Ця стаття – це психологічний лікбез по життєвим позиціям, основна ідея із транзактного аналізу.

У класичній статті «Класифікація позицій», опублікованій в Бюлетені трансактного аналізу в 1962 році, Ерік Берн представив чотири життєві позиції і змалював психологічні процеси, які властиві кожній з них.

Я – ОК, Ти – ОК
Я – не ОК, Ти – ОК
Я – ОК, Ти – не ОК
Я – не ОК, Ти – не ОК

Ніякі відносини не існують ізольовано. Всі наші взаємодії з одним або більше людей відбуваються в безлічі контекстів: сім’я, друзі, спільноти, команди, організації, суспільство в цілому і, по висхідній, весь світ. Молода людина має справу зі складною мережею відносин дому, в школі, в районі проживання і в рамках віртуальної інформації (інтернет). Вона може сприймати себе як «О’кей», наприклад, в сім’ї, де у неї з усіма гарні відносини. Вона може відчувати агресивне ставлення з боку оточуючих в школі / на роботі, що спонукатиме її переміщатися в позицію «Я – не О’кей», по крайней мере, на той період, коли вона в школі/на роботі. Вона може бачити, що в соціальних мережах молодих людей представляють в чорному світлі, однобоко і стане ідентифікувати себе з такими ж, – прийме позицію «Я – не О’кей», тому що «ми – не О’кей».

Ці чотири погляди на життя отримали назву життєвих позицій. Деякі автори називають їх основними позиціями, екзистенційними позиціями або просто позиціями. Вони являють собою основні якості (цінності), які людина цінує в собі та інших людях, що означає щось більше, ніж просто якусь думку про свою поведінку і поведінку інших людей.

Коли дитина приймає одну з цих позицій, весь інший свій сценарій вона підлаштовує під неї (цю позицію). У зв’язку з цим Берн писав, що “будь-яка гра, сценарій і доля людини основана на одній з цих чотирьох основних позицій”. Дитина, яка вибрала позицію “Я – ОК, ти – ОК”, швидше за все вибере сценарій переможця. Вона вважає, що її люблять, і приймає рішення про те, що її батьки хороші люди, яким можна довіряти, поширюючи згодом цей погляд на всіх оточуючих.

Якщо дитина обирає позицію “Я – не ОК, ти – ОК”, то, швидше за все, вона напише банальний або програшний сценарій. Для узгодження своєї основної позиції зі сценарієм вона побудує його навколо тем, пов’язаних з переслідуванням і програшем іншим людям. Це позиція “жертви” і порівнянь: я-гірше, ніж ти.

Життєва позиція – це висновок дитини про себе і людей. Висновок про себе дитина робить на основі ставлення до нього близьких людей. На думку Клода Стейнера – одного з основоположників транзактного аналізу, життєві позиції приймаються вже в перші місяці годування дитини.

Стайнер вважає, що спочатку всі діти починають з позиції “Я – ОК, Ти – ОК”. При цьому дитина змінює позицію лише в тому випадку, якщо щось втручається в її взаємозалежність з матір’ю, наприклад, коли дитина відчуває, що мати перестає захищати її і піклуватися про неї, як вона це робила раніше. Деякі діти саме з народження сприймають це, як загрозу. У відповідь на ці незручності дитина може вирішити, що вона – не ОК або що інші люди не ОК. Відповідно до цього принциповим уявленням про себе і оточуючих, дитина формує свою самооцінку і починає писати власний сценарій.

Дитина робить висновок про те, що вона не-Ок, якщо:

  • батьки не доглядали за дитиною, не любили її співзвучно з її потребами;
  • батьки часто хмурились і виглядали незадоволеними, напруженими в присутності дитини;
  • батьки кричали на дитину або били її;
  • дитина хворіла і відчувала себе фізично ослабленою.

“Я – ОК”

Зі мною все гаразд. Я можу впоратися із завданнями, можу знайти рішення. Я знаю, чого хочу. До помилок відношуся як до зворотної зв’язку з моїмі діямі. Я вірю в себе, я знаю себе.

Критика інших – це  джерело інформації  про мене, мої кроки, я можу розрізняті конструктивну і деструктивну її частину, відчуваючи себе спокійно і відношусь до себе з любов’ю, коли слухаю її. В мене є ціль, я вибираю її самостійно і іду до неї з натхненням, радістю, задоволенням. Я виражаю свої почуття. Я знаю, що мені не подобається. Я приймаю компліменти, коли хочу, і відкидаю, коли не хочу. Я можу попросити зробити що-небудь для мене. Якщо умови не сприяють досягненю моєї цілі, я  їх або трансформую або змінюю цілі на інші. Я знаю свій ритм – скільки мені обдумувати, скільки працювати , скільки відновлюватись. І відношусь до цих своїх особливостей з любов’ю, бо немає сенсу себе порівнювати з іншими.

“Ти – ОК”

Ти спроможний  вирішити задачу, якщо захочешь. З тобою все гаразд. Реалізація «Ти – ОК» в житті – це бачення зони відповідальності іншого. Це надання йому вибору, свободи, права робити помилки, вчитися на них. Це визнання ритму життя. Повага. Ухвалення кордонів, які встановлює співрозмовник.

Життєва позиція «Я – ОК, Ти – ОК» важливіше володіння професійних навичок в робочих колективах, адже у кожній ситуації з різними людьми в однієї і тієї ж людини можуть виявлятися різні життєві позиції, якщо вони не усвідомлюються. Наприклад, одна і та ж жінка може вибудувати здорові відносини (Я – ОК і Ти – ОК) зі своїм чоловіком, а на роботі мати проблеми зі своїми колегами, вважаючи себе краще, ніж вони (Я- ОК, Ти – не ОК) або навпаки вважаючи себе невартою (Я – не ОК, Ти – ОК) цієї посади.

Життєва позиція “Я-Ок, Ти-ОК”

Ти і я – ми обидва цінні і гідні поваги. Я приймаю себе таким, який я є, а тебе – таким який ти є. Це твердження про сутність людини, а не про його поведінку. Навіть якщо твоя поведінка або вчинки не-ОК, твоя людська сутність для мене завжди – ОК.  Я не вище тебе, ти не вищий за мене. Як люди ми рівні. Ми рівні незважаючи на те, що рівень нашої освіти і життєвих досягнень може бути різним. Ми рівні незважаючи на те, що наша расова приналежність, вік і віросповідання можуть бути різними
Кожна людина здатна думати. Всі люди, за винятком осіб з серйозними ушкодженнями мозку здатні думати, аналізувати і сприймати інформацію, що виходить із об’єктивної реальності. Тому, кожен з нас сам вирішує, чого він хоче від життя. Кожна людина живе, пожинаючи плоди власних рішень, приймаючи власні вибори і несе за них відповідальність сам. Приямаючи позицію “Ти – ОК”, я вірю в це, і навіть помічаючи “помилку” на мій погляд, яку ти от-от зробиш – я не осуджую, бо ти маєш право на свої власні вибори, в тому числі помилки. В тебе свій шлях, з тобою – все окей.

Люди самі вирішують свою долю і можуть змінювати прийняті рішення. Дорослішаючи, ми продовжуємо діяти іноді тими ж схемами, яких дотримувалися в дитинстві. Якщо якісь з цих дитячих рішень в нашому дорослому стані призводять до небажаних наслідків, ми можемо виявити їх і змінити. Таким чином люди можуть мінятися. Зміни відбуваються не просто в результаті усвідомлення попередніх схем своєї поведінки, але і завдяки усвідомленого рішення змінити ці схеми.

Вживу втілення цих філософських концепцій можна побачити, коли здорове співробітництво переважає над конкуренцією, і над “мотиваційними” батогами і пряниками. Коли в суперечках бачать процес народження нової більш ефективної ідеї, а не перехід на особистості і бажання самоствердитися. Коли негативний зворотний зв’язок доноситься спираючись на факти і відкрите озвучування очікувань, а не на особисті антипатії.

Гарним доповненням “на подумати” – притча про старого та коня

Facebook Comments