Не всім пощастило з раннього дитинства знати “ким хочеш стати”.

Optimized-Dollarphotoclub_79620754-700x466Пам’ятаю, моя відповідь здебільшого була “вчитель” та “психолог” але не тому, що знала суть цих професій, а тому, що це були найбільш “цікаві” і поважні персони в оточенні сім’ї. І ще з самої першої “перевірки перед школою” я полюбила нашого шкільного психолога за цікаві завдання і картинки у неї в кабінеті, тому часто навідувалась, щоб взяти чергове завдання і пізнати себе. Цю історію я згадала для себе лише на 2 курсі факультету психології, бо після 8 класу мама твердо вірила, що з мене вийде хороший перекладач і віддала в лінгвістичний ліцей-інтернет. Звичайно ж за це я щиро вдячна їй, бо вивчила там 2 мови за 3 роки. І зараз це мені допомагає подорожувати і краще розуміти людей.

Але стаття про призначення, життєвий шлях і справу життя…

В дитинстві ми зазвичай відповідали на це важливе питання лише перелічуючи загальновідомі професії: ті, кого всі знають (лікар/медсестра, міліціонер і вчитель) Коли була популяризація наукового прогресу, відкриття космосу – відповідали “космонавт”. Не здивуюсь, якщо зараз діти здебільшого відповідають “військовий” або “поліцейський”. При чому, зверніть увагу, прив,язки до гендеру вже немає.

Та ці відповіді рідко відповідають дійсності, коли ми підростаємо. Навіть якщо обрали “грошовиту професію” ( ну і що, що не любиш, зате завжди гроші будуть), навіть знайшли чудову роботу, а задоволення – нуль. І мотивації прокидатись вранці, щоб піти на нелюбиму роботу – також нуль. В чому справа?

Ми не знаємо себе. Ми не знаємо чого хочемо від життя.

А звідси випливає, що не знаємо чим варто займатись і як краще себе реалізувати.

Тільки уявіть собі таку теорію..

Ви народились з певним набором якостей, талантів, здібностей…і впродовж життя вони будуть розкриватись під впливом певних обставин: наприклад, Ваші родичі, які часто тиснуть і дають мудрьоні поради. Наприклад, історичні події, в яких Ви перебуваєте. Наприклад, сім.я і її  традиції, в яких Ви зростали і формувались. Наприклад, стосунки і взаємовідносини з людьми: всі позитиви і труднощі – це теж формування Вас, як особистості і розкриття певних Ваших якостей. Навіть кризи (психологічні та економічні) – це спосіб поглянути на себе ще раз, не по звичному сценарію, а з іншої сторони і, можливо, зайнятись саме тією справою, якою дано варто було.

Є одна наглядна історія про чоловіка, в якого три рази підряд рухнув бізнес. Він вважав себе класним бізнесменом і поважною людиною в місті. Костюмчик та інші іміджеві штуки завжди грали важливу роль. Але його “чомусь партнери підставляли” і “час не на той продукт” постійно приходив. Лише після третього разу він наважився зайнятись тим, що завжди любив – вирощувати квіти. Можете собі уявити? Свої розкішні туфлі він проміняв на чоботи, а манікюр на рукавиці, щоб борсатись в землі і робити те, чого завжди соромився. І тепер йому немає рівних. Бо він знає про квіти все і робить справу з такою душею, що люди готові їхати на другий кінець міста, аби проконсультуватись у нього і купити квіти саме в нього.  Можливо з бізнесом не складалось, щоб він міг своєю справою зайнятись?

Якраз “не охота йти на роботу/до свого магазину – це перша ознака, що Ви даремно гаїте свій час. Не тому, що Ви чогось не знаєте чи не вмієте. Коли займетесь справою, яку по-справжньому любите, то Ваші вміння будуть розкриватись або швидко формуватись, очі горітимуть, щоб щось нове пізнати. Час зовсім помічати не будете, бо енергії буде стільки – аби від щастя не розірвало.

Як же знайти цю справу?

Fotolia_56480211_Subscription_Monthly_M-700x550Потрібно згадати себе. Чому згадати? Помірі зростання і впливу на нас оточення (людей навколо, системи виховання в садочку, школі і реклами) ми часто сприймаємо нав,язані норми за свої бажання. Тиск на стільки сильний, що істинні бажання заміщуються прийнятими соціальними нормами: раніше було модно бути юристом і економістом, зараз іт-шником і фрілансером, при чому друге – це не професія а форма діяльності.  Це теж важливо:

як Ви будете реалізовувати себе, здійснювати свою діяльність?

Через інтеренет. Якщо Ви готуєте вебінари або відеокурси і навчаєте людей по всьому світу через coursera, то що Ви вже не вчитель?

Якщо Ви вмієте підбирати людям одяг і змінювати стиль, допомагаючи правильно робити покупки, то це не професія?

Якщо Ви добре вивчили Закони і банківську систему, що можете проконсультувати куди і скільки вкладати або зберігати грошей, то що Ви вже не економіст?

Словом, до чого я веду…

Шукаючи своє призначення, не обов,язково вішати ярлик відомої Вам професії. Просто шукайте справу, яку Ви любите робити, вмієте краще всього або у Вас просто виходить це по особливому. А в яку форму діяльності Ви це завернете і якою професією обізвете – це вже другорядне.

Хочу навести кілька дуже простих вправ, щоб “згадати себе”. Таких чимало в інтернеті і кожна схожа одна на одну, але суть проста: заглянути в себе і дати істинну відповідь, без оцінок, осуджень і обдумувань “а як же я це реалізую?”, “це було лише в дитинстві, я давно такого не роблю”, а “а що сусіди/родичі/мама скаже?”, “а навіщо тоді 5 років в університеті вчився?”, “це зараз не модно і нікому не потрібно”.. Просто відповідайте на запитання, пишіть список і постарайтесь відкинути соціально/культурно нав,язане. Лише Ваші чесні відповіді собі!

Вправи для визначення своєї діяльності (“призначення”)

Ким би Ви стали і що робили б, якби в запасі було 5 життів?

Уявіть, що у Вас є стільки життів, скільки Ви хочете, як в супер-грі. Як Ви проживаєте їх? Які професії виберете? У яких напрямках станете розвиватися? Чого досягнете? Кожне з цих життів містить те, що Ви дуже любите і що потребуєте. І Ви можете привнести це в своє теперішнє/нинішнє життя.

Спробуйте, як режисер уявити в деталях чітко один повноцінний день кожного із цих життів. Скажімо, коли ви прокидаєтесь (де?). Що робите потім? Як одягнені? На чому пересуваєтесь? Що їсте? З ким спілкуєтесь? Де буваєте впродовж дня і що саме робите? Що це за будівлі, яких людей в них зустрічаєте? Все до дрібниць. Дуже часто саме в цій вправі найбільше підказок знаходять для себе мої клієнти. Головне не поспішайте і  продумайте деталі. Якщо це робити тяжко і сюжет не складається – вірна ознака, що сюжет нав,язався з модного фільму. Краще прислухайтесь до своїх бажань. Чого Вам завжди хотілося?

“Ідеальний день”

Яким Ви бачите свій ідеальний день? Включіть уяву і постарайтеся прожити кожну хвилину свого ідеального дня. Запишіть, що Ви хочете бачити в своєму дні, що Ви робите, які люди поруч. Описуйте свій день так, ніби у Вас є абсолютна свобода вибору, необмежені кошти і всі сили та вміння, про які Ви тільки мріяли.

У своїх відповідях Ви знайдете чимало підказок і про вид діяльності, і сферу і спосіб. Навіть якщо відповідь “ходив би цілий день спілкувався б і відпочивав” – шукайте  реалізацію себе в сфері роботи з людьми з вільним графіком роботи.

 Яке воно –  Ваше ідеальне оточення?

Середовище, яке створює переможців, майже завжди складається з переможців. Ваше оточення має допомагати Вам стати тим, ким Ви хочете бути. А не навпаки. Навколо Вас багато обманщиків чи невезунчиків? Спробуй уявити,  яких людей ти хочеш бачити навколо себе. Що це за люди? Чим вони займаються? Які їхні цілі та досягнення?

Які люди Вас захоплюють, на кого б Ви хотіли бути схожими? Ви можете перелічити конкретні імена або історичні постаті, вказати лише сферу ( всі вони з однієї конкретної). Що в них спільного? Ви хочете бути схожими на них по якій причині: їх знаменитості чи окремим вмінням, бо їх всі люблять чи вони особливі в своїй сфері? Проаналізуйте людей, яких Ви вказали. А можливо, Ви просто перелічили якості, які Вам подобаються в людях? То подумайте в якій сфері діяльності найчастіше зустрічаються такі, де саме їх можна найчастіше зустріти?

Чим Ви любили займатися в дитинстві?

Згадайте той час, коли Ваші батьки ще не впихали у Вас установки: “малюванням на хліб не заробиш”, “танці – це несерйозно”, “музиканти завжди бідні”. Напишіть три свої найбільш захоплюючих заняття з дитинства.

Ця підказка допоможе Вам  зрозуміти, в якому напрямку рухатися. Можливо, і зараз любите це робити, але чомусь, ця справа лише хобі. 

 ” А що, якщо?”

Продовжіть наступні фрази:

А що, якщо у Вас буде достатньо фінансів на всі свої потреби та матеріальні бажання, чи тоді будете займатись весь день?

А що, якщо Ви народилися б в іншій сім,ї, в іншій країні чи з іншими матеріальними можливостями, але з тими ж здібностями і талантами, що б Ви робили впродовж дня?

А що, якщо всі Ваші бажання  здійснилися б і настав час для самої заповітної (на Вашу думку неможливої в реальних обставинах) мрії. Що це було б?

Ця вправа показує, як мінімум, що всі обставини – це лише перевірка істинності Вашого бажання. Бо якщо Ви чогось прагнете, то обставини на шляху – це лише продумати свою діяльність краще і доступніше донести її користь до людей ( будь-яка діяльність повинна приносити користь людям, інакше на неї не буде запит. Навіть якщо продукт (результат) Вашої діяльності – це підготовчий “матеріал” для іншого виду діяльності, але це також значить, що в ній є потреба. 

“20 улюблених занять”

Які 20 занять Ви із задоволенням робите зараз? Складіть список з 20 своїх найулюбленіших занять.

Так це займає трохи часу, але дає колосальні інсайти! Записуй все, навіть самі банальні – гуляти по вулиці, ходити в кіно, їсти смачну їжу чи готувати її. Потім простежте закономірності, розбийте всі справи по групах і проаналізуйте.

Є чимало видів діяльності, де складно побачити кінцевий продукт/результат.

 Скажімо, сфера ІТ – Ви наче знаєте, що приклали свої зусилля до створення цього сайту, але яка саме доля роботи – Ваша – тяжко визначити. Або консультування – наче зрозуміло, що ціль: задоволений клієнт, вирішено питання, але реалізація багато в чому залежить і від самого клієнта, консультант лише бачить задоволення/не задоволення на обличчі.

Такі діяльності через певний період часу викликають, як мінімум, незадоволеність із-за “невидимості” кінцевого корисного продукту, який можна потримати в руках, як роботу скульптора чи інженера. Тому надзвичайно важливо які б відповіді і види діяльностей Ви для себе не написали, просто окремо виділіть користь цієї діяльності для людства: від “мистецтво, розвиток відчуття прекрасного” до “без цієї детальки /інструменту, авто не поїде і людина не буде відчувати себе комфортно/впевнено.

Ці вправи – це мінімальний крок на процесі вивчення себе. Лише знаючи себе і свої істинні бажання, Ви починаєте реалізовувати найблагороднішу ціль в житті – розвиток свого потенціалу. Бо через саме Ваш потенціал прийде користь в соціум, людству інакше б Ви не народилися б з набором саме таких талантів і якостей.. 🙂

Корисний матеріал? Поділіться з друзями:

Facebook Comments