Ми – це те, що ми робимо постійно. @Арістотель

 Якщо хочеш бути продуктивним, треба мати звичку планувати. Якщо хочеш бути у формі, потрібно мати звичку тренуватися. Що говорять про Вас Ваші звички? Звички роблять людину.

Dollarphotoclub_62627157-700x437        Якщо життя здається тяжким, значить Вам не вдалося розвинути в собі корисні звички. Кожен день – це боротьба між нашими бажаннями і тим, що ми робимо замість них. Бувають люди, які ніколи не знаходять насолоди  в звичках, що роблять їх сильнішими, здоровішими і щасливішими. Насолода приходить, лише коли ці звички стають автоматичними, даючи саме те відчуття задоволення від життя і постійного прогресу.

Що таке “звичка”я детально описала в іншій статті, в тому числі і різницю між “уміннями” та “навичками”. Тут ми детальніше поговоримо саме про звички, а точніше, як її розвивати.

 ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Чимало фахівців стверджують, що потрібно всього лиш 21 день, щоб звикнути до чогось нового і робити це, не замислюючись.

Проте  дослідження довели, що це не так. Відомий всім експеримент психолога Філіпа Леллі цьому прямий доказ. В ході якого випробовуваним було потрібно в середньому 66 днів, щоб не мучитися, змушуючи себе бігати вранці і їсти фрукти. При цьому деяким людям потрібно було всього 18 днів, щоб завести нову звичку, а іншим цілих 245.

Тобто, все починається з чистоти мотиву при виборі нової звички. А це означає, що Ви маєте дуже усвідомлено поставити перед собою ціль: розвинути «нову» звичку («нову» – мається на увазі конкретну) і при цьому визначитись із дедлайном (до якого терміну) та з мотивом (для чого це Вам потрібно). Наприклад, щоб економити час чи перейти на здоровий спосіб життя. Тому що «всі вже вміють», один я, як *** (придумайте самі) – не варіант. До речі, як правильно ставити перед собою ціль я описала в іншій, дуже корисній статті.

Отже, перший крок – це усвідомлений вибір нової звички – чітко поставлена перед собою ціль.

Наступний крок: чітко уявити ланцюг своїх дій, алгоритм. Наприклад, ви хочете харчуватися більш правильно: це означає, що вам потрібно купувати більше овочів в супермаркеті, знайти час на приготування каші вранці, посидіти на форумах і почитати статті, щоб розібратись що ж таке “здорове харчування” і так далі.

Основна порада: щоб виробити нову звичку, створіть поведінковий ланцюжок – послідовність дій, які нескладно виконувати постійно (бажано щоденно) і які вписуються у ваш розклад.

Звичайно ж тут не обійтись без постійного нагадування собі про необхідність «щось робити». Варто запастись візуальними підкріплювачами: від картинок на холодильнику і робочої заставки до конкретних записів в органайзері.

І звичайно ж мотивація, точніше її підкріплення. Критичний момент наступає через кілька днів, коли результат іще не помітний і Ви постійно прокручуєте в голові і проклинаєте себе за ідею «рано вставати». В такі моменти Ви не можете й збагнути звідки прийшла ця геніальна думка у Вашу світлу голову. Варто підстрахуватись і завчасно застерегти себе від подібних моментів. Ще перед тим, як приступити до розвитку нової звички, варто знайти позитивні приклади в своєму оточенні чи зі світових зірок (байдуже)- людей, що успішно використовують цю звичку в  своєму повсякденному житті.

До речі, ідея розповісти всім своїм близьким, що Ви надумали розвивати нову звичку теж може стати хорошим дисциплінарним стимулом, але лише в тому випадку, якщо Ваші друзі готові підтримувати Вас, а не лишень розпитувати про результати, який, зазвичай іще немає.

Іще одна корисна порада: перед тим, як приступати, пообіцяйте собі якусь винагороду за старання. Тоді Ваш ланцюжок буде складатися з «сигналу», кількох дій та «призу» за старанність. А в самі складні моменти, перед тим, як здатись, «мотиватор» буде додавати сил.

Нові звички змінюють наші пріоритети. Людина інакше сприймає себе вже тому, що відчуває себе краще.  Розвинувши одну хорошу звичку у Вас буде вже конкретний досвід “спроб і помилок”, а головне – мотивація розвивати нову, потім нову звичку, а з цим розвиватись і наближаючись до кращої версії себе.

Facebook Comments