Доволі часто їх переводять, як “м’які навички” або “гнучкі навички”. В сфері ІТ чимало англійських слів, не залежно якою мовою спілкуються вцілому, тому перекладу не потребує. А от пояснення “що входить” і “як розвивати” – шукає чимало фахівців різних сфер.

Soft Skills – це збірний термін, який посилається на безліч варіантів поведінки, що допомагають людям в роботі, зокрема командній, а також успішно соціалізуватися.

Stocksy_txp751d5152bq2000_Large_85247-700x517

Соціалізація – це коли людина взаємодіє з іншими людьми, навіть якщо ця взаємодія відбувається через інтернет, телефон.

Soft Skills дозволяють бути успішним незалежно від специфіки діяльності та напрямку, в якому працює людина. Традиційно в психології їх відносять до числа соціальних навичок: вміння переконувати, знаходити підхід до людей, лідирувати, міжособистісне спілкування, ведення переговорних процесів, робота в команді, особистісний розвиток, управління часом, ерудованість, креативність і т.п.

Soft Skills важливі як в роботі, так і в житті. Велика частина навичок, які використовуються для досягнення цілей, – це вони. При цьому чим вище ви піднімаєтеся по кар’єрних сходах, тим більшу роль відіграють соціальні навички у вашому житті, в той час як професійні відходять на другий план. Адже чим вище займаний пост, тим більша кількість підлеглих і співробітників можуть проконсультуватись у вас по всіляких питаннях.

Спілкуючись з HR великих компаній та Head Hanter-ами, вони розповідають, що на ринку великий вибір фахівців по Hard Skills, навіть в IT. І зазвичай вони обирають з-поміж тих, хто володіє більшою кількістю та якісно Soft Skills. Компанії вірять, що співробітники, які володіють даними навичками, можуть не тільки давати кращі результати, але ще і допомагають створювати комфортну робочу атмосферу. Саме тому 85% тренінгових програм і курсів онлайн та офлайн сьогодні орієнтовані на освоєння саме Soft Skills.

Хоча багато лідерів володіють цими здібностями і застосовують їх інтуїтивно, багато інших повинні тренуватися і працювати, щоб розвинути ці навички. Науково встановлено, що від природи людині дійсно даються деякі такі навички, але їх умовна сила не більше 15% від того максимуму, які можна розвинути завдяки регулярній практиці. Професійний тренер, книги і статті з лідерства, саморефлексія і робота над собою можуть допомогти розвинути ті області, які як ви вважаєте, вимагають поліпшення. Запитуючи друзів і близьких, колег, думці яких ви довіряєте, також може визначити, які навички з великого набору Soft Skills варто розвивати і навіщо їх розвивати. Ще один, дуже ефективний спосіб поліпшити свої якості – спостерігаючи і наслідуючи людям з розвиненими Soft Skills, а ще краще – знайти ментора / наставника / коуча / тренера з особистої ефективності чи EQ, щоб зекономити час, сили і заручитись професійною допомогою в цій справі.

Давайте більш детально розберемо що входить в Soft Skills:

Ключове, на що звертають увагу в першу чергу – це комунікативні вміння. Співробітник з сильними навичками міжособистісного спілкування вміє чітко сформулювати свої потреби, свої очікування до команди і оточення. А також уважно вислухати, як інші формулюють свої потреби і очікування. Він так веде переговори з іншими, що у кожного учасника залишається відчуття, що він був почутий і зрозумілий, і все це було зроблено в поважній та професійній манері, навіть якщо учасники не отримують того, про що заявили.

Наприклад, в Китаї не прийнято говорити НІ. Їх з дитинства навчають різним методам тактично “відмовляти”. Тому, коли вам відмовляє китаєць, – завжди залишаєтесь задоволені, наче вам насправді сказали ТАК.

У такій ситуації співробітник з сильними міжособистісними навичками розуміє, коли і в який момент можна взяти на себе лідерську роль, а коли варто зупинитися. Розуміє, коли говорити, коли слухати, а коли запропонувати компроміс або консенсус.

Ще одна риса входить в набір Soft Skills – це ситуаційна обізнаність. Це означає, що ви вмієте відстежувати як розвивається ситуація навколо Вас, знаєте, вмієте і розглядаєте різні способи реагування на неї такими діями, які дадуть найкращий результат для всіх залучених в цю ситуацію.

Іншою важливою рисою Soft Skills є адаптивність або гнучкість, що виявляється в тому, що ви можете однаково добре працювати в різних ситуаціях, а також вмієте перемикатися з однієї ситуації на іншу не разчаровуючись і не перестаючи успішно виконувати свої завдання.

Здатність бути дипломатичним і тактовним, навіть коли присутні якісь розбіжності або конфлікти – ще одна ключова риса з набору Soft Skills. Ця здатність позначає, що ви звмієте зберігати професійний тон і адекватну манеру поведінки навіть якщо розчаровані, засмучені або ображені, – професіоналізм.

Що таке Hard Skills:

Hard Skills, “хард скілз” часто перекладають, як “тверді навички” – це технічні навички, пов’язані з діяльністю в області формалізованих технологій: діловодство, логістика, керування автомобілем, програмування,метод сліпого друку, і т.п. Тобто це прямі професійні, в розуміні основа професії, навички.

Так як дані навички стійкі, добре доступні для огляду, вимірні і утотожнюються з конкретними конструкціями, вони входять до переліку вимог, викладених в посадових інструкціях, легко піддаються розкладанню на ряд простих і кінцевих операцій.

Як розвивати Soft Skills та Hard Skills і як їх вимірювати?

Навички з категорії Hard Skills прості для спостереження в повсякденному житті. Наприклад: пілот літака, не замислюючись, розповість послідовність дій зльоту і посадки. Його інструкції будуть схематичні, конкретні і послідовні. При наявності практичних занять, людина, яка навчається навику категорії Hard Skills, здатна довести набуте вміння до автоматизму і надалі застосовувати його в повсякденній практиці, слідуючи чітко встановленій  послідовності дій або “за шаблоном”, “за вимогою посадової інструкції”.

Ви можете на пряму навчатись у майстра, керівника спостерігаючи або ж з проханням навчити Вас. Або ж пройти професійне навчання (вузько спеціалізовані курси, професійна освіта).

В цілому, професійні курси, спрямовані на вироблення і «жорстких», і «м’яких» навичок, припускають обов’язкове закріплення моделі поведінки в умовах щоденного застосування. Однак програми по формуванню навичок Soft Skills в обов’язковому порядку будуються за принципом послідовного відпрацювання навичок за допомогою вправ і практичних симуляцій, які змушують приймати самостійні рішення. Тільки в цьому випадку вони дають стабільний результат. А інакше найменше відхилення від схеми, будь-який не розглянутий в запропонованій (готовій) моделі питання, миттєво призводить тих, хто навчається в непорозуміння.

Ступінь освоєння навичок з категорії Soft Skills складно відстежити, перевірити і наочно продемонструвати. Застосування Soft Skills можливо тільки за умови вміння використовувати різні моделі поведінки, цілісно розуміти власні і загальні інтереси, розставляти пріоритети і робити вибір. Результативне освоєння навичок з даної категорії завжди направлено на вироблення здатності бачити і розрізняти множинність варіантів сітуації. І так, якщо підсумувати вище сказане і провести порівняльний аналіз між навичками, то вийде наступне:

Soft Skills Hard Skills

Отже, Soft Skills і Нard skills – в чому різниця?

Якщо коротко: Soft Skills – це хороші манери і риси особистості, необхідні для взаємодії з іншими людьми і побудови з цими людьми хороших відносин. Soft Skills  застосовуються в будь-якій індустрії, будь-якої професії, будь-якому виді діяльності і будь-якій взаємодії між людьми.

Hard Skills – включають в себе технічні навички і вміння виконувати певні функціональні завдання.

Hard Skills допоможуть вам отримати інтерв’ю, а ось Soft Skills допоможуть отримати і зберегти роботу, або навіть створити свою власну компанію.

.

Facebook Comments