Страх підриває впевненість в собі, в своїх силах, душить натхнення і ентузіазм, перетворюючи людину в «тварь тремтячу». Причому сам страх переживається часто більш болісно, ніж реакція на ситуацію, в якій вже відбулося б те, чого ти боявся.

Страх – це сигнальна система, він попереджає вас про небезпеку. Для цього існує страх (як і будь-яке інше почуття має своє значення, задумане природою для виживання людини.

Є об’єктивний страх, а є невротичний. Хоча про природу невротизму страху можна сперечатися. Якщо людина боїться того, що було в минулому, а в сьогоденні відсутньо –  страхвважається психологами невротичним.

Страх проявляється і тілесно – головний біль, завмирання, «застигання», зміна дихання і серцебиття, почервоніння, збліднення і т.д.

Чотири основних / базових / фундаментальні страхи людини:
1. Страх смерті;
2. Страх болю;
3. Страх самотності (неприйняття, відкидання, відторгнення);
4. Страх невідомості.

Як же лікуються ці страхи?

 1. Страх смерті. Смерть – це екзистенційна категорія. Тобто те що ми не може змінити. Залиште надію, що смерть не відбудеться. Змиріться з тим, що одного разу ви помрете. Це закладено природою ще ц вашому народженні. Лягає лиш те, що ви не знаєте коли це відбудеться. Тому свого роду цей страх трансформується у страх жити життя, бо поморти можна від чого завгодно.

Як лікувати, що робити – хотіти жити! Якщо у клієнта рак, або СНІД – цей страх особливо загострюється. І загострюється відчуття жалю з приводу того, що не встигли … Практика показує, що чим більше у нас часу, тим менше ми встигаємо … Встигайте Жити, будь ласка!

Складові: страх темряви; страх захворіти смертельною хворобою; страх фізичних каліцтв; страх болю.
Фізичні симптоми: хвороби (смертельні); травми; онкологічне захворювання; інвалідність; параліч.
У чому проявляється: перебивання співрозмовника; робити справи за інших людей без їх прохання; кидати свої справи на півдорозі; наводити порядок в чужих речах.
Як діяти: діяти і ще раз діяти; бути вдячним за те, що вже є; фізична праця; взаємодія з природою; самовідчуття «Я є!».

Окремо виділю страх голоду

Складові: страх природних катаклізмів; страх війни; страх неякісних продуктів.
Фізичні симптоми: апендицит; хвороби шлунково-кишкового тракту; ожиріння; швидке старіння.
У чому проявляється: робити запаси понад необхідного; підвищена увага до того, хто, що і скільки з’їв; проявляти (заробляти) любов за допомогою їжі; вмовляти близьких поїсти.
Як діяти: отримувати задоволення від їжі; є спокійно і усвідомлено; вбирати шкірою сонячне тепло і повітря; довіряти Творцю (всесвіту); відчувати себе.

2. Страх болю. По-перше зрозуміти і прийняти, що біль – це наш друг! Біль і задоволення – це сигнальна система нашого тіла. Тіло не може висловлюватися словами, воно нам сигналить. Якщо щось йде не так – болить. І якщо все добре, відповідно,- відчуття задоволення і повного релаксу. Страх болю лікується задоволенням, як мінімум потрібно продихати. Якщо скажімо у вас болить голова, не потрібно «глушити» її знеболювальні, а потрібно зосередитися на ній, прийняти, продихати, дати їй і болю, можливість вичерпати себе. Біль несе в собі масу інформації і сенсу. З цим працює психосоматика, тілесні психотерапевти і деякі гештальт-терапевти.

3. Страх самотності (неприйняття, відкидання). Тут же страх довіритися. Лікуватися близькістю. Боятися, але продовжувати довірятися, зближуватися. Краще невеликими «порціями». Адже якщо страх є – швидше за все, він не випадковий, не просто так. Швидше за все у вашій особистій історії був якийсь момент, не найприємніший, той який вас налякав, той, який ви не хочете повторити. І швидше за все, щось є в вас таке, що довело до цього моменту. Якщо просто ігнорувати всі сигнали, страхи, є ризик знову «вляпатися» в цю ж саму ситуацію. Ось чому психологічна робота над собою – це довгостроковий процес! Ось чому повільні зміни – найнадійніші. Саме тому психологи не поспішають рятувати від страхів. Вони знають, що страх – це сигнальна система. Вона вас береже. Але з іншого боку, страх – це ж не те, що буде вас зупиняти, бо найкраща робота зі страхом – це йти в нього.

Складові: страх відкритих просторів; страх безшлюбності, безпліддя; страх бути наодинці з собою.
Фізичні симптоми: проблеми з імунітетом; запальні процеси; погіршення пам’яті; хвороби судин.
У чому проявляється: жалість до себе; низька самооцінка; відсутність самоідентифікації, самовідчуття; просити допомоги не бажаючи слухати відповідь; вимагати доказів любові й уваги до себе.
Як діяти: навчитися любити себе справжнього, без посередників; припинити критикувати себе – прийміть себе таким, яким ви є; вчіться і створюйте без оцінок своїх досягнень і здібностей, тренуйтесь на щоденнику успіху.

4. Страх невизначеності / невідомого.  Лікуватися проясненнями, більше визначатися, усвідомлювати, що відбувається насправді. Що найгірше може статися? Чесно собі уявіть це. А далі подумайте як будете чинити, як справлятися? Ця стратегія дуже добре працює.  Представте кілька гірших варіантів, придумуйте як будете “брати себе в руки”. Зазвичай люди приходять до висновку, що  по-перше, нічого смертельного або понад трагічного не може трапитися, а по-друге – з будь-якої ситуації є цілком реальних вихід. Страх йде або мінімізується саме тому, що з’являється визначеність і усвідомленість.
Крім того невизначеність є завжди. У будь-який момент може статися все що завгодно. І це теж екзистенційна даність. Але це зовсім не означає, що ви не повинні наповнювати своє життя передбачуваністю, безпекою. Це означає, що кожен момент вибору для вас – ризик, розвиток, творчість або безпека, передбачуваність, статичність.

Складові: страх висоти; страх втратити те, що є; страх несподіваної біди; невпевненість в своїх силах.
Фізичні симптоми: пригнічений, тривожний стан; смуток; апатія.
У чому проявляється: переживати без приводу за всіх і все; говорити співрозмовникові, що його ідеї не отримають реалізації; випитувати і випитувати інформацію у співрозмовника (нав’язлива цікавість).
Як діяти: навчитися спонтанності: робити подарунки без приводу, ходити новими шляхами; робити дії з закритими очима; згадати, що все цікаве сталося спонтанно; прийняти факт «Я є, я існую в неконтрольованому моменті зараз!»

Ми зовсім не зобов’язані ставати покірними рабами своїх страхів. І почати можна з того що, поставити їх на місце в дальній куток душі можна, закликавши на допомогу саму звичайну логіку.

  • Боїмося смерті? – Але ж смерть все одно неминуча. На жаль, але смертний вирок нам підписаний вже при народженні. Смерть прийде незалежно від того, думаєш про неї чи ні. Прекрасний привід частіше про життя замислюватися.
  • Нас спіткає бідність? – А ось класик стверджує, що бідність не є недолік. І деякі мультимільйонери стверджують, що колись чистили перехожим черевики. Так що бідність- це не кінець, а перспектива.
  • Раптово скосить? – Чудовий привід зі страху відмовитися від шкідливих звичок і приміряти до себе правила здорового способу життя.
  • Кохана людина покине? – Що ж … Якщо до іншого йде наречена, то невідомо, кому повезло.
  • Люди засудять? – Загляньте в Біблію: «Не судіть, і не судимі будете»
  • Старість? – Будемо активні, життєрадісні і небайдужі, і «старість мене вдома не застане». Доведеться їй, старенькій, стукати в інший будинок в надії застати там кого-небудь ще.

Не дивлячись на те, що зараз дуже модно долати страхи, рухатися, ламати себе, бажаю довіряти собі, своїм сигнальним системам, жити в своєму ритмі. І звичайно, подружитися зі страхом – не позбуватися його не придушувати, не ігнорувати, адже тоді він почне жити своїм життям, неусвідомлено, а спиратися на нього на шляху до тих цілей, які зараз актуальні.

Я теж боюся. Але страх – це точно не те що буде мене зупиняти. Можливо, те що ви боїтеся що трапиться, страх допоможе вам бути до цього готовими.

Щоб «приручити» свої страхи, потрібно терпляче і завзято діяти. Виберіть один страх і працюйте з його «розпакуванням» протягом 3 тижнів. Вивчіть свій страх максимально повно, тоді вам буде легко, розуміючи його механізм, діяти по-новому. Отримуючи новий досвід, ви очищаєте себе від негативних шаблонів сприйняття життя.

Facebook Comments