Мені часто пишуть в приватних повідомленнях в соціальних мережах з уточнюючими запитаннями з цього приводу. Виявляється, тема дуже актуальна і в силу різних обставин, для тих, хто не встиг відшукати важливу для себе інформацію, пишу цю статтю, максимально простими словами як розуміти SMART.

Розпочнемо із різниці між бажаннями та цілями.

Кожній людині варто мати список своїх бажань, а ще краще – образ в своїй голові з максимальними деталями проживання кінцевого результату. Тобто, як ви виглядаєте, відчуваєте себе, що вмієте робити (і так далі), коли ваше бажання здійснилося. Точніше: як ви зрозумієте, що відчуєте, коли ціль буде досягнуто? Оптимальне число такого списку – 100! Дозвольте собі помріяти. Пишіть речення, починаючи зі слів «я хочу…». Знаю, для багатьох непросто, адже українці зовсім не вміють мріяти.

Так, з бажаннями розібрались. А цілі – це  ваші бажання, тільки з терміном і планом виконання. Тому так важливо зізнатись в собі в цих бажаннях, не соромтесь їх. Навіть перелік матеріальних бажань, емоцій яких хочете пережити – це все ваше, яке вже є всередині. Лишилось їх вивести на папір (або в замітки телефону), усвідомити і основні з них вже вписати як цілі на цей рік. Тобто, зізнатись собі в своїх бажаннях – це лиш перший обов’язковий крок.

Є кілька найпоширеніших методик, щоб правильно ставити цілі. Принцип роботи у них спільний – розшифровуєш кожну із букв слова, задаєш собі уточнююче запитання і тоді перефразовуєш речення до тих пір, поки не сформулюєш ціль, що відповідає всім критеріям.

Техніка SMART

Отже, найпопулярніша серед них – це SMART. Правда, трактовка цієї техніки абсолютно різна, мінімум 2 версії перекладу. Для особистих та бізнес цілей рекомендую саме таку розшифровку. Щоправда, я її використовую навіть в Project Management, коли розписую довготривалі бізнес-проекти.

S – конкретна – можна розбити на конкретні кроки?
M – вимірювана – як виміряти кінцевий результат?
A – досяжна – які кроки потрібно зробити? / скільки знадобиться ресурсів?
R – доцільна – чи відповідає це іншим потребам? це точно ваша задача?
T – дедлайн – коли конкретно (дата) ціль буде досягнуто?
: – зафіксуйте конкретним реченням, враховуючи попередні критерії

Останній пункт дуже важливий, адже берете бажання, відповіли собі на критеріїї, але чітко так і не сформулювали в речення. А конкретика в постановці цілей і формуванні фокусу на цілях – грає ключову роль.

Приклад відсмартованої цілі

Давайте, розберемо або, як кажуть, «відсмартуємо» на конкретному прикладі середньострокову ціль, наприклад, на рік.

Бажання : повністю перейти на здоровий спосіб життя

S – що саме маєте на увазі, коли кажете про здоровий спосіб життя, адже в кожного – це своє поняття. Наприклад: підправити сам раціон, додати фізичні навантаження, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, випивати 2 л. чистої води в день …Лиш цей перелік. А для когось буде: кинути курити, для когось: відмовитись від вуличної їжі та додати більше овочів і фруктів у раціон. Що конкретно для вас?

M – як будете міряти, що досягнули свого рівня здорового способу життя? Наприклад, без задишки піднімаєтесь на 15 поверх. Або скинули / набрали 10 кг / см. Або змінився колір шкіри на більш здоровий і волосся та нігті стали міцнішими, тощо. А для когось – пробігти п’яти-кілометровий марафон. Знову ж, – в кожного своє – не беріть чужі шаблони. Орієнтуйтесь на свої відчуття, внутрішній компас.

A – тут можна розбити на підпункти і відразу вписати в план по тижням чи місяцям. Наприклад, спочатку кинути курити, потім відмінусувати вуличну їжу і привчити себе обирати в кафе або носити з собою збалансовану здорову їжу. Напевне, перед цим варто додати крок – розібратись для себе що таке збалансований раціон, звернувшись до фахівця або перечитавши тони інформації. Відповідно варто підрахувати і самі ресурси: фінансові, внутрішні (мотивація, що це ваша істинна ціль), інші зовнішні (оточення чи потрібні фахівці для підказок і підтримки).

R – чому ви задались цієї ціллю саме зараз? Найчастіше на цьому критерії під час індивідуальних консультацій виявляється, що ціль зовсім не клієнта, а нав’язана трендом чи близькою людиною. Тому й не досягається і взагалі немає мотивації щодня йти в спортивний зал. А іноді достатньо лиш змінити метод досягання на більш прийнятний і цікавий клієнту (наприклад, змінити вид спорту). Тому дуже важливо чесно зізнатись – чому саме зараз, чому саме така ціль – це виявлення істинної мотивації та врахування можливих ризиків. Наприклад, через місяць зрозумієте, що купа грошей викинуто, а чарівного ефекту немає, оскільки таки цілі – це зміна стилю життя і тривалий, поступовий процес переходу.

Відповіді  бувають абсолютно різні: від “всі друзі перейшли”, “на сьогодні дозволяє фінансова складова”,  “батьки чи майбутня дружина наполягає”, “хочу собі довести, що можу”… Абсолютно різні. Визначіться що є вашою основною причиною.

T – коли конкретно буде реалізовано той кінцевий результат, який описали в букві М? Чітка дата. Не приблизно в грудні наступного року, адже я ставлю ціль на рік, а чітко кли будете перевіряти досягнутість цілі. І якщо на 1 день пізніше – значить не реалізовано  вчасно (хоча задоволеність від самого процесу також буде, але в постановці цілей потрібна чіткість).

Тепер запишіть свою ціль, як вона звучить? Наприклад:

До 30 листопада 2016 року я пробіжу 5-ти кілометровий марафон, попередньо перейшовши на здоровий спосіб життя: регулярні тренування та здоровий, підібраний під мене тренером раціон. Звучить амбітно і мотивуюче? Якщо ні – перефразовуйте або ж прийміть, що це не потрібна вам ціль. Вона має заряджати своєю “мотивацією до” або “мотивацією від”. Правда, бажано, щоб ціль була сформульована максимально просто, не трьох-поверховою, як ця наша зараз. Тобто логічно, що її можна розбити на дві цілі в сфері здоров’я:

  • перше півріччя: до 30 червня перейду на здоровий спосіб життя: сформую звичку регулярних і комплексних тренувань та підібраний під мене тренером раціон, як стиль життя
  • друге півріччя: до 30 листопада системними тренуваннями підготуюсь і пробіжу 5-ти кілометровий марафон в підтвердження свого здорового стилю життя

Рекомендую сьогодні потренуватись на своїх близьких, перевіряючи чи правильно вони сформулювали свої цілі. Можливо, саме по цій причині вони і не досягаються, бо їх немає чи неправильно сформульовані 🙂

Добре, ціль у нас є. Тепер потрібен план її досягнення. Рекомендую додати цей метод в арсенал своїх інструментів при тижневому плануванні. Ось приклад, як може виглядати Ваш тиждень (початок планування):

план на тиждень

І окреме, але дуже актуальне питання: чому цілі не досягаються? Ось кілька найпоширеніших причин:

  • Цілі лише в голові. Не записали – у вас їх немає.
  • Цілей занадто багато – правильно  розставляти пріоритети.
  • Розпливчасті формулювання.
  • Чужа мета.
  • Таймінг (занадто маленькі терміни)
  • Перфекціонізм. Багато думок – мало справ.
  • Відсутність планів. Плануйте кожен день, виділяючи не менше год.
  • Невирішене питання “що робити? – книги, зміна оточення, коуч.

Моя особиста думка (найчастіше зіштовхуюсь в практиці з клієнтами): або ціль не ваша / нав’язана кимось, або ви її не записали / не відсмартували. Сподіваюсь, запропоновані мною інструменти допоможуть вам вирішити це питання.

Пропоную в коментарях перевірити свої цілі. Можемо один одному допомогти. Дуже часто інші помічають те, що ми пропустили і можуть дати дуже вдалу підказку. Тому не соромтесь ділитись своїми бажаннями. Давайте спробуємо їх відсмартувати!

.

Facebook Comments