Вікно Джохарі показує наскільки добре людина знає саму себе і допомагає зрозуміти те, як до неї ставляться оточуючі. У всьому світі цей тест відомий як один із способів пізнати себе, налагодити спілкування з близькими або поліпшити розуміння в колективі. Вона, ця таблиця, є відповіддю на старовинне одвічне питання: в чому сенс життя? Або, скоріше, так, «для чого людина народжується на світ?» Називається ця таблиця — «вікно Джохарі».

Техніка під назвою «Вікно Johari» була придумана Джозефом Лафті і Гаррі Інгам в 1950 році. Назвали своє дітище, з’єднавши разом імена: Joe + Harry. Можна сказати що це модель, яка показує, наскільки добре ви знаєте самого себе.

Джохарі

Спочатку необхідно описати себе прикметниками зі списку, а потім запропонувати виконати те ж саме своїм друзям і колегам. Наприклад: Веселий, Дорослий, Уважний, Змужнілий, Гордий, Дружній, Довірливий, Дбайливий, Залежний, Замислений, Сором’язливий, Розсудливий, Знаючий, Ідеалістичний, Винахідливий, інтравертному, хто шукає, Любовеобільний, Мрійливий, Мудрий, Надійний, Різкий, Напружений, Незалежний, Нервовий, обережний, Дотепний, Відважний, Чуйний, Допомагаючий, Понимающий, Відданий, Пріспосабляющійся, Радісний, Розслаблений, Раціональний, Релігійний, Скромний, Слабкий, Складний, Зібраний, Співчутливий, Спокійний, Спонтанний, Щасливий , Талановитий, Тихий, Впевнений, Розумний, Наполегливий, Хоробрий, Чутливий, Щедрий, Екстравертний, Енергійний…..

Далі беремо аркуш паперу, ділимо його вертикально навпіл і горизонтально навпіл. Вийде чотири «вікна» (частини). У ліве верхнє («Відкрите Я») пишемо ті слова, які є і у власному списку, і серед опитаних друзів. У ліве нижнє («Закрите Я») — слова, які є тільки у власному списку. У праве верхнє («Сліпе Я») — слова, які є тільки в суспільному (опитаних) списку. У праве нижнє («Невідоме Я») — слова, яких немає ні в одному списку. Відкрите вікно включає в себе інформацію, яку ми про себе знаємо і транслюємо її іншим — як наше ім’я, деякі наші звички і якості.

Закрите вікно описує інформацію, яку ми про себе знаємо, але іншим не повідомляємо. Сюди входить та інформація, яку ми хотіли б зберегти. Найчастіше в ній виявляються засуджувані суспільством якості або ті, які не подобаються нам. Ми про них знаємо, але ось показувати іншим не поспішаємо. Це вади, шкідливі звички, погані риси характеру. У всіх нас закладено те, що ми намагаємося не робити зовсім або хоча б не при сторонніх — чи то колупання в носі, дрібне злодійство в магазинах, чи швидка запальність і роздратування на дрібницях. Виявити приховану зону допоможуть такі питання:
— Які свої звички я приховую від оточуючих?
— Що я хотів би змінити в собі?
— Які риси свого характеру я соромлюся проявляти з малознайомими?
Тут досить 4-5 пунктів. Таємниці від інших.

Відкрита зона. Ці якості, риси характеру і звички подобаються нам самим, тому ми охоче демонструємо їх оточуючим. Це може бути талант, впевненість у собі, доброта, почуття гумору. У відкриту зону, в першу чергу потрапляють характеристики, заохочувані суспільством — мужність хлопця і ніжність дівчини, стабільність, відповідальність, працьовитість і так далі. Крім того, тут знаходяться і яскраво виражені властивості натури — хоч ховай, хоч не ховай, їх все одно видно. Найбільш щасливою, соціально адаптованою і успішною є людина з великою відкритою зоною. Найкраще, якби всі ми були суцільно відкритими зонами — можна було б спілкуватися, не думаючи, що ж ховається за ввічливим закритим співрозмовником.
Заповнюючи це поле таблиці, опирайтеся на такі питання:
— За які якості мене люблять і поважають оточуючі?
— Що мені в собі подобається?
— Які риси характеру я легко проявляю в спілкуванні?
— Які у мене є корисні і хороші звички?
— Постарайтеся написати не менше 10 своїх якостей.

Кордон між відкритою і прихованою зоною досить умовний — багато якостей з другої зони переходять в першу, коли ми знаходимося в більш комфортному оточенні, наприклад, в сім’ї. На роботі або з незнайомими людьми ми ведемо себе більш скуто, старанно демонструючи властивості відкритої зони. Але як тільки опиняємося вдома, вилазять всі наші негативні риси — лайка, лінь, неохайність, жадібність, егоїзм, дратівливість… Людина не здатна тримати себе в руках цілодобово, тому вона розслабляється поряд з людьми, яких менше боїться втратити — а це, як не парадоксально, сім’я. Розслабляємося ми і з друзями, але вже з іншої причини — ми знаємо, що тут нас зрозуміють і не осудять. Можна і трохи перебрати в п’ятницю, хоча на роботі — ні-ні, або попліткувати, хоча ви в курсі, що це недобре. Але не тільки негатив знаходиться в цьому полі — це можуть бути і хороші риси характеру, які ми часом боїмося проявляти: любов, ніжність, чуйність, довіра. Потрібно навчитися демонструвати їх, відправивши у відкриту зону на вічне поселення.

Сліпе вікно описують інформацію, яка відома іншим, але невідома нам. Сюди входить то, як ми сприймаємо людини з боку, в той час як вона сама не має ні найменшогопоняття про це. Невідоме вікно включає ту інформацію, яка невідома ні нам, ні іншим людям. Розмір «вікон» (к-ть слів в цій частині) може змінюватися: якщо ми розмовляємо з одними, то самим великим є відкрите вікно. Якщо ж ми сидимо на екзамені, то для нас найбільшим може бути сліпе (ми не знаємо, що в цей момент думає про нас викладач) або закрите (якщо ми списуємо під партою!).

Ви можете запитати: як я можу знати про себе те, чого я про себе не знаю?

Як мені дізнатися це від інших? Більшість друзів і знайомих навряд чи захочуть безпосередньо розповісти про якісь недоліки, навіть якщо у них запитаєш. І що робити?
Потрібно вчитися читати послання, які Вам шлють навколишні за допомогою своїх реакцій. Це можуть бути і тактовні натяки, і вчинки, які є відповіддю на якісь Ваші прояви. Якщо, наприклад, Ви часто сваритеся зі знайомими з одного і того ж приводу, можливо, джерелом проблеми є Ви самі — проаналізуйте ситуацію, подивіться на себе зі сторони, зрозумійте, яка риса характеру створює проблеми.

Ще один хороший спосіб — згадати, що вас найбільше дратує в знайомих. Зазвичай це ваші власні негативні риси характеру, які ви вперто не помічаєте.
Потрібно вчитися розуміти натяки і прислухатися до порад близьких людей, адже часто вони без всяких прохань говорять нам про наші переваги чи недоліки, але ми відмовляємося вірити, залишаючись глухими до їхніх слів.
Добре розвинений зворотний зв’язок допомагає бачити себе очима оточуючих, а оскільки наша самооцінка в чималій мірі залежить від того, як до нас ставляться — це вміння безцінне.
Задайте собі питання:
— Які поради я часто чую від оточуючих, але ігнорую їх?
— З якими реакціями я стикаюся? На яку рису мого характеру так реагують люди?
— Якими особистісними якостями наділені мої близькі друзі? Чи є вони у мене?
Тут також потрібно написати 4-5 характеристик.

Невідома зона
Це область нашого потенціалу і нерозкритих талантів. Це наші реакції в ситуаціях, в яких ми не опинялися жодного разу в житті. Кинетеся ви на допомогу людині, яка тоне? Чи зможете виступити перед величезним залом? Що зробите, якщо знайдете чужу цінну річ? Щоб розкрити цю зону, потрібно активно брати участь у суспільному житті і перевіряти себе. Якісь ситуації ми не можемо створювати самі, але якісь цілком нам доступні. Вистачило б у вас хоробрості стрибнути з парашутом? Ризикніть і дізнайтеся.
Основні питання для невідомої зони:
— Який талант, вміння або здатність ви б хотіли мати, але ніколи не пробували розвинути?
— Якими могли б бути ці якості, якщо виходити з вже відомих вам особистих характеристик?
У цій частині достатньо трьох пунктів.

У психотерапії та психоаналізі (а саме для цієї області докладали свою інтелектуальну працю Джо і Харрі — Вікно Джохара) робота відбувається над зміною сліпого і невідомого вікон, переводячи інформацію з цих вікон у відкрите або закрите вікно. А в простому практичному сенсі, в плані спілкування ми повинні вміти контролювати розмір цих вікон, займаючись нашими «іграми» (за Еріком Берном) або «поданням себе» в різному контексті.

У кожному полі цієї табліці можуть бути самі різні властивості — як хороші, так і не дуже. Що з ними робити, думаю, і так зрозуміло: погане викорінюваті, а гарне плекати і розвивати. Робота з вікном Джохарі полягає в тому, щоб зробити світлими і зрозумілими для себе всі чотири поля, а головне — максимально розширити першу зону за рахунок других. Ця робота может зайняти все життя: переводячи якісь якості із сліпої або невідомої зони у відкриту, ми завжди зможемо виявити нові, на які раніше не звертали увагу.

Більшість людей мучитися від того, що не розуміють, як виглядають з боку, закривають очі на свої недоліки, займаються самовиправданням і саможалінням. Шукають відмовки і причини залишаться такими, якими є і при цьом відчувати невдоволення від себе. Вікно Джохарі — відмінний способ навчитися міняті свій характер, спираючись на об’єктивну оцінку власної особистості.
Врешті, можливо, й не обов’язково щось кардинально змінюваті. Головне — пізнаті і прийняти себе, враховуючи сильні і слабкі сторони. Чесно.

.

Facebook Comments