Ми так часто впродовж дня робимо вибір, що навіть не помічаємо на скільки швидко це відбувається. Але коли мова заходить про важливі життєві рішення – зупиняємось, довго зважуємо. Про те, як приймаємо рішення і чому віттягуємо робити свій вибір піде мова в цій статті.

iliuzia_vyboru_2-720x340

Вибір – це те, що відрізняє нас від будь-яких інших істот на Землі, бо це стадія волі. Тренуючи свою волю – ми тренуємо свою рішучість – швидко приймати рішення і слідувати їм. Складно швидко прийняти рішення тим, хто не знає чого хочу від життя, що собою насправді представляє, чесний аудит і тому вагається, не може оцінити “обставини”, умови в яких знаходиться та прорахувати потенційні вигоди і можливі втрати. Це якщо коротко. А тепер про це по-порядку.

З самого ранку наш мозок починає обрабляти задачі і слідувати по розгалуженому дереві виборів: випити каву чи чай?  на сніданок яєчня чи вівсянка? взути кросівки чи туфлі? поїхати цим маршрутом чи іншим?

Щоб мозок міг переключитись на більш складні задачі і не розсіювати енергію на дрібну рутину, ми довели до автоматизму ряд ранкових ритуалів чи прислухаємось до попередньо прожитого досвіду. Наприклад, вчора вранці, випивши чаю відчувала себе не достатньо бадьоро, тому сьогодні вип’ю кави.

Якщо такого досвіду немає, то краще вдатись до фантазії, гіпотетично припустити на 1-2 кроки. Іноді можна просто запитати свою інтуіцію. Я ж називаю це “запитати що хочеться саме зараз” чи “це справді моє бажання?”, а може я себе обманюю і піддалась нав’язаним мені установкам?

Розвивати таку рішучість корисно, бо так Ви зростаєте як собистість: прийняли рішення і слідуєте йому. Просто почніть не з самого складного, як ранкові пробіжки чи дуже ранніх підйомів. А вибору блюда в меню чи покупки тієї рубашки, яка Вам сподобалась, точніше Ви самі собі в ній дуже сподобались. І відразу відірвіть цінник, щоб не було можливості повернути в магазин. Носіть з гордістю, що самі собі обрали. Наступний Ваш вибір буде суттєвіший.

Якщо ж це стосується певної професійної сфери, то можливо варто скористатись послугами фахівця, краще заплатити кошти і за Вас це зроблять професійо. Наприклад, скористатись послугами шопера і Вам підберуть одяг під Ваш тип фігури, обличчя, тощо.А якщо ж це стосується Вашого особистого щастя, відчуття задоволеності, то лишається лиш досліджувати себе, без ілюзій та рожевих окуляр і без суб’єктивної думки друзів чи колег. Бути чесними з собою – найкращий інструмент для постійного зросту.

По своїй “природі” нерішучими стають ті, кого змалку позбавляли вибору. Наприклад, батьки самі купували одяг чи обирали університет. А згодом людина змирилась (відмовилась від відстоювання свого вибору) і прийняла це за норму поведінки. А коли прийшла пора самостійно жити або, наприклад, батьки в далекому місті чи померли і в людини з’явилась “можливість” обирати, то вже самостійно цього не може зробити.

Навіть якщо Ви добровільно передали в інші руки, наприклад дружина передала обов’язок вибору одягу для себе в руки чоловіка. То є те, що Вам подобається і не подобається. То проблеми з’являються тоді, коли Вам не подобається, але миритесь, щоб не образити  або я маю бути хорошою дружиною. Цим кроком Ви відмовляєтесь від свого вибору і воля згасає.

В людини завжди є вибір. Навіть у великого психолога Франкліна в конслагері був вибір, результат якого зробив стільки людей щасливішими, зрілішими, навчивши відділяти свободу вибору і позицію жертви, аргументуючи обставинами. Рекомендую почитати його книгу “Сказати життю так!”

Якщо Вам здається, що є ситуації, коли вибору вже немає, то для початку перемотайте назад і запитайне який вибір перед цим привів до такого результату?

Ті, хто не мають стратегії в голові, не знають себе і чого хочуть від життя, вагаються щоразу, як тільки перед ними постає більш-менш суттєвий вибір. Та й навіть не суттєвий: червону сукню одягнути чи синю? Випити американо чи еспрессо? Піти на цей фільм чи на цей?

У всіх релігіях світу поняття вибору трактується, як те, що Бог (або вставте іншу назву) дав вибір людині, як спосіб впливати на своє життя.

Зріла, здорова психологічно особистість знає, що є завжди має свій вибір. Розвиває рішучість – вміння швидко робити максимально правильний на даний момент для себе і світу вибір. А відповідно – свою силу волі і звичку постійно вивчати себе, щоб вчасно розпізнати можливості та діяти!

Будьте сміливими бути собою!

Facebook Comments