Продовжуючи рубрику мозку і зокрема результати праці Тетяни Черніговської, пропоную колекцію її відеолекцій про роботу мозку, підбірку виступів.

Як відбувається запам’ятовування інформації, обробка мови, формування емоцій, як мозок допомагає нам приймати рішення, як виконує свої функції і, головне, – як лікувати тих, у кого ці функції порушені – те коло питань, які успішно вирішувалися вченими.

Вічна проблема визначення свідомості («що є свідомість?»), Питання співвідношення мови і мислення (що первинне?), Дослідження механізмів розуміння, пам’яті людини, формування, зберігання та передачі інформації – всі ці аспекти постали перед вченими в новому світлі з урахуванням розвитку сучасних технологій (систем штучного інтелекту, робототехніки, прикладної математики), психології, нейрофізіології, семіотики, філософії.

Всі ці лекції прочитані в різний час для різних аудиторій, але їх об’єднує одне – розмова про мозок, його здібності і загадки. Відразу варто обмовитися, що дивитися все лекції поспіль навряд чи має сенс – багато прикладів повторюються, робляться посилання до одних і тих же джерел, тому що предмет розмови залишається незмінним. Але кожен виступ присвячено конкретній проблемі – і саме через призму цієї проблеми Тетяна Володимирівна розповідає про мозок.

1. Чому вивчення мозку займає центральне місце в 21 столітті?

(Why will the studies of brain take center stage in the 21st century?)

На відомої освітньої майданчику Ted Talks Тетяна Володимирівна Чернігівська розповідає про те, що ми встигли дізнатися про себе і про мозок, як ці знання змінили картину реальності і які біологічні небезпеки чекають нас в новому столітті після всіх відкриттів (маніпуляції з пам’яттю, створення індивідуальних генетичних портретів та ін.)

2. Творчість як призначення мозку

Одна з лекцій Тетяни Чернігівській, в якій вона пояснює, яке значення для мозку має творчість, як музика змінює мозок на функціональному рівні і чому у музикантів менше шансів зустріти в старості «дідуся Альцгеймера і дідуся Паркінсона».

А ще ви дізнаєтеся, що поділ людей на лівопівкулевих і правопівкульних давно не має ніякого значення, з якої причини загальна шкала вимірювання здібностей не може бути застосована до геніїв (ЄДІ, IQ) і чому нам варто навчитися знімати когнітивний контроль, тобто дозволяти мозку думати, про що він думає.

3. Нитка Аріадни, або тістечка Мадлен: нейронна мережа і свідомість.

Всі знають, що таке свідомість, тільки наука не знає.

На 7-му Фестивалі науки Тетяна Володимирівна поглиблюється в проблему визначення свідомості, яка налічує історію в тисячі років, пояснює, як парадоксально влаштована наша пам’ять, яким чином вона впливає на соціальну еволюцію і чому роман Пруста «У пошуках втраченого часу» – справжній підручник для тих, хто займається вивченням мнем.

Крім того, професор розповідає про значення для нашого виду нейроеволюція і самої найбільшої проблеми в когнітивістиці, що стосується суб’єктивної реальності.

4. Що таке розум, мудрість, геніальність, інтелект

Що є критерієм розуму – освіта, ерудиція, хороша пам’ять? Чи може людина бути розумною і дурною одночасно? У чому різниця між розумом, мудрістю, інтелектом? Як впливають накопичені нами знання на нашу долю? Чим відрізняється «хороший» мозок від «поганого»? Хто ким командує – ми мозком або він нами? Наскільки ми вільні і наскільки ми запрограмовані? Чи можна створити штучний мозок і чим небезпечні комп’ютерні ігри? Про це та багато іншого Тетяна Чернігівська розповідає в передачі каналу ТВЦ «Повелитель інтелекту».

5. Метальний лексикон

В черговій публічній лекції Тетяна Володимирівна Чернігівська пояснює, як влаштована нейронна мережа, де в ній міститься інформація, яку роль для цієї мережі відіграє мова, чому саме мовна здатність (language competence) – це наша основна характеристика як біологічного виду (хоча більшість людей навіть не користуються повною мірою своєю мовою, а спілкуються штампами) і що ми можемо назвати «темною матерією нашого мозку».

6. Кінь і трепетна лань: вчений на стику наук

У лекції, прочитаної на симпозіумі «Актуальні питання нейрофілософіі», Тетяна Чернігівська розповідає, яке коло питань встає перед дослідниками XXI століття в сфері нейрофілософіі, в числі яких проблема розуміння, впливу науки і мистецтва на наш мозок, міфів, що огортають знання про роботу мозку, перемикання мовних кодів.

Також спікер звертає увагу на питання, що відрізняє людину від кіборга, і чому проблема існування ментального рівня – це проблема, яка може вказувати на те, що звична фізична картина світу помилкова.

7.  Як навчити мозок вчитися

 (найцікавіші тези цього виступу читайте також тут – лінк)

В рамках проекту «Відкритий простір» Тетяна Чернігівська виступила з лекцією, в якій висвітлила антропологічні зміни, що відбулися в світі, розповіла про проблеми, які ставить перед людством збільшується потік інформації, і про зміни, необхідних утворення в новій ситуації.

Рубрика “мозок” буде продовжена іншими вченими та поєднена з рубрикою “експерименти” (лінк)

***

Facebook Comments