже запланувала інший варіант проведення цього вечора”.

До речі, “Не хочу” – це справжнє серйозне обґрунтування. Якщо Ви справді прислухалися до себе і зрозуміли, що Ви – не хочете, то так і обґрунтуйте. “Ні, не піду. Не хочу”. Важливо – Ви не виправдовуєтеся, а тільки ділитеся з співрозмовником тим, що у Вас в житті або на душі.

Король і королева – не виправдовуються. Якщо будуть питання “Чому не хочеш?”, Дивлячись в очі і спостерігаючи реакцію, спокійно поясніть: “Не хочу, тому що мені це не цікаво”. І все.

Ще більш красиво з вашого боку, якщо, відмовляючи, Ви встигнете подумати про те, як Ви можете людині допомогти. Вас запрошують в кіно, Вам не цікаво. Можна просто сказати ні, а можна пошукати варіант, як допомогти чудовій людині поруч з Вами. “Подумай, може з тобою хто-небудь ще збереться? Адже хтось ще хотів подивитися цей фільм!”

Якщо ж на Вашу відмову співрозмовник починає тиснути і грати на ваших почуттях, то справа вже не в Вашому умінні і невмінні говорити Ні, а в тому, що Ваш співрозмовник Вами маніпулює. Можете йому просто сказати: “Не дави на мене!” (варіант: “У мене таке відчуття, що ти на мене тиснеш!”), і якщо Ви можете сказати це спокійно і дивлячись в очі, ситуація перейде під Ваш контроль.

Іноді за Вашими непотрібними Вам згодами стоїть не просто звичка, а – страхи. Страх, це коли головою все розумієш, хочеш зробити правильно, але всередині все стискається і кажеш, і робиш все не так. Це – страх. Якщо це так, якщо це про Вас, то Вам потрібно зайнятися не Вашим умінням або невмінням говорити “Ні”, а своїми страхами. Сьогодні страхи Вам заважають сказати Ні, завтра – сказати Так, в будь-якому випадку жити під гнітом страхів неправильно. Значить, пора вчитися бути сильнішими за свої страхи. Звільнення від страхів – велика окрема тема, поки почніть з тренування впевненої поведінки. Розпряміть спину і почніть говорити голосно: голосніше, ніж раніше. А чому б і не так? Інші кажуть голосно, їм можна. Спробуйте і Ви, і подивіться що вийде. Швидше за все, страшного нічого не станеться, а впевненості у Вас почне додаватися (тренуйтесь перед дзеркалом, що Ви бачили цей впевнений вираз обличчя!)

Наступне завдання – практика нестандартних вчинків, це корисно для набуття більшої внутрішньої свободи.

Іноді за страхом сказати Ні ховається особливий страх: страх втратити прихильність дорогої для Вас людини. Якщо Вам нестерпно навіть уявити, що Ви не будете спілкуватися з цією людиною, якщо для Вас жахливо навіть подумати про те, що Ви можете посваритися і розлучитися, у Вас – хвора прихильність/залежність від цієї людини. Це не страшно, від цього можна і потрібно позбавлятися, але це вже зовсім інша тема …

Основна відмінність продуктивної людини від зайнятої – те, що зайнята людина швидко відповість “так”, а продуктивна – візьме час на обдумування і не стане боятись, що виглядає смішно. Подумайте про це.

Ось Вам ще кілька простих способів/прикладів сказати “ні”

Замість того, щоб намагатися уникнути ситуацій з відмовою, краще навчитися правильно відмовляти. Коли я почала говорити “ні” іншим, я зрозуміла, що це не так важко, як я думала раніше. Ті, кому я відмовляла, виявилися розуміючими людьми. Дійсно, страх відмови не має під собою ніякого грунту. Це все тільки Ваша вигадка.

 1. Я не можу цього зробити, тому що у мене є інші термінові справи на даний момент.
Якщо Ви дуже зайняті для надання допомоги іншим, то ця фраза може виявитися доречною. Це дасть людині зрозуміти, що Ви по вуха завантажені справами, і вона ще подумає, щоб наступного разу звернутися до Вас за допомогою. Ви також можете поділитися своїми об,ємами справ, щоб людина краще зрозуміла обсяг Вашої завантаженості. Я використовую цей спосіб, коли у мене занадто багато зобов,язань.

2. Зараз не найкращий час для твого прохання, оскільки я зосереджена на своїй справі. Як щодо того, щоб пізніше обговорити твої проблеми?
Таким чином, Ви даєте зрозуміти, що не хочете відволікатися на чужі прохання тоді, коли повністю зосереджені на своєму завданні. Мені періодично телефонують друзі або клієнти, коли я на зустрічі або виконую дуже важливу роботу. Така фраза – це коректний шлях відкласти їх прохання. По-перше, Ви даєте людині зрозуміти, що вона невчасно звернулася до Вас, оскільки Ви зайняті, а, по-друге, Ви показуєте, що не проти допомогти, але тільки тоді, коли це буде зручно Вам.

  3. Мені б хотілося тобі допомогти, але …
Я часто використовую такий хід, як м,який спосіб перервати того, хто просить. Це дає людині зрозуміти, що Вам подобається його ідея (звичайно, таку фразу треба використовувати тільки, якщо Вам ідея дійсно подобається). Бувають ситуації, коли мені нав,язують спільну роботу, в якій я не можу брати участь. Тоді я використовую цей метод, щоб м,яко відмовити. “Ваші ідеї абсолютно прекрасні, але я не можу взяти участь в обговоренні, оскільки у мене є інші, не менш важливі зобов,язання”.

   4. Дозвольте мені спочатку обміркувати це прохання, а потім дати Вам відповідь.
Така фраза більше походить на “може”, ніж на суворе “ні”. Якщо Ви зацікавлені, щоб допомогти, але не хочете відразу говорити “так”, використовуйте її. Найчастіше попадаються чудові ідеї, у реалізації яких хочеться взяти участь. Але разом з тим, хочеться трохи відкласти згоду, щоб спершу подумати. Цей час необхідний, щоб зважити всі за і проти, і бути впевненим, що рішення допомагати – було вірним. Якщо хто просить дійсно потребує вашої допомоги, то він буде щасливий дати Вам трохи часу на роздуми. Призначте дату або проміжок часу, протягом якого людина отримає Вашу відповідь. Якщо ж Вам в підсумку зовсім не цікаво те, в чому вас просять допомогти, використовуйте способи 5, 6 або 7, щоб відмовити.

5. Це не відповідає моїм потребам, але я буду мати Вас на увазі на майбутнє, як страховий варіант.
Якщо передбачувана допомога не зовсім те, що Ви хотіли б робити, відверто скажіть, що дана задача не відповідає вашим потребам. З іншого боку, дискусія на грунті Вашої відмови в цьому випадку може затягнутися. Постарайтеся дати зрозуміти тому, хто звертається, що немає нічого страшного в тому, що Ви відмовляєте, просто Ви хочете використати свій час на щось ще. У той же час, кажучи, що Ви будете мати його на увазі, Ви як би сигналізуєте про те, що відкриті для майбутніх, більш цікавих, можливостей і пропозицій.

6. Я не найкращий варіант, який Вам потрібен. Чому б вам не звернутися до кого-небудь ще?
Якщо Вас попросили допомогти в чомусь, у чому Ви самі не досить сильні, відразу дайте зрозуміти, що Ви не та людина, яку потрібно просити. Якщо можливо, порекомендуйте того, хто на Ваш погляд може впоратися з проханням або того, хто порекомендує іншу людину, або навіть групу людей. Я завжди намагаюся надати альтернативний контакт, щоб той, хто просить не відчував себе, наче опинився в тупиковому положенні. Цей метод допоможе направити людину в правильному напрямку для вирішення своїх  проблеми.

 7. Ні, я не можу.
Це найпростіший і прямий спосіб відмовити. Ви самі вибудовуємо собі бар,єри, які заважають нам відмовляти в допомозі. Як я вже говорила вище, ці бар,єри – наша вигадка. Не думайте занадто багато про те, як саме Вам сказати “ні”, а просто скажіть “ні”. Ви будете здивовані, коли виявиться, що реакція людини, що просить, навіть наполовину не така жахлива, як Ви собі уявляли.

Навчіться говорити “ні” на прохання, яке не відповідає Вашим потребам, і одного разу Ви виявите як легко це робити. У Вас буде більше часу для себе, для роботи і для тих речей, які по-справжньому важливі для Вас.

***

Отже, завдання полягає в наступному: Вам необхідно спробувати кілька способів відмови за один день. Повірте, причин знайдеться, але не відмовляйте всім і на все. Просто практикуйтесь. Чим більше, тим краще.

Будь ласка, в коментарях: напишіть 1-2 ситуації- приклад Ваших відмов, який саме спосіб Ви для себе обрали і чому.

Facebook Comments