IMG_1093

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Consumer Research, 120 студентів були розділені на 2 групи. Різниця цих груп була в наступному: учасники першої групи повинні говорити «Я не можу», а учасники другої «Я не хочу». Приміром, коли учасників 2 груп спокушали морозивом, перші мали сказати «Я не можу їсти морозиво», а другі «Я не хочу їсти морозиво».

Після багаторазового повторення цих фраз, студенти відповіли на перелік питань, заповнили бланки і пішли, вирішивши, що на цьому експеримент закінчений. Насправді, він тільки почався. Коли студенти по черзі входили в кімнату і здавали бланки з відповідями, їм пропонували на вибір шоколадний і цільнозерновий батончик. І ось, що сталося:

Студенти з групи «Я не можу» вибирали шоколадний батончик в 61% випадків, в той час як студенти з групи «Я не хочу» вибирали його в 36% випадків. Ця проста зміна формулювання сильно покращила шанси того, що людина вибере більш здорову їжу.

Найчастіше звичка з усім погоджуватися — просто погана звичка. Зовсім не важливо, з чого Ви колись почали це робити: важливо те, що Ви до цього звикли. Що робити? Відвикати. Переучуватися. Вчити себе говорити «Ні» обдумано. А як це

Найефективніша рекомендація звучить парадоксально: «Вчіться говорити Так, і ви навчитеся говорити Ні». Тобто ціна Вашого «Так» має бути така ж важлива, як і ціна Вашого «Ні». Звичка — це імпульсивне реагування, а ваше завдання — навчити говорити обдумано. Коли Ви будете себе вчити говорити «Так», Вам доведеться думати, це не дасть Вам діяти імпульсивно. Спробуйте, потренуйте «тотальне Так», і результати Вас точно потішать: Ви станете набагато спокійніше, обдумано говорити «Ні» тоді, коли це необхідно.

Чому «Я не хочу» працює краще ніж «Я не можу»

        Наші слова — це формулювання наших почуттів. Крім того, слова, які ми використовуємо, створюють зворотний зв’язок в нашому мозку, що впливає на нашу майбутну поведінку. Наприклад, кожен раз коли ми говоримо «Я не можу», створюється зворотний зв’язок, що нагадує нам про наші обмеження. У цьому випадку «Я не хочу» говорить про контроль над ситуацією і усвідомленим вибором. Ця фраза може допомогти позбутися шкідливих звичок і набути хороші.

         Хайді Халворсон, директор Центру наукової мотивації в колумбійському університеті, пояснює різницю між цими виразами:  «Слова «Я не хочу» висловлюють собою вибір і тому відчуваються як правильне рішення. Це твердження нашої рішучості і сили волі. «Я не можу» — це не вибір. Це обмеження, яке ми нав’язуємо самі собі. «Я не можу» підриває нашу віру в себе і відчуття контролю  над ситуацією.

«Я не можу» і «Я не хочу» — це слова, які дуже схожі за змістом, але психологічно створюють абсолютно протилежний ефект. Це не просто фрази. Це підтвердження того, у що Ви вірите і того, що Ви робите. Здатність перебороти спокуси і вчасно сказати «ні» дуже важливо не тільки для фізичного здоров’я, а й для щоденної продуктивності. Інакше кажучи: Ви можете бути жертвою своїх слів, а можете бути творцем. Чому Ви віддаєте перевагу?

Facebook Comments